Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Vzkaz Zelenskému: Ukrajina může vyvážet obilí přes Polsko tam, kam potřebuje, mírní Duda emoce

Autor: ČTK - 
24. září 2023
18:11

Ukrajina může vyvážet své obilí přes polské území do dalších států, ve kterých je ho potřeba. Řekl to dnes v rozhovoru s televizí TVP 1 polský prezident Andrzej Duda. Zároveň podpořil rozhodnutí polské vlády prodloužit zákaz dovozu obilí z Ukrajiny na polský trh. Toto rozhodnutí vedlo Ukrajinu k podání stížnosti u Světové obchodní organizace (WTO) a ve vztazích mezi Varšavou a Kyjevem způsobilo značné napětí.

Polsko se rozhodlo prodloužit embargo na dovoz ukrajinského obilí i poté, co tento zákaz Evropská komise neprodloužila na unijní úrovni po 15. září. Rozhodnutí komise podle Dudy vytvořilo „obrovský problém“. Podle něj se vláda premiéra Mateusze Morawieckého správně zachovala, když zákaz prodloužila na národní úrovni.

Podle Dudy však mohl vzniknout dojem, že Varšava vůbec neumožňuje vstup ukrajinského obilí na své území. To však podle polského prezidenta není pravda, protože Polsko připravilo speciální tranzitní koridory, aby bylo možné obilí dovézt do chudších zemí v Africe a Asii, které dodávky z Ukrajiny potřebují.

„A to se také celou dobu děje,“ uvedl Duda. Podle něj se tak zákaz týká jen prodeje ukrajinských produktů na polském trhu. „Naprosto věřím, že je zapotřebí udělat vše, aby byl tranzit co nejvyšší,“ řekl Duda.

Podle stanice Euronews unijní zákaz rovněž počítal s možností tranzitu ukrajinského obilí přes členské země.

Prodloužení zákazu dovozu ukrajinského obilí ze strany Polska, Slovenska a Maďarska vyvolal ostrou reakci Kyjeva, který podal stížnost na trojici zemí u WTO. Zákaz také nepřímo kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém proslovu na Valném shromáždění OSN. V reakci na Zelenského projev polský premiér Morawiecki vyzval ukrajinského prezidenta, aby neurážel Poláky.

Polsko v polovině října čekají klíčové parlamentní volby a národně-konzervativní vláda se snaží udržet si hlasy venkova, jehož obyvatelé v minulosti volili právě převážně vládnoucí Právo a spravedlnost (PiS). Podle analytiků je tvrdší rétorika PiS vůči Ukrajině reakcí na rostoucí popularitu krajně pravicové strany Konfederace.

Zelenskyj se v sobotu při zpáteční cestě z Kanady a USA zastavil v Polsku. S politiky nejednal, ale uvedl, že děkuje Polsku za „neocenitelnou pomoc a solidaritu, která pomáhá bránit svobodu celé Evropy“.

21:40
8. 12. 2023

Ukrajina přechází do defenzivy. Její ozbrojené síly se možná budou delší dobu pouze snažit zastavit ruský postup. Západní diplomaté a vojenští stratégové tvrdí, že vyčerpaná země potřebuje čas na obnovu a možná nebude schopna podniknout další významnou protiofenzivu do roku 2025. Na svém webu to dnes napsal americký list The Wall Street Journal (WSJ).

Deník připomíná, že nákladná několikaměsíční ukrajinská protiofenziva, jejímž cílem bylo vytlačit ruské invazní jednotky, vyvrcholila malým posunem na frontové linii. U další ekonomické a vojenské podpory ze strany Spojených států i Evropy se objevily otazníky, na Ukrajině se prohlubují vnitropolitické spory a morálka národa klesá, píše list.

Prezident Zelenskyj podle něj minulý týden nařídil vybudování rozsáhlé sítě bojových opevnění, která mají vojákům pomoci udržet linie. Ve středu - na Den ozbrojených sil - potvrdil obtíže v boji a vyzval k vytrvalosti. „Existuje skutečně nějaká alternativa? Ne,“ řekl. To je výrazný posun v náladě oproti dřívějšku, kdy se Kyjev - povzbuzen předchozími úspěchy při odvracení ruských postupů a přílivem západních zbraní - rozhodl vypudit invazní jednotky z téměř 20 procent ukrajinského území, které okupují, píše WSJ.

Ukrajinská vojenská operace ztroskotala na ruských obranných opevněních, politická jednota USA ohledně Ukrajiny se rozpadá uprostřed stranických sporů a pozornost světa si přitáhla válka mezi Izraelem a Hamásem. Putin mezitím přeorientovává ekonomiku země na válečnou, konstatuje list, podle něhož Rusko nejeví známky toho, že by se vzdalo svého původního cíle sousední zemi ovládnout.

21:22
8. 12. 2023

K vězněnému ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému správa věznice už třetí den v řadě nepouští advokáty. Podle serveru Meduza na to upozornila Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. Navalnému se podle ní minulý týden udělalo v cele špatně - točila se mu hlava, což ho donutilo lehnout si na zem. V jakém je nyní opoziční představitel stavu, jeho okolí neví.

Jarmyšová nicméně popsala, jak pracovníci věznice reagovali na Navalného zdravotní indispozici minulý týden. „Zaměstnanci věznice hned přiběhli, odklopili pryčnu od stěny, položili na ni Alexeje a dali mu kapačku,“ popsala. Pryčna na samotce, kam Navalného zavírají, musí být během dne podle pravidel věznice přiklopená ke stěně.

„Co to bylo, nevíme, ale vzhledem k tomu, že mu odpírají jídlo, drží ho v trestné cele bez ventilace a omezili mu dobu vycházek na minimum, tak to vypadá na mdloby způsobené hladem,“ popsala Jarmyšová.

Navalného mluvčí doplnila, že když opozičníka později navštívili advokáti, tak byl v pořádku. „Ale teď je to už třetí den, kdy nevíme, kde je,“ dodala. Navalnyj podle ní rovněž týden neposlal žádný dopis a zvenčí mu také nebyly doručeny jeho dopisy.

21:01
8. 12. 2023

Ruské tajné služby mohly mít po léta k dispozici záznamy z videokamer z Ukrajiny, které byly vybaveny ruským software, uvedla dnes stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL). Podobné videokamery si na Ukrajině v minulých letech pořizovaly jak státní firmy a instituce, tak také soukromé podniky.

Zařízení byla instalována také v objektech kritické infrastruktury, například v odstavené Černobylské jaderné elektrárně, a oblíbená byla také mezi běžnými občany, kteří je používali k zabezpečení svých domovů.

Experiment RFE/RL ukázal, že než se záznam z těchto videokamer nahraje do telefonu či počítače, ukládá se na servery, které jsou v Moskvě a patří společnostem s vazbami na ruskou tajnou službu FSB. Pokus stanice provedla spolu s odborníky z ukrajinské Laboratoře počítačové kriminalistiky a Laboratoře digitální bezpečnosti. Experiment ukázal, že kamera posílá požadavky na subdoménu webu výrobce kamer. S pomocí této domény lze zjistit několik IP adres, které prozrazují polohu serverů v Moskvě.

Servery přitom podle zjištění stanice patří dvěma společnostem s vazbami na FSB. Jedná se o telekomunikační společnost Didžital Nětvork a společnost VK, která vlastní sociální sítě v Kontaktě nebo Odnoklassniki.

Zobrazit celý online

Video  Fiala popsal, proč ČR pomáhá Ukrajině. Odmítl, že by to bylo na úkor občanů  - Jakub Kopřiva, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud