Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

„Neodsuzujte mě.“ Zběh od Wagnerovců se omluvil Ukrajincům a chce vypovídat o zločinech

Autor: ČTK - 
31. ledna 2023
19:15

 Bývalý příslušník ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andrej Medveděv, který žádá o azyl v Norsku, se omluvil Ukrajincům, kteří žijí v Norsku a kritizují jeho přítomnost v této skandinávské zemi. Informovala o tom dnes agentura AP.

„Pro vás jsem ničema, ale já vás jen žádám, abyste vzali v potaz, že jsem si to uvědomil, i když opožděně, a jsem proti tomu všemu,“ řekl Medveděv v rozhovoru s televizí NRK. „Žádám vás, abyste mě neodsuzovali a každopádně se omlouvám,“ dodal.

Medveděv, který odmítá návrat do Ruska kvůli obavám o svůj život, nyní pobývá v centru pro žadatele o azyl v Oslu. Do Norska vstoupil ilegálně tento měsíc překročením společné hranice mezi Norskem a Ruskem, která je dlouhá 198 kilometrů.

20:28
Dnes

V důsledku dnešního raketového útoku na Záporoží bylo poškozeno 55 domů.

20:00
Dnes

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Ukrajina se tak podle Reuters stala první zemí zapojenou do aktivního vojenského konfliktu, které MMF odsouhlasil velký úvěrový program.

19:06
Dnes

Ruský prezident Vladimir Putin schválil aktualizovanou doktrínu ruské zahraniční politiky, Moskva přitom označila Spojené státy a Západ za zdroj „existenčních hrozeb“ pro Rusko. Jako strategické partnery vnímá Čínu a Indii. Informovaly o tom dnes světové agentury. Moskva už přes rok vede válku na Ukrajině a v době očekávaní ukrajinské protiofenzivy se Kreml snaží získat doma podporu pro vojenské tažení tím, že ho vykresluje jako boj o existenci proti Západu, přičemž ignoruje fakt, že válku rozpoutala Moskva, píše agentura Bloomberg.

Zobrazit celý online

Šestadvacetiletý Rus tvrdí, že Wagnerovu skupinu opustil poté, co mu byl bez jeho svolení prodloužen kontrakt platný od loňského července do listopadu. Rusko-norskou hranici překročil v noci ze 12. na 13. ledna a zažádal ve skandinávské zemi o azyl. Připouští, že čtyři měsíce bojoval ve službách Wagnerovců na Ukrajině.

Medveděv dává najevo ochotu svědčit o válečných zločinech, přičemž popírá, že by se na některém z nich sám podílel. Norská kriminalistická služba Medveděva vyslýchá a vede ho jako svědka.

Někteří experti a novináři ale upozorňují na to, že je potřeba stavět se k případu obezřetně. Přejít hranici na severu je totiž podle nich obtížné, takže norské úřady musí brát v úvahu možnost, že jde o provokatéra či o člověka, jehož činu by mohly ruské úřady využít ve svůj prospěch.

Video  Wagnerovci: Putinovi nebezpeční nájemní vrazi a žoldáci  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa