Zelenskyj v Japonsku: Ostře střežený přílet, objetí a jednání s nejmocnějšími lídry světa

Aktualizováno -
20. května 2023
21:54
Autor: ČTK, lig, Mii - 
20. května 2023
09:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes dorazil do japonského města Hirošima, aby na summitu skupiny G7 hledal podporu pro svou zemi nejen u lídrů sedmi bohatých ekonomik. Víkend mu skýtá příležitost apelovat i na země, jako jsou Indie nebo Brazílie, které se snaží k válce Ruska proti Ukrajině stavět neutrálně. Indický premiér Naréndra Módí podle médií při bilaterální schůzce slíbil, že Indie se bude zasazovat o ukončení konfliktu.

Zelenskyj v Japonsku pokračuje v několikadenní sérii zahraničních jednání. Po příletu absolvoval několik bilaterálních schůzek, jeho vystoupení před všemi účastníky summitu se čeká v neděli.

„Japonsko. G7. Důležité schůzky s partnery a přáteli Ukrajiny. Bezpečnost a posílení spolupráce pro naše vítězství. Mír bude po dnešku blíž,“ uvedl Zelenskyj na twitteru krátce po prvních zprávách o jeho příletu. Kamery japonské televize NHK jej zachytily, jak v hnědozelené mikině s kapucí vystupuje z francouzského letadla, kterým cestoval ze Saúdské Arábie.

Ukrajinský prezident se v pátek zúčastnil summitu Ligy arabských států, kde vyzval lídry, aby podpořili jeho mírový plán pro Ukrajinu. Kyjev se po 15 měsících ruské invaze připravuje na protiofenzívu s cílem získat zpět oblasti zabrané ruskými silami a Zelenskyj bude chtít v Japonsku pokračovat ve snaze maximalizovat podporu mezinárodního společenství. Ze strany Západu se přitom klíčového kroku už dočkal, když některé evropské země a následně i Spojené státy daly najevo záměr poskytnout ukrajinské armádě stíhačky F-16.

Součástí skupiny G7 jsou vedle Spojených států také Kanada, Japonsko, Německo, Británie, Itálie a Francie. Na třídenní víkendový summit byli přizváni i premiéři a prezidenti řady dalších zemí včetně indického premiéra Módího a brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy.

Právě možnost jednat s těmito hosty je podle některých médií klíčovým bodem programu ukrajinského prezidenta, neboť země „globálního jihu“ odmítají Ukrajinu vojensky podporovat a například Indie po ruské invazi navýšila dovoz ruských energií. Deník Financial Times uvedl, že se Zelenskyj chystal na konfrontaci s uvedenou dvojicí poté, co se rozhodli nepodpořit sankce proti Rusku.

S Módím se Zelenskyj setkal na okraj summitu krátce po příletu do Hirošimy, oznámil úřad indického lídra na twitteru, aniž by specifikoval témata jednání. Agentura AFP a další média následně informovala o úvodním projevu Módího, podle kterého „Indie i já osobně uděláme vše, co je v našich silách“ pro ukončení války na Ukrajině. Nebylo při tom zcela jasné, zda lze Módího označení situace na Ukrajině překládat jako „válka“, což je slovo, kterému se indičtí představitelé v tomto kontextu vyhýbali.

Zelenskyj v příspěvku na twitteru oznámil, že informoval Módího o svém mírovém plánu, a poděkoval Indii za humanitární pomoc a podporu ukrajinské svrchovanosti. Ukrajinský prezident se s indickým premiérem osobně setkal poprvé od loňského vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Zda dojde i na bilaterální setkání s brazilským prezidentem, nebylo jasné.

Video  Zelenského v Hirošimě vítali světoví lídři (20.5.2023).  - Reuters
Video se připravuje ...

Svůj program v Japonsku dnes Zelenskyj zahájil schůzkami s britským premiérem Rishim Sunakem a se šéfkou italské vlády Georgiou Meloniovou, bilaterální jednání absolvoval také s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a německým kancléřem Olafem Scholzem. V neděli podle dostupných informací nejdříve zasedne s lídry G7, načež přijde na řadu druhý blok jednání, který bude zahrnovat i zvláštní hosty a jehož tématem bude „mír a stabilita“.

Zelenskyj se také „téměř jistě“ setká samostatně s americkým prezidentem Bidenem, píše deník The New York Times. Páteční informaci o podpoře výcviku ukrajinských pilotů, po níž Zelenskyj děkoval za „historické rozhodnutí“, hodnotí deník jako signál o „ostré změně“ kurzu Washingtonu. Biden zároveň podle médií chystá oznámení nového balíčku vojenské pomoci Kyjevu v hodnotě 375 milionů dolarů (přes osm miliard Kč).

Lídři G7 v dnešním prohlášení zopakovali, že budou Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak bude potřeba pro dosažení spravedlivého a trvalého míru.

21:34
4. 7. 2025

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Dění týkající se ruské agrese na Ukrajině budeme sledovat zase od sobotního rána.

21:32
4. 7. 2025

Dodávky elektřiny do ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny byly obnoveny, oznámila ruská správa okupované elektrárny, kterou citoval Reuters.

20:58
4. 7. 2025

Italská premiérka Giorgia Meloniová telefonicky hovořila s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mimo jiné o ruské válce na Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vyjádření Meloniové. Stanice CNN s odvoláním na americké představitele uvedla, že Trump o Ukrajině, která se čtvrtým rokem brání ruské agresi, mluvil také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Trump si s lídry evropských zemí telefonoval poté, co prohlásil, že jej velmi zklamal čtvrteční hovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který podle šéfa Bílého domu nepřinesl žádný pokrok. Putin zjevně není ochoten ukončit vojenské akce na Ukrajině, míní Trump. Putin mu sdělil, že Rusko je nadále ochotno jednat o dohodě o urovnání konfliktu, ale nehodlá slevit ze svých válečných cílů, oznámil ve čtvrtek Kreml.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa