Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Zelenskyj v Polsku vyznamenal dva dobrovolníky. Po roztržce kvůli obilí s politiky nejednal

Autor: ČTK - 
23. září 2023
19:49

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se při zpáteční cestě z Kanady a USA zastavil v Polsku, kde vyznamenal dva dobrovolníky. S představiteli polské vlády podle dostupných informací nejednal, uvedl server Onet.pl. Tento týden vzrostlo napětí mezi Varšavou a Kyjevem mimo jiné kvůli sporu o export ukrajinského obilí a zákaz jeho dovozu do Polska.

Zelenskyj obvykle používá Polsko jako tranzitní zemi při svých cestách do zahraničí. Právě z polských letišť obvykle odlétá do zahraničí.

Při zpáteční cestě z USA a Kanady dnes Zelenskyj v Lublinu vyznamenal dva polské dobrovolníky, kteří se angažují v poskytování humanitární pomoci Ukrajině.

„Děkuji Polsku za neocenitelnou pomoc a solidaritu, která pomáhá bránit svobodu celé Evropy,“ uvedl v příspěvku na sociální síti X.

Podle serveru Onet.pl se ale ukrajinský prezident nesetkal s polskými vládními politiky. Polsko od začátku války patří k předním podporovatelům napadené země, v posledním týdnu však mezi Kyjevem a Varšavou prudce vzrostlo napětí.

Zelenskyj při svém proslovu na Valném shromáždění OSN tento týden kritizoval omezování vývozu ukrajinského obilí po pozemní cestě. Nikoho sice přímo nezmínil, polská vláda, která zákaz dovozu ukrajinského obilí prodloužila, vztáhla Zelenského slova na sebe. V pátek polský premiér Mateusz Morawiecki vzkázal v reakci na vystoupení v OSN Zelenskému, aby neurážel Poláky.

Morawiecki tento týden také řekl, že jeho země už nedodává Ukrajině výzbroj, protože vybavuje svoji armádu. Polský prezident Andrzej Duda jeho slova následně vysvětloval tak, že premiér chtěl podle něj dát najevo, že Polsko nebude Ukrajině dodávat nové zbraně, které kupuje v rámci modernizace své armády. Polsko přitom patří k hlavním dodavatelům vojenské techniky a munice Ukrajině od ruského napadení.

22:00
10. 12. 2023
!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od pondělí navštíví Spojené státy, v úterý se na pozvání Bílého domu setká s prezidentem Joem Bidenem a pozván je i do Senátu. Návštěva se koná ve chvíli, kdy Bidenova administrativa vyvíjí tlak na Kongres, aby Ukrajině poskytl další miliardy dolarů na pomoc ve válce proti Rusku, uvedla agentura AP.

Cílem návštěvy je zdůraznit podporu Spojených států Ukrajině, oznámil Bílý dům. Součástí návštěvy je „řada schůzek a jednání“, přičemž klíčovými tématy bude obranná spolupráce mezi Ukrajinou a Spojenými státy, „zejména skrze společné projekty na výrobu zbraní a systémů protivzdušné obrany i koordinace mezi oběma zeměmi v následujícím roce,“ uvedla Zelenského kancelář.

19:55
10. 12. 2023

K zajímavému setkání došlo v Argentině, kam dorazil za novým prezidentem Mileiem i maďarský premiér Viktor Orbán, blokující další unijní pomoc Ukrajině. Orbán se totiž v Buenos Aires tváří v tvář setkal právě s dalším z hostů – ukrajinským prezidentem Zelenským.

19:42
10. 12. 2023

Argentinský prezident Javier Milei dnes složil přísahu, pogratulovat mu dorazil i Volodymyr Zelenskyj.

Zobrazit celý online

Video  Premiérův otevřený rozhovor. Zelenskyj rozzuřil Polsko. A Gregorová o svatbě Ondřeje  - Bára Horáková, Lukáš Červeny, reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud