Obětavý Japonec (75) si v Charkově otevřel kavárnu: Jídlo a pití pro oběti války zdarma!

Autor: pma, swp - 
9. května 2023
17:25

Pětasedmdesátiletý Japonec Fuminori Tsuchiko se stal jedním ze symbolů nezlomnosti ukrajinského Charkova. Ve městě, které Rusové už více než rok opakovaně bombardují a napadají, si muž v prostorách metra v nejpostiženější čtvrti města Saltovka otevřel kavárnu s názvem FuMi Caffe. Místní, kteří do jeho podniku zavítají, budou dle Tsuchikových slov mít všechno zdarma.

Od počátku ruské invaze je ukrajinská oblast Saltovka, předměstí Charkova, jedno z nejvíce zničených míst. Okupanti celé město opakovaně ostřelují a mnoho lidí oblasti Saltovky ze strachu o život opustilo. Pro hrstku obyvatel, kteří na předměstí zůstali, si pětasedmdesátiletý Japonec Fuminori Tsuchiko připravil krásný dárek.

V prostorách stanice metra Heroiv Pratsi si muž v polovině letošního dubna otevřel kavárnu, kterou pojmenoval FuMi Caffe. V něm společně s týmem dobrovolníků nabízí místním přibližně 500 obyvatelům všechno zadarmo. Lidé jsou z Japoncova nápadu na otevření podniku nadšení. „Je skvělé, že existují tak upřímní lidé s otevřeným srdcem a duší, kteří obětují svůj život a čas, aby pomohli a dali naději,“ komentovala vznik kavárny Anna Tovstopjatová, jedna ze zákaznic.

Boršč, maso a pirohy

Kavárna má otevřeno každý den od 12 do 15 hodin, během kterých se tým často ani nezastaví. „Dobře tu vaří. Je to výborné, jako doma,“ svěřila se deníku Ukrajinská pravda jedna ze seniorek. Kromě kávy a dezertů Tsuchiko ve svém podniku nabízí i teplé polévky, boršč nebo omáčky s masem a tradiční ukrajinské pirohy.

Japonec také popsal, že se na něj obrací sami Ukrajinci, kteří chtějí svým krajanům pomoci. „Občas sem chodí babičky a dávají nám zavařeniny a kompoty, chtějí taky pomáhat ostatním,“ popsal situaci muž.

Dům v Japonsku prodal

Kuchařka Natálie, která v podniku vaří, zdůrazňuje, že na financování FuMi Caffe se nepodílejí žádné mezinárodní organizace ani nadace. Kavárnu mohl muž otevřít hlavně díky darům a podpoře lidí z Japonska. 

Fuminori Tsuchiko přicestoval na Ukrajinu před více než rokem. S obyvateli žil dlouhé měsíce v prostorách metra. V současné chvíli žije v pronajatém bytě přímo v oblasti Saltovka. Po skončení války se do rodné vlasti vrátit neplánuje. „Po vítězství budu žít v Charkově. Nemám dům v Japonsku. Všechno jsem prodal. Takže jsem tu navždy a pomůžu Charkovu," nechal se před časem slyšet obětavý podnikatel.

21:01
8. 11. 2025

Vážení čtenáři, dnes se s Vámi loučíme, pokračovat budeme zas zítra ráno.

20:14
8. 11. 2025

Ukrajinské útoky v ruské Bělgorodské oblasti nechaly přes 20 000 lidí bez proudu.

19:15
8. 11. 2025

Výjimka z amerických sankcí, která Maďarsku umožní nadále bez postihu odebírat ruský plyn a ropu, potrvá jeden rok. Podle agentury Reuters to v pátek uvedl činitel Bílého domu. O vyjmutí Budapešti ze sankčního režimu informoval o několik hodin dříve maďarský premiér Viktor Orbán po schůzce s Donaldem Trumpem, o časovém omezení se však nezmínil. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó podle agentury Reuters dnes řekl, že výjimka je časově neomezená.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa