Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Záplava květin a slz: V Kyjevě pohřbili známou spisovatelku (†37), která zemřela po ruském útoku

Aktualizováno -
4. července 2023
15:12
Autor: ČTK - 
3. července 2023
08:09

Rodina, známí a přátelé se v úterý naposledy rozloučili s ukrajinskou spisovatelkou Viktorijí Amelinovou, která zemřela v důsledku zranění utržených při ruském raketovém útoku na pizzerii v Kramatorsku z minulého týdne. Pohřeb se konal v zaplněném kostele v Kyjevě. Informoval o tom v neděli ukrajinský PEN klub. Celkový počet obětí tohoto útoku se tím zvýšil na 13.

Zápúlavy květin a sklzy blízkých. Poslednímu rozloučení s oblíbenou spisovatelkou přihlížel zcela zaplněný kostel. Na její rakvi byla ukrajinská vlajka.

Ruská raketa zasáhla 27. června pizzerii Ria Lounge, která byla tou dobou plná lidí. Zranění utrpělo asi 60 lidí. Amelinová zde doprovázela kolumbijskou delegaci. Ukrajinské úřady informovaly o mrtvých a zraněných z řad civilistů. Moskva naopak tvrdí, že ve městě na východě Ukrajiny zlikvidovala ukrajinské armádní činitele.

19:11
Dnes

Ukrajinská tajná služba SBU dnes uvedla, že bývalý prezident Petro Porošenko v pátek dostal zákaz vycestovat do zahraničí, protože se chystal setkat s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Podle kontrarozvědky hrozilo nebezpečí, že schůzku protivníka současné hlavy státu Volodymyra Zelenského využije ve svůj prospěch Rusko.

Ukrajinští představitelé musí za stanného práva, které Ukrajina vyhlásila v souvislosti s loňskou ruskou invazí, pro cesty do zahraničí získat zvláštní povolení. Porošenko v pátek uvedl, že i přes předložení potřebných dokladů ho úřady na hraničním přechodu s Polskem odmítly pustit.

17:42
Dnes

Ruská policie v noci na dnešek provedla na základě „výnosu o extremismu“ razie v moskevských nočních klubech mimo jiné pro homosexuály. Informovala o tom podle agentury DPA místní média. Ruský nejvyšší soud se přitom ve čtvrtek vyslovil pro zákaz „mezinárodního hnutí LGBT“, které označil za extremistické.

Uniformovaní muži vnikli do velkých moskevských klubů pod záminkou, že hledají drogy, vyplývá ze zpráv médií a na sociálních sítích. Několik lidí bylo zadrženo. Policie, která podle očitých svědků fotografovala pasy, mimo jiné cizinců, se k zátahu zatím nevyjádřila.

16:03
Dnes

„Chtěli jsme rychlejší výsledky. Z tohoto pohledu jsme bohužel nedosáhli požadovaných výsledků. A to je fakt,“ řekl Zelenskyj v rozhovoru publikovaném v pátek. Ukrajina podle něj nedostala od spojenců všechny zbraně, které potřebovala, přičemž rychlý postup na frontě znemožňuje také omezená velikost její armády. „K rychlejšímu dosažení požadovaných výsledků není dostatek síly. To ale neznamená, že bychom se měli vzdát, že se musíme vzdát,“ řekl Zelenskyj. „Jsme si jisti svými kroky. Bojujeme za to, co nám patří,“ dodal.

Zobrazit celý online

Autorce románů a knih pro děti bylo 37 let. Po začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru se zapojila do činnosti organizace Truth Hounds, která se zabývá lidskými právy a dokumentuje válečné zločiny na osvobozených územích Ukrajiny.

V češtině vyšly úryvky z autorčina románu Listopadový syndrom a také povídky Bezejmenní a Mariina předtucha. Slovensky publikovala obrázkovou knihu Ktosi alebo Vodné srdce, kterou také ilustrovala.

Video  Analytik Mikulecký o konci vzpoury v Rusku: Jednoznačná habaďůra! Lukašenko vliv nemá.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud