Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Řehka vítal v Praze šéfa Vojenského výboru NATO: Rusko nesmí uspět, Ukrajinu musíme podporovat dál

Autor: ČTK - 
22. listopadu 2023
14:31

Je nezbytné, aby Rusko v konfliktu na Ukrajině neuspělo, pokud by vyhrálo, nebyl by to konec nejistoty v Evropě, ale začátek ještě větší nejistoty. Po jednání s českým náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou to novinářům řekl předseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer. Ukrajinu je podle něj potřeba podporovat, jak dlouho bude třeba. Tématem jednání bylo podle Řehky například hodnocení současných hrozeb v severoatlantickém prostoru i mimo něj, naplňování obranných plánů a český příspěvek do nich.

Konflikt na Ukrajině podle Bauera nekončí, protože Rusko v něm pokračuje. Pokud by v tom případě nepokračovala Ukrajina, ztratí svou zemi, míní Bauer. Ukrajinci proto podle něj musí pokračovat, aby Rusové nedosáhli svých strategických cílů. "Naší povinností je pokračovat v podpoře Ukrajiny tak dlouho, jak bude třeba," uvedl.

Bauer po jednání také vyzdvihl národní odolnost jako základ kolektivního odstrašení a obrany, je podle něj zásadní pro snahu NATO zajistit bezpečnost občanů a demokratických hodnot. Rozhodnutí Ruska začít a pokračovat v agresi vůči Ukrajině zahájilo novou éru kolektivní obrany Severoatlantické aliance (NATO), uvedl. Ta podle něj vyžaduje, aby se země připravily na to, že konflikt může vypuknout kdykoli.

Anketa

Myslíte si, že dojde do roku 2050 k jaderné válce?

Ano, určitě
Nejsem si jistý, ale pravděpodobnost je vysoká
Spíš ne, ale trochu se toho bojím
Ne, to se nestane

"Je naší povinností, abychom se snažili předejít konfliktu," uvedl po jednání Řehka. To se dá dělat jen budováním účinné obrany, ČR má přitom podle něj velké štěstí, že na odstrašení a obranu není sama. Zároveň varoval před představou, že ČR bude v bezpečí díky NATO, které přijde na pomoc, když bude potřeba. "My jsme (Severoatlantická) aliance, my jsme ti, kdo musí budovat schopnosti," uvedl Řehka.

Bauer také ocenil českou podporu Ukrajiny, přijetí statisíců ukrajinských uprchlíků, výcvik tisícovek ukrajinských vojáků a poskytnutí vojenského materiálu. Česko se podle něj podílí na bezpečnosti celého NATO, například vedením nové bojové jednotky NATO na Slovensku nebo vysíláním jednotek do Litvy a Lotyšska.

Návštěva Bauera v Česku je podle Řehky významnou událostí a příležitostí přinést český pohled na věc. Ocenil Bauerovu otevřenost a profesionalitu.

Představitel NATO se v Česku kromě šéfa armády sejde také s náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem nebo zástupci Parlamentu. Setkat se má i s prezidentem Petrem Pavlem, který funkci předsedy Vojenského výboru NATO zastával v letech 2015 až 2018.

12:50
Dnes

Navalného smrt byla vražda, odpovědný je Putin, shodli se europoslanci v usnesení. Vyzvali k jejímu vyšetření či možným výměnám vězňů s Ruskem.

12:20
Dnes

„Posledních 12 hodin kalendářní zimy... a ani jeden výpadek proudu kvůli ruským raketovým útokům v Kyjevě a na celé Ukrajině,“ loučí se s únorem ukrajinský novinář a expert na vojenské záležitosti Ilja Ponomarenko. „Zvládli jsme druhou válečnou zimu. Malé, ale inspirativní vítězství pro nás všechny!“

11:29
Dnes

Na frontě u Avdijivky se „ukázaly určité nesprávné odhady jednotlivých velitelů, pokud jde o pochopení situace a vyhodnocení nepřítele“, komentoval hlavní ukrajinský velitel Oleksandr Syrskyj. „To ovlivnilo stabilitu obrany v některých směrech,“ dodal a naopak pochválil jednotky 3. útočné a 25. samostatné výsadkové brigády, které podle něj „vyřídily nepřítele, který pronikl na okraj Orlivky“.

„Zvlášť napjatá situace vznikla v avdijivském a záporožském směru, kde se ruské útočné jednotky snaží prolomit obranu našich vojsk a dobýt osady Toneňke, Orlivka, Semenivka, Berdyči, Krasnohorivka. Tvrdé boje pokračují v oblastech Verbove a Robotyne, nad kterými se nepřítel snaží získat zpět kontrolu,“ uvedl Syrskyj.

 

Zobrazit celý online

Video  Řehka: U války s Ruskem bychom byli od první vteřiny  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa