Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Třetina humanitárních zásilek pro ukrajinské vojáky byla letos rozkradena, šokovali celníci

Autor: ČTK, lig - 
20. října 2023
17:45

Na Ukrajině se rozkradla třetina letošních zásilek humanitární pomoci určené vojákům, uvedla dnes podle médií celní správa. Ta společně s ministerstvem obrany prověřovala osud více než 9000 zásilek a zjistila, že třetina zásilek s darovanou pomocí nedorazila k vojenským jednotkám. Celníci v této souvislosti varovali před postihem za dovoz komerčního zboží pod pláštíkem humanitární pomoci.

„Za devět měsíců letošního roku podle výsledků společných kontrol odboru boje proti pašování a porušování celních pravidel (celní správy) a odboru vnitřního auditu ministerstva obrany bylo prověřeno více než 9000 případů přesunu zboží humanitární pomoci na adresu 200 vojenských jednotek. Bylo zjištěno více než 3000 případů, kdy se nepotvrdilo, že by zásilky dorazily do vojenských jednotek,“ uvedla celní správa v komuniké, z něhož citovala agentura Unian.

Celníci společně s ministerstvem obrany vytvořili mechanismus, který umožňuje operativní výměnu informací a kontrolu, zda vojenské jednotky obdržely humanitární zásilky. Na základě výsledků letošní kontroly celníci podali 387 trestních oznámení a sepsali 320 protokolů o porušení celních pravidel.

Celníci uvedli, že jsou vděčni společenským organizacím, dobrovolníkům a mezinárodním dárcům, kteří pomáhají Ukrajině. Současně připomněli, že dovoz zboží pro komerční účely pod pláštíkem humanitární pomoci představuje porušení platných zákonů, za což hrozí postih, dodal na svém webu list Ukrajinska pravda.

Organizace, které se chystají dovézt humanitární pomoc na Ukrajinu, se od 1. prosince musejí zaregistrovat na webu automatizovaného systému humanitární pomoci a podat prohlášení, které bude předáno celní správě, píše Ukrajinska pravda. Současně vznikla petice, která po vládě požaduje, aby opatření ohledně dovozu humanitární pomoci za válečného stavu odložila o půl roku. Pod petici je už 25.000 podpisů potřebných k tomu, aby se jí úřady zabývaly, napsal deník.

14:03
Dnes

Italská premiérka Giorgia Meloni se sešla s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. „Evropa, Západ je tu proto, aby oslavil lásku, protože ve skutečnosti obránci Ukrajiny ochránili to, co je jim drahé, co milují, a ochránili nás," uvedla předtím na hostomelském letišti.

13:54
Dnes

Ukrajinci v Kyjevě požadují propuštění rukojmích, které Rusové zajali v Mariupolu. 

13:52
Dnes

Takhle si připomínali výročí války v Dánsku. 

Zobrazit celý online

Video  Fiala popsal, proč ČR pomáhá Ukrajině. Odmítl, že by to bylo na úkor občanů  - Jakub Kopřiva, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa