Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Během války se Ukrajina členem NATO nestane, ví to i Kyjev, vzkázal kancléř Scholz

Autor: ČTK - 
2. července 2023
18:46

Ukrajina ví, že dokud bude pokračovat válka s Ruskem, do Severoatlantické aliance nevstoupí. Dnes to v letním rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Dodal, že válka nakonec může trvat déle, proto je důležité zajistit dlouhodobou podporu Ukrajiny.

„Jedno je jisté, a ví to i Ukrajina, několikrát to také bylo formulováno - do NATO Ukrajina nevstoupí, dokud bude válka,“ řekl Scholz.

Reagoval tak na otázku o velkých ukrajinských očekáváních před červencovým summitem NATO v Litvě. „Jednou z podmínek pro vstup je, že země nesmí mít žádné nevyřešené územní spory se svými sousedy,“ uvedl.

Scholz v rozhovoru hájil německou zbrojní pomoc Ukrajině, kterou označil po Spojených státech za druhou největší. Reagoval tak na kritiku, že některé malé státy v přepočtu na hrubý domácí produkt (HDP) poskytují Kyjevu větší podporu.

Uvedl, že moderní zbraně, které Německo posílá na Ukrajinu, mají sloužit ke znovudobytí ukrajinského území, nikoli k útokům na Rusko. Na otázku, komu patří Krym, jasně odpověděl, že je ukrajinský. Tento autonomní poloostrov Rusko v roce 2014 anektovalo.

„Musíme se připravit na to, že válka může trvat déle,“ odpověděl Scholz na dotaz, zda nastane mír na Ukrajině dříve, než kancléři skončí jeho první mandát v čele německé vlády. Spolkové volby se v Německu budou konat na podzim 2025.

11:00
Dnes

Manželce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova lékaři diagnostikovali otravu těžkými kovy, tvrdí s odvoláním na své zdroje v rozvědce ukrajinský zpravodajský portál Babel. Podle jeho informací ukrajinské úřady v souvislosti s otravou zahájily vyšetřování pokusu o vraždu.

O otravě Marianny Budanovové těžkými kovy napsal s odvoláním na své zdroje v tajné službě také server Ukrajinska pravda. Budanovová je nyní hospitalizována, uvádí média. „Už je jí lépe, má z sebou první etapu léčby,“ sdělily portálu Ukrajinska pravda jeho zdroje. Budanovovou se podle nich někdo nejspíš pokusil otrávit jídlem.

Portál Babel napsal, že kovy, jejichž přítomnost se potvrdila v organismu Budanovové, se běžně nevyskytují v civilním ani armádním prostředí. „Jejich přítomnost může ukazovat na záměrný pokus otrávit konkrétního člověka,“ uvedl server.

10:45
Dnes

Policejní i justiční orgány z několika zemí odhalily zločineckou síť zodpovědnou za útoky s využitím takzvaného vyděračského softwaru po celém světě. Operace, kterou podpořila evropská policejní agentura Europol a úřad evropské justiční spolupráce Eurojust, vedla k zadržení vůdce skupiny a dalších čtyř podezřelých na Ukrajině. Eurojust o tom dnes informoval ve svém prohlášení.

Ransomwarové útoky podle všeho postihly více než 1800 obětí v 71 zemích. Pachatelé se zaměřili na velké společnosti, zastavili jejich podnikání a způsobili jim ztráty ve výši nejméně několik stovek milionů eur. Celkem bylo při vyšetřování prohledáno asi 30 míst a zabaveny stovky kusů nejrůznější techniky.

Ransomware je škodlivý software, který zablokuje napadené systémy. Útoky, při nichž hackeři zašifrují napadené počítače a požadují platbu za jejich odblokování, jsou stále častější. Na odhalení zločinecké sítě spolupracovalo více než 20 vyšetřovatelů z Norska, Francie, Německa i Spojených států, kteří pomáhali ukrajinským úřadům. Nejnovější operace navázala na předchozí vlnu zatýkání, kterou úřady provedly v rámci stejného vyšetřování již v roce 2021, napsala v prohlášení agentura Eurojust.

10:33
Dnes

Moskevský soud prodloužil vazbu amerického novináře Evana Gershkoviche do konce ledna příštího roku. Informovaly o tom dnes světové i ruské agentury. Korespondenta listu The Wall Street Journal (WSJ) letos v březnu zatkla na Urale ruská tajná služba FSB a obvinila ho ze špionáže, za což mu hrozí až 20 let vězení.

Žurnalista i jeho zaměstnavatel vinu odmítají. Ambasáda USA dnes zopakovala americkou žádost o jeho okamžité propuštění. Doba zadržení Gershkoviche se prodlužuje o dva měsíce, tedy do 30. ledna, sdělil soud ruské státní tiskové agentuře TASS.

Americká vláda prohlásila, že Gershkovich je zadržován neoprávněně, a žádá od Ruska jeho okamžité propuštění. The Wall Street Journal zdůrazňuje, že Gershkovich pouze dělal v Rusku svou práci a obvinění ze špionáže označuje jako smyšlená. „Jeho pokračující věznění je nestoudným a nehorázným útokem na svobodu médií, která je kriticky důležitá pro svobodnou společnost,“ uvedl nyní podle agentury Reuters deník, který také žádá o novinářovo propuštění.

Zobrazit celý online

Video  Analytik Mikulecký o konci vzpoury v Rusku: Jednoznačná habaďůra! Lukašenko vliv nemá.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud