Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Roman (8) přežil smrtící ruský útok na Vinnycju: Přišel o matku a musel podstoupit 31 operací

Autor: DVL, swp - 
24. září 2023
05:00

8letý Roman Oleksiv přišel při ruském útoku na Vinnycju o matku a utrpěl popáleniny na téměř polovině těla. Zpočátku byly naděje na jeho uzdravení minimální. Chlapec ale přežil a nyní má za sebou více než rok trvající úspěšnou léčbu v nemocnici v Drážďanech. Musel však podstoupit 31 operací. 

8letý Roman Oleksiv, který utrpěl popáleniny na téměř polovině těla během ničivého útoku Ruska na město Vinnycja, se podle Yahoo vrátil domů po více než roce léčení v Německu.

Chlapec pro Svobodnou Evropu popsal, jaké to bylo v den útoku: „Exploze mě odhodila na zeď. Vstal jsem a viděl, jak je všude oheň. Necítil jsem levou ruku a pravou nohu.“

Když utrpěl poranění, doktoři si nebyli jistí, jestli přežije. Chlapec navíc během útoku přišel o svou matku. Zpočátku byl z Vinnycje přesunut do nemocnice ve Lvově, ale doktoři nevěděli, jestli přežije. „Dorazil v opravdu vážném stavu. Bylo to vlastně kritické. Udělali jsme všechno, co jsme mohli. Doufali jsme, že přežije. Ale mysleli jsme si, že pravděpodobně nepřežije přesun,“ řekla Lesja Strylková, specialistka na popáleniny. 

Doktoři ho museli stabilizovat a připravit na transport do Drážďan na speciální léčbu. Po týdnu Roman odjel.

Podstoupil 31 operací

Romanův otec řekl, že musel podstoupit 31 operací, přičemž 27 z nich byly transplantace kůže. „V Německu podstupoval operace třikrát týdně. Z nohy mu odstranili neživotaschopnou tkáň, sklo a kousky svalů. Vyměnili mu bubínek a provedli řadu transplantací kůže. Každý den se snažili ho zachránit. Pak se podruhé stal zázrak,“ píše ve své tiskové zprávě První lékařská asociace ve Lvově.

„Chlapec, jehož šance na přežití byly minimální, se uzdravil. V Drážďanech, poprvé od doby, co byl zraněn, otevřel oči a udělal první kroky před svým otcem, který už ztratil svou ženu a nemohl ztratit i syna,“ píše se dále ve zprávě. 

Nyní se chlapec po roce vrátil na Ukrajinu, kam dochází na rehabilitace. Jeho život už není v nebezpečí, ale bude muset nosit speciální kompresní masku, aby se minimalizovaly jizvy. 

Jak uvedl poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko na své sociální síti X, tým lékařů tvrdě pracuje na obnově chlapcovy paže a nohy. „Roman sní o tom, že až se uzdraví, vrátí se ke hře na akordeon a uspořádá koncert pro své lékaře. Romanova matka, která byla zabita toho hrozného dne, už tam nebude, aby slyšela, jak hraje,“ napsal Geraščenko na X.

Chlapec začal hrát na akordeon proto, aby si procvičoval prsty. „Drží se moc dobře. Je statečný,“ řekl Romanův otec. „Bude muset podstoupit ještě hodně léčení a ještě více operací, ale to bude v pořádku.“

20:18
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v neděli v Buenos Aires zřejmě zúčastní inaugurace argentinského prezidenta, jímž se stane ekonom s krajně pravicovými postoji Javier Milei. Informovaly o tom dnes argentinský deník La Nación a argentinský server Infobae. Kvůli bezpečnosti ale jeho příjezd není oficiálně potvrzen. Na ceremoniál by měl dorazit například i španělský král Felipe VI., maďarský premiér Viktor Orbán či brazilský exprezident Jair Bolsonaro. Současný prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva, jehož Milei v kampani nazval zlodějem, nepřijede, zastoupí ho ministr zahraničí Mauro Vieira.

19:49
Dnes

 Ukrajinské dráhy testují převoz nákladních automobilů z Polska na Ukrajinu po železnici. Tímto způsobem chtějí umožnit návrat nákladních vozů na Ukrajinu v situaci, kdy průjezd kamionů na polsko-ukrajinské hranici blokují polští řidiči. Podle ukrajinských médií o tom informoval představitel drah Valerij Tkačov. Ten zároveň potvrdil pravost videozáznamu, který tento převoz po železnici zachycuje.

Tkačov upřesnil, že polští celníci nyní kontrolují vlak naložený 23 nákladními automobily. Vlak se podle něj nachází na hraničním přechodu Hrubieszów-Izov a v nejbližší době vjede na ukrajinskou stranu.

19:05
Dnes

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes u Národního památníku na Vítkově přivítala své protějšky ze zemí Visegrádské skupiny (V4 – ČR, Polsko, Slovensko, Maďarsko). Dvoudenní jednání ministrů obrany hostí Praha v souvislosti s předsednictvím V4. Mají jednat například o bezpečnostní situaci na Ukrajině a Blízkém východě a o dopadech obou konfliktů na střední Evropu a západní Balkán.

Ministry Černochová přivítala před nastoupenou čestnou stráží, zazněly hymny všech čtyř států. Společně ministři položili věnec k Hrobu neznámého vojína. Následovat bude jednání v prostorách Armádního muzea Žižkov a společná večeře.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud