Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Provokace, nebo omyl? Dva běloruské vrtulníky tajně vlétly do Polska, NATO je v pozoru

Autor: Mii, ČTK, swp - 
1. srpna 2023
21:46

Napětí mezi Běloruskem a Polskem se vyostřuje. Polské ministerstvo obrany informovalo, že dva běloruské vojenské vrtulníky dnes překročily během cvičení hranici polského vzdušného prostoru. Není jasné, zda k incidentu došlo záměrně, nebo šlo o omyl. Ministerstvo již kontaktovalo Severoatlantickou alianci (NATO). Minsk polské obvinění popřel.

Podle rezortu polský vzdušný prostor narušily vojenské vrtulníky Mi-8 a Mi-24. K manévru došlo ve velmi nízké výšce, tudíž stroje byly těžce detekovatelné radary. „Operační velení ozbrojených sil proto v ranním oznámení informovalo, že polské radarové systémy nezaznamenaly žádné narušení polského vzdušného prostoru,“ vysvětluje ministerstvo v prohlášení.

„Polská strana zdůraznila, že incident vnímá jako další eskalování napětí na polsko-běloruské hranici,“ citovala dále agentura PAP z prohlášení polského ministerstva. Varšava podle prohlášení žádá běloruskou stranu, aby incident bezodkladně vysvětlila. Ministr obrany Mariusz Błaszczak v reakci nařídil zvýšit počet polských vojáků na hranicích s Běloruskem.

Běloruská diplomacie reagovala vyjádřením na komunikační platformě Telegram. „Obvinění o narušení polské hranice vrtulníky Mi-24 a Mi-8 běloruského letectva a vojsk protivzdušné a protiraketové obrany je vykonstruované polským armádním a politickým vedením za účelem dalšího ospravedlnění zvyšování sil a prostředků u běloruské hranice,“ sdělilo ministerstvo.

Pokus o destabilizaci Polska

Incident se odehrál jen dva dny poté, co polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil, že stovka vojáků z ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny se přiblížila k běloruskému městu Grodno u polských hranic. Právě wagnerovci mají s běloruskou armádou podnikat společné cvičení.

„Situace je stále nebezpečnější. S největší pravděpodobností budou (wagnerovci) převlečeni za běloruskou pohraniční stráž a budou pomáhat nelegálním migrantům dostat se na polské území (a) destabilizovat Polsko,“ řekl Morawiecki na tiskové konferenci v Gliwicích na jihozápadě Polska.

Polsko podle Morawieckého v posledních dvou letech zažívá permanentní hybridní útok na své východní hranici s Běloruskem. Dodal, že jen v letošním roce registroval přibližně 16 000 nelegálních pokusů o překročení hranice migranty, které do Polska „dotlačili“ ruský prezident Vladimir Putin a běloruský vůdce Alexandr Lukašenko.

13:44
Dnes

„Česko dokázalo přijmout největší počet ukrajinských uprchlíků na obyvatele, za to jsme rádi, ale zmenšuje to naše možnosti přijmout někoho dalšího. Nelegální migrace je navíc i obchodování s lidským neštěstím, musíme s ní aktivně bojovat. Rakousko patří k zemím, které nejvíce zasáhla, a jsem rád, že v Evropské unii postupujeme společně,“ uvedl dnes premiér Petr Fiala (ODS) při tiskovce během návštěvy Vídně.

Kancléř Nehammer označil český přístup k ukrajinským migrantům za impozantní. „Chtěl bych vyjádřit respekt za to, co Česká republika dokázala, a také za její boj proti (nelegální) migraci, která masivně ohrožuje bezpečnost EU,“ sdělil.

13:00
Dnes

Kamiony, které se snaží dostat z Polska na Ukrajinu, čekají teď na hraničním přechodu Hrebenne-Rava Ruska deset dnů. Dnes to podle agentury PAP řekla Malgorzata Pawlowská z policie ve městě Tomaszów Lubelski.

Ode dneška se pro prázdné kamiony ve směru z Ukrajiny do Polska otevřel přechod Uhryniv-Dolhobyczów, který běžně slouží jen pro autobusy a osobní auta. Velké hraniční přechody už téměř měsíc blokují autodopravci, kteří protestují proti konkurenci z Ukrajiny.

Pawlowská řekla, že před hraničním přechodem Hrebenne se táhne sedmdesátikilometrová kolona, v níž stojí kolem 870 kamionů. Policie na hlavních silničních tazích vedoucích k přechodu řídí dopravu. U přechodu Dorohusk-Jahodyn řidiči čekají asi pět dnů.

Ukrajinská pohraniční stráž dnes ráno uvedla, že ukrajinští celníci odbavili několik desítek prázdných kamionů jedoucích do Polska na přechodu Uhryniv-Dolhobyczów.

11:36
Dnes

Ruský generál Vladimir Zavadskij, který byl zástupcem velitele 14. armádního sboru, byl zabit na Ukrajině, uvedl dnes gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev podle ruských a zahraničních médií.

O zabití sedmého ruského generála ve válce proti Ukrajině informovala minulý týden stanice BBC s odvoláním na několik ruských zdrojů, generálova smrt ale až dosud nebyla potvrzena z úředních míst. Gubernátor podle listu Kommersat uvedl, že generálmajor Zavadskij zahynul „na bojovém stanovišti v oblasti speciální vojenské operace“. Další podrobnosti neuvedl.

BBC připomněla, že čtyři ruští generálové, Andrej Suchoveckij, Vladimir Frolov, Kanamat Botašev a Roman Kutuzov, zahynuli během prvních čtyř měsíců války. Následoval přesně rok bez potvrzených ztrát vysokých ruských důstojníků. O další generály začalo Rusko přicházet od letošního června, kdy začala ukrajinská protiofenziva. Od léta do konce listopadu zahynuli další dva ruští generálové, náčelník štábu 35. vševojskové armády generálmajor Sergej Gorjačev a zástupce velitele Jižního vojenského okruhu generálporučík Oleg Cokov.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud