Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Zelenskyj pokračuje v návštěvách u lídrů. V květnu vyrazí do Německa na předávání cen

Autor: ČTK, for, swp - 
9. dubna 2023
15:24

Washington, Londýn, Paříž, Brusel, Varšava - ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od ruského vojenského vpádu na Ukrajinu navštívil metropole některých zemí patřících k nejdůležitějším spojencům Ukrajinců, kteří ruské agresi čelí od loňského února. Nyní by mohl zavítat do Německa. Podle agentury DPA se chystá jeho osobní účast na slavnostním předávání Ceny Karla Velikého, které uskuteční 14. května v Cáchách. Ocenění podle prosincového oznámení pořadatelů obdrží právě Zelenskyj a ukrajinský lid.

Radnice západoněmeckého města krátce před Velikonocemi upozornila, že osobní účast Zelenského bude „silně záviset na válečné situaci a odpovídajících bezpečnostních koncepcích“. Pokud by se ukrajinský prezident nemohl zúčastnit osobně, má být přítomen alespoň prostřednictvím videospojení.

Jako řečník již byla oficiálně oznámena předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. List Bild am Sonntag dnes uvedl, že do Cách přijede i spolkový kancléř Olaf Scholz., který přednese projev. Spekuluje se také o tom, že by mohli přijet polský premiér Mateusz Morawiecki nebo prezident Andrzej Duda a také francouzský prezident Emmanuel Macron.

Aby se mohli zúčastnit zahraniční hosté, musel se přesunout tradiční termín předávání ceny, který připadá na svátek Nanebevstoupení Páně (18. května). Akce by se mimořádně měla uskutečnit o čtyři dny dříve, tedy 14. května.

Cestovat začal prezident až po deseti měsících

Zelenskyj v prvních deseti měsících po začátku ruské invaze necestoval do zahraničí. Až krátce před Vánocemi odletěl do Washingtonu na setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem. Poté následovaly návštěvy Londýna, Paříže, Bruselu a naposledy tento týden také Varšavy.

V červnu loňského roku Scholz navštívil Zelenského v Kyjevě společně s Macronem, bývalým italským premiérem Mariem Draghim a rumunským prezidentem Klausem Iohannisem. V únoru se Macron a Scholz společně setkali s ukrajinským prezidentem v Paříži. Úřad kancléře se dnes k dotazu, zda Scholz pojede do Cách na slavnostní předání Ceny Karla Velikého, nevyjádřil.

Cenu Karla Velikého, která patří k nejprestižnějším evropským oceněním, uděluje město Cáchy od roku 1950 osobnostem, které se mimořádně zasloužily o jednotu Evropy. Loni ocenění obdržela trojice běloruských opozičních představitelek. Svjatlanu Cichanouskou, Maryji Kalesnikavovou a Veroniku Capkalovou pořadatelé ocenili za odvahu a nasazení v boji za svobodu a demokracii.

V minulosti Cenu Karla Velikého dostali mimo československý prezident Václav Havel, americký prezident Bill Clinton nebo německá kancléřka Angela Merkelová.

Video  Bidenova utajovaná návštěva Ukrajiny. Pavel odtajnil plány a Pohlreich šokoval vzpomínkami  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

13:02
Dnes

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruskou obrannou linii u obce Verbove v Záporožské oblasti na jihovýchodě země, řekl stanici CNN Oleksandr Tarnavskyj, jenž velí ukrajinské protiofenzívě na jihu země. Generál zároveň předpověděl větší průlom v budoucnu. 

„Na levém křídle (u Verbove) jsme prorazili a pokračujeme v dalším postupu,“ řekl Tarnavskyj americké zpravodajské stanici v rozhovoru, v němž zároveň připustil, že jeho jednotky postupují pomaleji, než se předpokládalo. „Ne tak rychle, jak se očekávalo, ne jako ve filmech o druhé světové válce. Hlavní věc je neztratit tuto iniciativu,“ dodal Tarnavskyj. Ukrajinská armáda před několika týdny uvedla, že dobyla vesnici Robotyne a postupuje na východ k obci Novoprokopivka. Verbove se nachází několik kilometrů východně od Robotyne.

Moskvou dosazení představitelé okupované oblasti podávají jiný obraz bojů a tvrzení jednotlivých stran nebylo možné ověřit. Analýza dostupných videozáznamů však naznačuje, že některé ukrajinské jednotky skutečně překročily důležitou vrstvu ruské obrany u Verbove, podotkla stanice.

11:54
Dnes

Ruské síly ztratily za poslední den 510 vojáků, 11 tanků, 21 obrněných transportérů, dva systémy protivzdušné obrany aj. Tvrdí to generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny, nezávisle statistiku nelze ověřit.

11:34
Dnes
!

„Před třemi lety se svět okolo nás začal rychle měnit. Nejhorší je se změn bát. Nejlepší je začít něco dělat. Nemusí to být nic ohromujícího, úspěch často začíná maličkostmi,“ tweetuje šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v rámci svého každodenního hlášení o radiační situaci na Ukrajině. 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud