Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Ukrajinci nakročili k zákazu církví napojených na Rusko. Mají obavy ze špionů

Autor: ČTK - 
19. října 2023
16:53

Ukrajinský parlament schválil v prvním čtení návrh zákona, který by v zemi zakázal působení náboženských organizací spojených s Ruskem. Informovala o tom dnes ukrajinská média. Podle stanice BBC návrh normy fakticky zahajuje proces zákazu činnosti Ukrajinské pravoslavné církve (dříve Moskevského patriarchátu). Ta byla do loňského května autonomní součástí Ruské pravoslavné církve. Loni se s ní oficiálně rozešla a odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině. Ukrajinské úřady ji však nadále podezírají ze spolupráce s Moskvou, což církev odmítá. Návrh zákona podle ní mimo jiné odporuje ústavě.

„Zatím je to jen první čtení, ale i tak jde o historické rozhodnutí,“ uvedla poslankyně Inna Sovsunová na facebooku. Pro schválení návrhu zákona hlasovalo 267 zákonodárců, což je podle agentury AFP výrazně nad rámec potřebné většiny 226 hlasů. Proti bylo podle ukrajinské agentury Unian 15 poslanců, další se zdrželi hlasování.

Právní oddělení Ukrajinské pravoslavné církve (UPC) podle ruské státní agentury TASS reagovalo prohlášením, že návrh zákona v současné podobě porušuje právo na svobodu náboženského vyznání, není v souladu s evropskou úmluvou o ochraně lidských práv, ukrajinskou ústavou a obsahuje právní nedostatky. Církev poznamenala, že ji zákon konkrétně nezmiňuje, ale svým obsahem směřuje k jejímu zákazu.

Diskuse o zákonu, který by na Ukrajině omezil činnost církví napojených na Moskvu, se vedou od 24. února 2022, kdy ruská armáda zahájila svou invazi do země. Ruská pravoslavná církev a její vůdce patriarcha Kirill aktivně podporují kroky Kremlu a Kirill opakovaně ospravedlňuje válku proti Ukrajině.

Prošla „měkká“ verze zákona

Ukrajinská bezpečnostní rada loni v prosinci pověřila vládu, aby vypracovala návrhy zákonů, které by zakázaly církvím napojeným na Rusko působení na území Ukrajiny. Úřady podle listu Ukrajinska pravda podezírají Ukrajinskou pravoslavnou církev mimo jiné ze šíření ruské propagandy a z toho, že pod pláštíkem církve se skrývá činnost tajných služeb nepřítele a v církvi rekrutují ruské špiony. Mluvčí církve metropolita Kliment dříve agentuře Reuters řekl, že činnost náboženského uskupení byla vždy v souladu s ukrajinskými zákony.

Ukrajinské bezpečnostní složky zároveň dříve provedly řadu prohlídek v diecézích této církve a následně oznámily, že v nich našly mimo jiné ruské pasy, prokremelskou literaturu nebo vlajku takzvaného Novoruska. To je název odkazující na historické území na sever od Černého moře, které používali ukrajinští proruští separatisté, když chtěli v roce 2014 vytvořit mezinárodně neuznanou stejnojmennou konfederaci na východě a jihovýchodě Ukrajiny. Ukrajinské úřady také zahájily trestní řízení s řadou duchovních UPC.

Poslanci Nejvyšší rady dnes hlasovali pro „měkkou“ verzi návrhu zákona, která předpokládá obtížnou a zdlouhavou proceduru zákazu náboženských společenství spojených s Ruskem, podotkla BBC. Před druhým čtením by však teoreticky mohlo dojít ke změně a zpřísnění dokumentu. Většina Ukrajinců podle průzkumu zákaz podporuje, dodala BBC.

Na Ukrajině působí rovněž „národní“ Pravoslavná církev Ukrajiny (PCU), která získala roce 2019 autokefální (samosprávný) status od ekumenického konstantinopolského patriarchátu. Sdružila přitom v sobě trojici pravoslavných církví. UPC v posledních letech ztrácí na Ukrajině věřící, což souvisí s rostoucím ukrajinským národním cítěním, přičemž tento proces se urychlil po vzniku církve nezávislé na Moskvě a po ruské invazi, poznamenala agentura AFP.

Video  Fiala popsal, proč ČR pomáhá Ukrajině. Odmítl, že by to bylo na úkor občanů.  - Jakub Kopřiva, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

12:35
Dnes

Mluvčí Alexeje Navalného Kira Jarmyšová sdílela projev Julije Navalné v Evropském parlamentu: „Putinovi nemůžete ublížit další rezolucí nebo dalším souborem sankcí, který se nijak neliší od těch předchozích. Nemůžete ho porazit tím, že si budete myslet, že je to zásadový člověk, který má morálku a pravidla. Nemáte co do činění s politikem, ale s krvavým mafiánem. Putin je vůdce organizovaného zločineckého gangu. Patří k němu traviči a vrazi, ale to všechno jsou jen loutky. Nejdůležitější jsou lidé blízcí Putinovi, jeho přátelé, spolupracovníci a držitelé mafiánských peněz,“ apeluje vdova na europoslance. 

Zdůraznila, jak její muž čelil režimnímu útlaku, ovšem vždy nacházel nápadité, inovativní cesty. „Politickou inovací tady je aplikovat metody boje s organizovaným zločinem. Žádné diplomatické nóty, nýbrž vyšetřování finančních machinací, hledání mafiánských kumpánů ve vašich zemích, diskrétních právníků a finančníků, kteří Putinovi a jeho přátelům pomáhají schovávat peníze,“ dodává Navalná.

12:27
Dnes

Ruští vojáci obsadili ukrajinskou vesničku Stepove, zhruba sedm kilometrů severozápadně od dříve dobytého města Avdijivka v Doněcké oblasti. Oznámilo to dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská armáda v úterý uvedla, že se její ozbrojené síly z vísky stáhly.

Jednotky ruského Centrálního vojenského okruhu získaly kontrolu nad Stepove a dosáhly lepších pozic, píše ministerstvo v prohlášení. Ruští vojáci podle něj odrazili útoky ukrajinské armády v oblasti vsí Toneňke, Orlivka, Pervomajske či Novobachmutivka, což by naznačovalo tlak ruských vojsk západním směrem po soustavné linii. Prohlášení bojujících stran o pohybech na frontě nelze ale bezprostředně ověřit.

12:26
Dnes

Předsedové 19 evropských parlamentů včetně šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) a Senátu Miloše Vystrčila (ODS) apelují v dopisu adresovaném předsedovi americké Sněmovny reprezentantů Mikeu Johnsonovi na projednání pomoci Ukrajině v Kongresu, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Balíček, který zahrnuje i krizovou podporu pro Izrael, blokují několik měsíců republikáni. 

Pekarová Adamová byla jednou z prvních iniciátorek dopisu a spolu s předsedou ukrajinské Nejvyšší rady Ruslanem Stefančukem první potvrzenou signatářkou, sdělil dnes ČTK mluvčí šéfky Sněmovny Martin Churavý. „Považovala za důležité apelovat na americké zákonodárce ve chvíli, kdy kvůli předvolební kampani a koncentraci na konflikt na Blízkém východě ustupuje ve Washingtonu téma Ukrajiny do pozadí,“ uvedl.

Dopis podepsali i lídři parlamentních komor z Německa, Rakouska, Francie, pobaltských zemí či Islandu. Politici oceňují klíčovou roli USA v podpoře Ukrajiny, která dva roky čelí ruské vojenské invazi. „Pozorujeme, že ruská invaze na Ukrajinu má zásadní dopady na vývoj bezpečnostní situace ve světě. Vidíme, že Írán a Severní Korea začaly dodávat vojenský materiál Rusku, kriminální akce kremelského režimu inspirují další diktátorské a nedemokratické režimy a stávají se katalyzátorem eskalace starých konfliktů,“ píšou.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa