Politolog o silné trojce: Pavlův stoický klid, nejsilnější karta Babiše a urputné úsilí Nerudové
V poslední fázi prezidentských kampaní čekal politolog Lukáš Jelínek zásadnější události, které budou hýbat veřejným prostorem, než potahování se kvůli „ptákovinám“. V Epicentru Blesk Zpráv hovořil také o plánovaném hlasování o nedůvěře vládě, které by se mohlo konat mezi prvním a případným druhým kolem prezidentského klání, i kontroverzní návštěvě Andreje Babiše u francouzského prezidenta.
„Andrej Babiš potřebuje dokreslit svůj obrázek politika, který má zkušenosti, který má za sebou nějaké úspěchy a který má kontakty,“ vysvětloval politolog Jelínek některé důvody Babišovy návštěvy, která rozvířila reakce mezi českou, ale také francouzskou společností. Prezident republiky má velkou část agendy v zahraničně politické oblasti.
„Babiš vytasil vlastně tu nejsilnější kartu, kterou mohl na své protikandidáty využít. Prostě nikdo se s žádnou podobně slavnou osobností nepotkal ani potkat nemohl. Andrej Babiš vytěžil ze své osobní známosti s Emmanuelem Macronem i toho, že jejich hnutí sedí ve společné frakci v Evropském parlamentu a dokreslil ten obrázek o sobě, který se snaží v průběhu kampaně malovat.“ Na druhou stranu politolog přiznává, že takové setkání nebude mít pravděpodobně na volby rozhodující vliv, protože Babišovi voliči se spíše zajímají o domácí politiku, ekonomické poměry a zahraniční dění je až tak netrápí.
Nedůvěra vládě kvůli „prkotině“
Během předvolebního klání je velmi patrný i boj o poslaneckou sněmovnu. „SPD navrhovala hlasovat o nedůvěře vládě. Věděla, že to neuspěje, ale prostě se tímto způsobem chtěla připomenout hnutí ANO. To to odmítalo s tím, že je to věc nereálná a v tuto chvíli nedůležitá,“ připomněl Jelínek prosincové postoje SPD.
„Najednou, když Andrej Babiš zjistil, že ty hlasy, které získává Jaroslav Bašta by mu mohly chybět, tak i hnutí ANO začalo chtít hlasování o nedůvěře, a to i kvůli takové s prominutím prkotině, že nebyly zahrnuty některé opoziční návrhy do programu schůze sněmovny,“ pozastavil se nad tím, že v minulosti se hlasovalo o nedůvěře kvůli mnohem důležitějším věcem a podle politologa z toho vyplývá, že jak SPD, tak hnutí ANO v tuto chvíli vedou opoziční válku o to, která ze stran bude silnější, bude víc slyšet a to se zákonitě promítá i do prezidentské volby.
Urputná snaha, nebo stoický klid?
Mezi současnými kandidáty mu chybí silný adept na prezidentskou funkci typu Petra Pitharta, Dany Drábové nebo Pavla Rychetského.
Co se ale týká případného druhého kola, má zkušený politolog poměrně jasno: „Pokud Andrej Babiš nic nepokazí v příštích 24 hodinách, tak by měl být tím jedním postupujícím. Ten druhý postupující, ten se tipoval dlouho velmi špatně a ani teďka bych za to ruku do ohně nedal. Každopádně mám pocit, že se víc vyplatí ten stoický klid generála Pavla než vlastně ta urputná snaha paní Nerudové ho doběhnout a předběhnout.“
Děkuji. Já bych si to taky přál, ale realita je jiná. Vše dobré a pevné zdraví.