Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

„Přítel“ Orbán Babišovi pořádně zavařil: Eurostrana mu dává stopku. Co popudilo liberály?

Aktualizováno -
28. května 2023
19:01
Autor: Martin Valeš - 
28. května 2023
16:56

Evropská strana ALDE zakročila proti Andreji Babišovi (ANO). A to proto, že se v Maďarsku zúčastnil Konference pro konzervativní politickou činnost (CPAC), mezinárodního setkání konzervativců. Úvodní slovo tam měl premiér Viktor Orbán z konzervativní strany Fidesz.

ALDE sdružuje liberální strany Evropy, od svých počátků se k ní přidalo i Babišovo hnutí ANO - ovšem od té doby se poněkud od liberálního směru vzdálilo. Účast na akci v Budapešti začátkem května se zřejmě stala poslední kapkou, která vedla víkendový stranický sjezd ALDE k činu.

„Předsednictvo ALDE odsuzuje účast pana Babiše, předsedy hnutí ANO, na akci CPAC v Maďarsku,“ stojí v prohlášení vedení eurostrany. „Vždy jsme byli a budeme pevnými zastánci a nejsilnějšími obhájci individuálních práv a svobod, právního státu a demokracie. Jako strana se proto snažíme jednat v souladu s těmito hodnotami a totéž očekáváme od našich členů. CPAC má za své základní poslání podkopávat právě ta individuální práva a svobody, které jsou pro stranu ALDE stěžejní a určující,“ dodává.

V Budapešti Babiš například ve svém projevu kritizoval Zelenou dohodu (Green Deal) usilující o ochranu klimatu před lidem způsobenými změnami, která je pro ALDE stěžejním tématem. „Zničí evropský průmysl a uvrhne lidi do chudoby,“ pronesl expremiér. „Brusel je odtržen od běžného života, diktuje nám, jak máme žít, co máme jíst.“

Babiš se k Orbánovi mnohokrát znal, maďarský premiér jej nazval svým přítelem. Prý vždy na zasedáních Evropské rady, nezřídka dlouho do noci, bojovali za určitá témata. „A musím přiznat, že Andrej Babiš je větší bojovník než já,“ citovala ho ČTK. Společně prý doufají, že ve volbách do Evropského parlamentu za rok uspějí konzervativní strany.

Orbánův Fidesz byl do roku 2021 členem Evropské lidové strany (EPP), jež má v europarlamentu nejsilnější frakci, ale pro jeho odklon od demokratických hodnot ho EPP nejprve roku 2019 suspendovala, poté vyloučila.

„Předsednictvo ALDE se proto na žádost sjezdu neprodleně zapojí do jednání s hnutím ANO a jeho vedením, aby zhodnotilo jejich oddanost základním liberálním hodnotám a poslání strany ALDE,“ dodává prohlášení.

Poté předsednictvo přichystá zprávu se svými zjištěními a doporučeními pro případná opatření. Do vyvození závěrů předsednictvo v souladu s přáním sněmu nebude Babiše zvát.

Jourová: ANO a ALDE by si měly vysvětlit své pozice

Naopak nevraživost panuje mezi Orbánem a Věrou Jourovou, kterou právě Babiš a ANO vyslali coby českou zástupkyni do Evropské komise. V posledních letech má na starosti coby místopředsedkyně Evropské komise mj. evropské demokratické hodnoty; za jejich nedodržování Evropská komise Budapešť opakovaně kritizuje.

„Nemůže to fungovat bez hodnot. Nemůžeme si navzájem důvěřovat,“ pronesla nyní Jourová na sjezdu ALDE, aniž konkrétně jmenovala, ve videu na svém Twitteru. „Hovořila jsem o potřebě bránit demokracii i svobodné a spravedlivé volby proti manipulacím,“ shrnula své vystoupení před evropskými spolustraníky.

„Bylo by dobře, kdyby si strany ANO a ALDE vysvětlily svoje pozice a vzájemně se správně pochopily. Není dobré si ani z jedné strany zavírat dveře ke spolupráci,“ komentovala pro Blesk Zprávy Jourová.

Sjezd se mj. zabýval i otázkou války na Ukrajině, zúčastnili se ho i členové z napadené země. A k účastníkům přes video promluvil i prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož strana Služebník lidu (Sluga naroda) do nadnárodní ALDE také patří.

V Evropském parlamentu se frakce ALDE nazývá Renew Europe (obnova Evropy), má 101 členů. ANO jich tam posílá pět včetně místopředsedkyně europarlamentu Dity Charanzové. ALDE se hlásí i k místopředsedkyni Evropské komise Věře Jourové, bývalé místopředsedkyni ANO.

O pozici místopředsedy ALDE se na skončivším sjezdu ucházel poslanec Parlamentu České republiky Jaroslav Bžoch, ale neuspěl, získal jen 59 hlasů z 494. Dopředu avizoval, že by mu překážkou mohla být právě Babišova účast na setkání konzervativců, jejíž projednání měl sjezd v plánu.

Video  Fiala vítal na supersummitu Viktora Orbána. Ten stihl navštívil i Zemana, Klause a Babiše 
Video se připravuje ...

Růžena Karásková ( 3. června 2023 10:34 )

Iracionální a trapní lidé, pokud nechàpou kvalitní vlastnosti schopného politika a podnikatele p.Babiše.Rozhodně jsou s Orbánem hrdinové,že se nebojí oponovat EU...

roxin ( 29. května 2023 13:22 )

Mě ale předvolební výsledky sázkových kanceláří NEZAJÍMAJÍ psala jsem o volbách. Ze začátku měl Babiš víc % a najednou začaly přibývat soudruhovi pávkovi až vyhrál a tryskáčem mu poblahopřála kámoška od vedle. O nějakých podezřeních jsi už známý když někdo něco napíše posíláš ho na ministerstva, k soudu a mě nahlásit aby anulovali volby, děláš ze sebe chytrého ale je to opačně.

roxin ( 29. května 2023 06:52 )

Tak to bude, VĚDĚLO SE ŽE VYHRAJE ne s předběžných výsledků URČITĚ NE-dost dlouho vedl Babiš a potom nejednou se to začalo zvedat soudruhu pávkovi a kámoška musela použít TRYSKÁČ aby to tak rychle stihla a byla první "důležitá" osoba krweá mu popřála.

roxin ( 28. května 2023 21:52 )

To vyhrál, jinak by nemohl být soudruh na hradě, ale je záhada jak se tam okamžitě po zvolení ihned objevila jeho kámoška od vedle čaputka aby mu ke zvolení popřála.

roxin ( 28. května 2023 20:52 )

Stejný komouš jak soudruh pávek který zajímá jen ty své fanoušky.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud