Zemětřesení v Kyjevě? Nikoli, jen převoz nových zbraní, vysvětlil Kličko
Kyjevský starosta Vitalij Kličko dnes vysvětloval otřesy a vibrace, které pocítili obyvatelé ukrajinského hlavního města během noci na dnešek. Nešlo podle něj o zemětřesení, ale přes metropoli armáda převážela nové zbraně na frontu. „To zbraně jedou na frontu, nové a silné. S tím asi souvisely vibrace,“ řekl Kličko v televizi podle listu Ukrajinska pravda.
Otřesy připomínající zemětřesení pocítili Kyjevané během nočního nepřátelského náletu na metropoli. Ale seismologové mezitím ujistili, že v Kyjevě a okolí ani jinde na Ukrajině žádné zemětřesení nezaznamenali, dodal deník.
Kyjev se v noci na dnešek stal terčem dalšího náletu ruských dronů íránské výroby, podle úřadů šlo o největší útok od loňského začátku války. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předložil parlamentu návrh zákona o uvalení sankcí proti Íránu po dobu 50 let, uvedla agentura Unian. Zatím není jasné, kdy by poslanci mohli o zákonu hlasovat.
Ukrajina žije v očekávání nové protiofenzívy s cílem osvobodit Ruskem okupovaná území. Před očekávanou protiofenzívou Rusko stupňuje vzdušné útoky na ukrajinská města.
Český a ukrajinský prezidentský orchestr zahrály dnes na kyjevském hlavním nádraží hymny obou zemí i Ódu na radost. Na místě byla také vlajka potřísněná krví obětí sovětské okupace Československa v roce 1968, uvedl Deník N.
Podle deníku poslal své muzikanty do Kyjeva český prezident Petr Pavel, aby s Národním prezidentským orchestrem Ukrajiny zahráli Ódu na radost, tedy hymnu Evropské unie, jakož i českou, slovenskou a ukrajinskou hymnu a oslavili výročí 17. listopadu 1989, kdy v tehdejším Československu padl komunistický režim. Vlajku se stopami krve obětí sovětské invaze do Československa z 21. srpna 1968 přivezl do ukrajinské metropole Otakar Foltýn z Vojenské kanceláře prezidenta republiky.
OBRAZEM: Civilisté procvičují vojenské dovednosti na cvičišti v Charkovské oblasti na Ukrajině v sobotu 15. listopadu 2025.
Černomořský přístav Novorossijsk na jihu Ruska dnes obnovil nakládání ropy po dvoudenní odstávce, kterou způsobil ukrajinský útok. Vyplývá to podle agentury Reuters z informací od zdrojů z odvětví a z dat finanční společnosti LSEG.
Export ropy z Novorossijsku se zastavil v pátek, kdy přístav a přilehlý ropný terminál zasáhly ukrajinské rakety a drony. Přerušení dodávek z Novorossijsku vedlo k více než dvouprocentnímu nárůstu cen ropy na světových trzích. Export z přístavu dosahuje 2,2 milionu barelů ropy denně, což odpovídá dvěma procentům světové nabídky, napsala agentura Reuters.
Zobrazit celý online