Po opuštěném Černobylu pobíhají psi: Radiaci se dokázali přizpůsobit!
Havárie v ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl z roku 1986 se stala jednou z nejhorších havárií v novodobé historii lidstva. Následná radiace po výbuchu reaktorů fatálním způsobem ovlivnila nejen život v přilehlé oblasti elektrárny, ale i o stovky kilometrů dál. Podle nejnovější studie žije v blízkosti Černobylu přibližně osm stovek potulných psů, kteří se radioaktivnímu prostředí dokázali přizpůsobit.
Letos v dubnu uplynulo už 37 let od chvíle, kdy v Černobylu explodoval čtvrtý blok jaderné elektrárny během technické zkoušky. Krátce poté se do okolí začal šířit nebezpečný radioaktivní mrak. Podle odborníků byla havárie srovnatelná s výbuchem přibližně 400 hirošimských atomových bomb.
Katastrofa si oficiálně vyžádala „jen“ padesát lidských životů, ve skutečnosti ale výbuch ovlivnil tisíce lidí. U obyvatel Ukrajiny a sousedního Běloruska se rapidně zvýšil například počet případů rakoviny, nemocí štítné žlázy či leukémie.
Jedinečný genetický kód
Z oblasti se krátce po neštěstí lidé urychleně stáhli, a někteří na místě zanechali své čtyřnohé mazlíčky. Někteří byli sice vyhubeni, jiným se ale v nepříznivých podmínkách podařilo přežít. V opuštěném městě Pripjať a v okolí areálu elektrárny v současnou chvíli žije podle vědců přibližně osm set psů.
Mezinárodní vědecký tým se snažil tři stovky z nich na podzim loňského roku otestovat. Odborníci podle agentury AP přišli na to, že psi žijící v radioaktivní oblasti mají jedinečný genetický kód se zvýšeným počtem mutací oproti těmto savcům žijících o desítky až stovky kilometrů dál. „Když srovnáme černobylské psy s těmi odjinud, dokážeme do značné míry určit, jak se ti psi z Černobylu časem změnili,“ uvedl evoluční ekolog Timothy Mousseau z Univerzity v Jižní Karolíně.
Další studie proběhne v červnu
Vědcům se podařilo zjistit i to, že se mezi sebou psi v oblasti Černobylu tolik nemnoží a že pocházejí celkem z patnácti navzájem rozdílných linií. Odborníci ale dodávají, že nejsou zatím schopni potvrdit, že za tyto změny může zvýšená radiace. To chtějí upřesnit za pomoci dalších výzkumů.
Budoucí poznatky ohledně změny psí DNA z nadcházející studie, kterou odborníci plánují na červen letošního roku, chtějí využít při různých typech lékařských vyšetření na lidech a také při studiu ochrany proti kosmickému záření.