Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Brutální popravu zajatého vojáka mají na svědomí Wagnerovci. Na jejich dopadení vypsali odměnu

Autor: ČTK, swp - 
13. dubna 2023
10:14

Brutální zavraždění zajatého ukrajinského vojáka, zachycené na videu, mají na svědomí ruští žoldnéři z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny, které rozpoznal jejich někdejší spolubojovník, zběhlý do Norska. S odvoláním na tohoto zběha to řekl internetovému kanálu Chodorkovskij Live Vladimir Osečkin, zakladatel organizace Gulagu.net, která pomohla několika ruským vojákům z války proti Ukrajině utéci z Ruska do ciziny. Video údajně zachycující, jak ruští vojáci odřezávají ukrajinskému vojákovi hlavu, vyvolalo šok a pobouření.

„Spojili jsme se s Andrejem Medveděvem, bývalým velitelem jednotky 7. útočného odřadu Wagnerovy soukromé vojenské společnosti, který je nyní v deportační věznici ve Švédsku, kde zadržovaní mají přístup k mobilní komunikaci a počítačům. Poslali jsme mu toto video. Opakovaně jej zhlédl. A své kolegy z Wagnerovy skupiny jednoznačně poznal podle typických přezdívek, podle toho, jak mluví, jak se vyjadřují a podle dalších charakteristik,“ řekl Osečkin.

Ve vysílání hovoří o věznici ve Švédsku, ale Medveděv podle dřívějších informací požádal o azyl v Norsku. Osečkin ohlásil také odměnu 3000 eur (asi 70.000 Kč) za další informace o pachatelích.

12:50
Dnes

Navalného smrt byla vražda, odpovědný je Putin, shodli se europoslanci v usnesení. Vyzvali k jejímu vyšetření či možným výměnám vězňů s Ruskem.

12:20
Dnes

„Posledních 12 hodin kalendářní zimy... a ani jeden výpadek proudu kvůli ruským raketovým útokům v Kyjevě a na celé Ukrajině,“ loučí se s únorem ukrajinský novinář a expert na vojenské záležitosti Ilja Ponomarenko. „Zvládli jsme druhou válečnou zimu. Malé, ale inspirativní vítězství pro nás všechny!“

11:29
Dnes

Na frontě u Avdijivky se „ukázaly určité nesprávné odhady jednotlivých velitelů, pokud jde o pochopení situace a vyhodnocení nepřítele“, komentoval hlavní ukrajinský velitel Oleksandr Syrskyj. „To ovlivnilo stabilitu obrany v některých směrech,“ dodal a naopak pochválil jednotky 3. útočné a 25. samostatné výsadkové brigády, které podle něj „vyřídily nepřítele, který pronikl na okraj Orlivky“.

„Zvlášť napjatá situace vznikla v avdijivském a záporožském směru, kde se ruské útočné jednotky snaží prolomit obranu našich vojsk a dobýt osady Toneňke, Orlivka, Semenivka, Berdyči, Krasnohorivka. Tvrdé boje pokračují v oblastech Verbove a Robotyne, nad kterými se nepřítel snaží získat zpět kontrolu,“ uvedl Syrskyj.

 

Zobrazit celý online

Osečkin připomněl, že už v roce 2017 se objevilo video údajně zachycující žoldnéře Wagnerovy skupiny v Sýrii, jak brutálně zabíjejí zajatce. Mrtvé tělo rozčtvrtili, polili benzinem a spálili.

Nynější mimořádně násilné video, na němž muž v uniformě s bílou páskou na ruce - které na Ukrajině používá ruská invazní armáda - uřízl hlavu živému člověku v uniformě s ukrajinskými znaky, vyšetřují ukrajinské úřady. Informovala o tom světová média, která zároveň upozorňují, že nemohla potvrdit pravost nahrávky. Ukrajinská média píší, že ruští vojáci takto zavraždili ukrajinského válečného zajatce. Ukrajinský ministr zahraničí přirovnal Rusko k teroristické organizaci Islámský stát. Podle Kremlu je video „strašné“ a je třeba ověřit jeho pravost. Nahrávka se podle serveru Meduza nejprve rozšířila na ruských telegramových kanálech podporujících vojenskou agresi Moskvy na Ukrajině a poté se začala šířit také na ukrajinských účtech.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na záběry uvedl, že svět je musí vidět, a vyzval světové vůdce, aby reagovali. „Toto je video Ruska takového, jaké je,“ řekl Zelenskyj.

Kyjev dlouhodobě obviňuje Rusko z páchání válečných zločinů, což Moskva popírá. V březnu se na sociálních sítích rozšířilo video, které údajně zachycuje zavraždění ukrajinského válečného zajatce ruskými vojáky. Neozbrojený muž pronese slova „Sláva Ukrajině“, načež ho ruští vojáci s vulgárními výkřiky zastřelí. Videozáznam vyvolal ve světě i na Ukrajině, která se už přes rok brání ruské agresi, značné pobouření.

Video  Wagnerovci: Putinovi nebezpeční nájemní vrazi a žoldáci  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa