Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Krize Putinovy armády pokračuje: Kvůli špatnému vývoji na frontě sesadili generála Popova

Autor: ČTK - 
13. července 2023
11:21

Ruský generál Ivan Popov oznámil, že kvůli své ostré kritice situace na frontě přišel o funkci velitele 58. vševojskové armády. Jeho oznámení v podobě hlasového záznamu podle portálu Meduza zveřejnil ruský poslanec Andrej Guruljov, který v minulosti velel stejné armádě.

Média včetně investigativního webu The Insider připomínají v této souvislosti úterní raketový útok na hotel v Berďansku na jihu Ukrajiny, kde údajně pobývalo velení 58. vševojskové armády. Při útoku zemřel generál Oleg Cokov. Řada kanálů na platformě Telegram podle The Insideru spekulovala, že zamýšleným cílem útoku měl být právě Popov a že tímto způsobem se ruská armáda zbavuje nepohodlných lidí.

„Řeknu vám upřímně, že vznikla komplikovaná situace s vyšším velením, o níž bylo potřeba mlčet a říkat, co chtěli slyšet,“ uvedl Popov v nahrávce. Dodal, že mluvil bez příkras o problémech ruské armády, konkrétně například o tom, že kvůli nedostatku výzvědných prostředků zaměřených na dělostřelectvo ukrajinských sil umírá nebo je mrzačeno mnoho ruských vojáků.

„Kvůli tomu ve mně vyšší velení vycítilo nějaké nebezpečí a bleskově, za jeden světelný den, dali dohromady příkaz, ministr obrany ho podepsal a zbavili se mě,“ sdělil Popov.

O zbavení Popova funkce psal dříve také telegramový kanál Grey Zone, který má vazby na Wagnerovu soukromou vojenskou společnost, připomněla Meduza. Podle tohoto kanálu přišel Popov o funkci kvůli tomu, že v hlášení náčelníkovi generálního štábu Valeriji Gerasimovi žádal rotaci jednotek na přední frontové linii.

23:17
23. 2. 2024

Vážení čtenáří, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra ráno. Přejeme vám dobrou noc.

22:30
23. 2. 2024

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes večer vyrazí vlakem do Kyjeva, kam s ní v sobotu ráno přijede i italská premiérka Giorgia Meloniová, předseda belgické vlády Alexander De Croo a kanadský premiér Justin Trudeau. Setkají se s prezidentem Volodymyrem Zelenským a uctí památku vojáků, kteří zahynuli v této válce. De Croo, jehož země v současnosti předsedá Radě EU, chce podle Reuters ujistit Zelenského, že může nadále počítat s podporou evropského bloku.

21:23
23. 2. 2024

Česká delegace se zúčastní pondělního jednání evropských lídrů a vládních představitelů o Ukrajině v Paříži, které organizuje francouzský prezident Emmanuel Macron. Na dotaz ČTK dnes svou účast potvrdil poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Naopak účast premiéra Petra Fialy (ODS) a prezidenta Petra Pavla tiskové odbory Úřadu vlády ČR i Hradu dnešní dotaz ČTK nepotvrdily. Podle serveru Seznam Zprávy se Fiala pondělní akce zúčastní. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vpodvečer v České televizi (ČT) v pořadu Interview následně uvedla, že premiér Fiala v pondělí do Francie poletí.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa