Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Pavel ukázal detail daru pro Zelenského. Speciální edice pistole CZ 75 má na sobě lva i zlato

Autor: ČTK, simao - 
5. května 2023
13:29

Prezident Petr Pavel daroval svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému při své dubnové návštěvě Ukrajiny ručně rytou pistoli CZ 75 z edice Řád bílého lva. Zbraň vyrobil závod Česká zbrojovka v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělili zástupci skupiny Colt CZ Group SE, do níž Česká zbrojovka patří. Ukrajinu navštívil Pavel v pátek 28. dubna ve společnosti slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

„Ověřeno. Od 24. února 2022 Ukrajina brání vlastní svobodu, suverenitu, ale i bezpečí a stabilitu Evropy. Rusko tvrdě narazilo na nezlomnost a odhodlání ukrajinských obránců. Jsem hrdý, že od začátku jim v boji pomáhají i české pušky a pistole. Na znamení respektu k hrdinství Ukrajinců jsem Volodymyru Zelenskému předal legendární CZ 75 sériového čísla 22. Edice Řád bílého lva vystihuje odvahu, se kterou stojí v čele svého národa,“ uvedl na Instagramu prezident Petr Pavel. A to v době, kdy je aktuálně v Londýně před korunovací Kala III.

„Nesmírně si vážím toho, že pan prezident Pavel zvolil jako oficiální státní dar panu prezidentu Zelenskému ručně rytou pistoli vyrobenou v České zbrojovce. Tento dar reprezentuje nejen průmyslovou tradici České republiky, ale také podporu Ukrajiny v jejím hrdinném boji proti ruské agresi a obraně našich euroatlantických hodnot,“ reagoval Jan Drahota, generální ředitel a předseda představenstva Colt CZ Group.

V souvislosti s tímto státním darem připravuje Colt CZ Group charitativní aukci pistole CZ 75 Řád bílého lva s výrobním číslem RBL-022. Jde o takzvaný virtuální otisk zbraně, kterou Pavel předal Zelenskému. Výtěžek z aukce holding pošle na sbírkový účet ukrajinského velvyslanectví v České republice na podporu ukrajinské armády.

Skupina Colt CZ Group věnovala již několik svých výrobků do dobročinných aukcí, jejichž výtěžky směřovaly na sbírkový účet ukrajinského velvyslanectví. V součtu to byly miliony korun.

Edice CZ 75 Řád bílého lva vznikla při příležitosti stého výročí vzniku Řádu bílého lva, nejvyššího státního vyznamenání. Propůjčuje se občanům ČR a uděluje cizím státním příslušníkům za mimořádné služby pro Českou republiku, významné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a za šíření dobrého jména země v zahraničí.

Každá pistole CZ 75 Řád bílého lva je zdobena českými národními symboly v podobě lipových listů a dvouocasého lva. Ovládací prvky, vytahovač, šrouby rukojeti a dno zásobníku jsou pozlaceny. Do pravé strany rámu je vsazen štít z čtrnáctikarátového zlata s korunovaným dvouocasým lvem z malého státního znaku.

Pistole darovaná prezidentu Zelenskému je podle zástupců Colt CZ Group uložena ve speciální zdobené kazetě. Vyložena je modrým mikroplyšem a označena štítkem s věnováním od prezidenta Pavla v ukrajinštině.

Holding Colt CZ group je předním světovým výrobcem ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr a 4M Systems. Skupina má své sídlo v České republice a výrobní kapacity v ČR, USA, Kanadě a Švédsku. Zaměstnává více než 2000 lidí v ČR, USA, Kanadě, Německu a Švédsku. Loni vykázala rekordní výnosy téměř 14,6 miliardy korun. Upravený čistý zisk holdingu byl po zdanění bezmála 2,3 miliardy korun.

06:25
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštíví Kanadu, kde se setká s premiérem Justinem Trudeauem a vystoupí v parlamentu. Informovala o tom ve čtvrtečním prohlášení kancelář kanadského premiéra poté, co skončila Zelenského návštěva USA.

Během návštěvy Kanady Zelenskyj rovněž navštíví Toronto, kde se setká s hlavními zástupci kanadských podniků s cílem posílit investice soukromého sektoru do budoucnosti Ukrajiny, uvedl úřad kanadského premiéra.

06:00
Dnes

Americký prezident Joe Biden schválil novou vlnu vojenské pomoci Ukrajině, kterou Pentagon vyčíslil na 325 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč). Řekl to po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. První americké tanky M1 Abrams budou na Ukrajinu dodány už příští týden, řekl dále Biden. Státníci se dohodli na tom, že USA Ukrajině pomůže před zimou posílil její protivzdušnou obranu. Zelenskyj se ve čtvrtek setkal s americkými zákonodárci a navštívil Pentagon. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

23:25
21. 9. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

Zobrazit celý online

Video  Pavel po návratu z Ukrajiny: Potřebují ze všeho nejvíc munici.  - ČTK
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud