Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

V Rusku začal boj o nástupnictví po Putinovi, míní Lipavský po jednání krizového štábu ministerstva

Aktualizováno -
25. června 2023
20:00
Autor: ČTK - 
25. června 2023
13:11

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) svolal na dnešní večer krizový štáb ministerstva k poslednímu dění v Rusku. Kromě analýzy událostí kolem vzpoury Wagnerovy vojenské společnosti pod vedením Jevgenije Prigožina se zabývali i koordinací postojů s členskými státy Evropské unie a Severoatlantické aliance, uvedl Černínský palác v tiskové zprávě. V Rusku začal boj o nástupnictví po Putinovi, vedení se tam asi změní silou, nejde o demokracii, řekl Lipavský po jednání krizového štábu MZV k Rusku. ČR nebude nijak omezovat personál zastupitelského úřadu v Moskvě. Diplomaté i zaměstnanci jsou v pořádku a plní své úkoly, řekl Lipavský.

Prigožin se dožadoval výměny vojenského velení ruské armády, obsadil jihoruský Rostov na Donu a konvoj wagnerovců mířil v sobotu do Moskvy. Putin hovořil o „dýce vražené do zad“ a ozbrojené vzpouře. Večer ruský tisk informoval, že se běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi povedlo dojednat s Prigožinem návrat bojovníků na základny. Kreml poté oznámil, že Prigožin se v rámci dohody přestěhuje do Běloruska.

Krizový štáb MZV se kvůli víkendovému dění v Rusku sešel v 18:00 v pražském Černínském paláci. Česká republika nebude nijak omezovat personál svého zastupitelského úřadu v Moskvě. Po dnešním mimořádném jednání krizového štábu ministerstva zahraničních věcí to novinářům řekl šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti). 

Lipavský: V Rusku je kolem 60 Čechů

„V sobotu večer události vypadaly daleko dramatičtěji než dnes, na druhou stranu se všichni shodují, že situace je extrémně volatilní, bezpečnostní prostředí se může kdykoliv zhoršit,“ řekl Lipavský. Hlavním závěrem štábu, na jehož jednání přizval i zástupce prezidentské kanceláře a ministerstev obrany a vnitra, je to, že se nebude nijak omezovat nynější personál ambasády. „Platí, že všichni diplomaté a zaměstnanci jsou v pořádku a plní své úkoly,“ uvedl. Dodatečná bezpečnostní opatření Česko přijímat nebude.

Celkově ví ministerstvo asi o 60 českých občanech v Rusku. Poté, co v sobotu opakovaně Černínský palác důrazně varoval před cestami do Ruska, počet zaregistrovaných lidí v Rusku se snížil. Podle Lipavského zřejmě zemi opustili už dříve. „Zůstávají tam lidé, kteří se tak dobrovolně rozhodli a vědí, do čeho jdou,“ míní.

O dění v Moskvě se Česko dozvídá i od dalších členů EU a NATO, se kterými úzce koordinuje své kroky. V pondělí bude o Rusku i jeho trvající invazi na Ukrajinu jednat s dalšími ministry zahraničí Unie v Lucemburku.

Zároveň se ukázalo, že Rusko bude nadále představovat hrozbu pro evropskou a českou bezpečnost v dalších letech a desetiletích. Takto s tím pracujeme ve strategických materiálech,“ řekl ministr. V Rusku podle Lipavského začal boj o nástupnictví po Putinovi. „V Rusku není demokracie. Vedení se pravděpodobně změní silou, nemůžeme očekávat mnoho klidu,“ konstatoval.

Lipavský v sobotu na twitteru uvedl, že Česko situaci v Rusku bedlivě sleduje a vyhodnocuje. „Jsem v pravidelném kontaktu s kolegy v EU i NATO. Nejnovějšímu vývoji se budeme věnovat na pondělním zasedání Rady pro zahraniční věci v Lucemburku,“ napsal. Nadále podle něj platí důrazné varování necestovat na ruské území. „Vzhledem k aktuální situaci má Česko na území Ruska jen omezené možnosti českým občanům pomáhat v případě, že se dostanou do nesnází,“ doplnil.

15:32
Dnes

Včera se v hlavním městě Burkiny Faso konal turnaj v sambo pojmenovaný po Vladimirovi Putinovi. V prosinci 2023 tato země rovněž založila mezinárodní cenu pojmenovanou po ruském diktátorovi "za boj za osvobození národů Afriky".

14:32
Dnes

Rekordní počet Rusů loni požádal o azyl v Koreji, uvedla dnes na svém webu americká televizní stanice CNN s odvoláním na zprávu jihokorejských úřadů. O azyl loni požádalo celkem 5750 ruských občanů, což je pětkrát více než o rok dříve, kdy jich bylo 1038. Počet loňských žadatelů také převyšuje celkový počet žádostí z let 1994 až 2019, dodala stanice.

Rusové představovali největší skupinu z celkem 18.838 lidí, kteří loni požádali o azyl v Koreji. Následovali žadatelé z Kazachstánu (2094), Číny (1282), Malajsie (1205), Indie (1189), Mongolska (836) a Turecka (564). Počet žadatelů o azyl byl loni nejvyšší za posledních osm let, vyplývá z údajů migrační služby, která spadá pod ministerstvo spravedlnosti.

13:58
Dnes

Stát musí mít informace o tom, kolik lidí je v případě vojenského konfliktu připraveno zemi bránit. V dnešním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News to řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Návrat nějaké formy vojenské služby považuje za potřebné i poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Podle Jaroslava Bžocha z opozičního hnutí ANO ale Česko nemá na zavedení povinné vojenské služby zázemí. Místopředseda SOCDEM Lubomír Zaorálek zkritizoval to, že v dřívější armádní koncepci nebyla o vojenské službě žádná zmínka.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa