Pondělí 22. července 2024
Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor
Polojasno 30°C

„Neodsuzujte mě.“ Zběh od Wagnerovců se omluvil Ukrajincům a chce vypovídat o zločinech

Autor: ČTK - 
31. ledna 2023
19:15

 Bývalý příslušník ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andrej Medveděv, který žádá o azyl v Norsku, se omluvil Ukrajincům, kteří žijí v Norsku a kritizují jeho přítomnost v této skandinávské zemi. Informovala o tom dnes agentura AP.

„Pro vás jsem ničema, ale já vás jen žádám, abyste vzali v potaz, že jsem si to uvědomil, i když opožděně, a jsem proti tomu všemu,“ řekl Medveděv v rozhovoru s televizí NRK. „Žádám vás, abyste mě neodsuzovali a každopádně se omlouvám,“ dodal.

Medveděv, který odmítá návrat do Ruska kvůli obavám o svůj život, nyní pobývá v centru pro žadatele o azyl v Oslu. Do Norska vstoupil ilegálně tento měsíc překročením společné hranice mezi Norskem a Ruskem, která je dlouhá 198 kilometrů.

21:11
21. 7. 2024

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Čerstvé zprávy z války na Ukrajině přineseme opět v pondělí ráno, dobrou noc. 

20:24
21. 7. 2024

Ukrajinský výtvarník Oleh Smal dnes v pražské galerii 12 Art Cabinet osobně představil své aktuální karikatury reagující převážně na vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem. Jde o malou část z jeho tvorby. Smal během 25 let publikoval více než 15.000 děl. Prodejní výstava je zaměřena na jeho nejnovější tvorbu, která reflektuje válku a životní podmínky na Ukrajině. Část jeho prací zůstane v galerii jako součást prodejního portfolia, uvedl galerista Viktor Vilhelm.

Smal je v České republice poprvé, dorazil z Kyjeva. Uvedl, že výstava je důkazem, že život na Ukrajině pokračuje dál a varoval Evropu před rozpínavostí Ruska. Mezi osobnostmi, které kritizuje prostřednictvím svých karikatur, jsou ruský prezident Vladimir Putin, americký prezidentský kandidát Donald Trump, bývalá německá kancléřka Angela Merkelová, ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov nebo bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. „Až skončí okupace části Ukrajiny a Krymu, všechny své politické karikatury spálím,“ prohlásil.

19:23
21. 7. 2024

Během ruské neúspěšné ofenzívy v Charkovské oblasti bylo zabito kolem 20 000 ruských vojáků, řekl prezident Volodymyr Zelenskyj během rozhovoru pro BBC.

Zobrazit celý online

Šestadvacetiletý Rus tvrdí, že Wagnerovu skupinu opustil poté, co mu byl bez jeho svolení prodloužen kontrakt platný od loňského července do listopadu. Rusko-norskou hranici překročil v noci ze 12. na 13. ledna a zažádal ve skandinávské zemi o azyl. Připouští, že čtyři měsíce bojoval ve službách Wagnerovců na Ukrajině.

Medveděv dává najevo ochotu svědčit o válečných zločinech, přičemž popírá, že by se na některém z nich sám podílel. Norská kriminalistická služba Medveděva vyslýchá a vede ho jako svědka.

Někteří experti a novináři ale upozorňují na to, že je potřeba stavět se k případu obezřetně. Přejít hranici na severu je totiž podle nich obtížné, takže norské úřady musí brát v úvahu možnost, že jde o provokatéra či o člověka, jehož činu by mohly ruské úřady využít ve svůj prospěch.

Video  Wagnerovci: Putinovi nebezpeční nájemní vrazi a žoldáci  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa