Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Zacharovová se navezla do Čechů a vytáhla srovnání s nacisty. Ministerstvo lží, zní z Česka

Aktualizováno -
17. dubna 2023
19:01
Autor: ČTK, swp - 
17. dubna 2023
17:56

Za nehorázné označila dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí to, že Česko modernizovalo tanky z Maroka a následně je předalo Ukrajině, bránící se již déle než rok ruské agresi. Česko podle mluvčí tyto tanky, modernizované českou zbrojovkou, Maroku zabavilo, aby je předalo „neonacistickému režimu“ v Kyjevě.

„Hledíme na tento otřesný případ jako na další důkaz nepřátelské protiruské politiky českých úřadů, v jejímž rámci se v Praze nestydí porušovat základní normy mezinárodního práva, které upravují obchod se zbraněmi, a zmocňovat se cizího majetku. S lítostí pozorujeme, jak se opakuje smutná zkušenost z druhé světové války, kdy české podniky jako součást vojenskoprůmyslového komplexu nacistického Německa ustavičně zásobovaly třetí říši zbraněmi pro válku proti Sovětskému svazu,“ prohlásila diplomatka podle státní tiskové agentury TASS.

„Soudě podle všeho, dějiny nic nenaučily nynější vedení České republiky, které ochotně přeměnilo svou zemi v jedno z hlavních míst pro výrobu, opravy a modernizaci vojenské techniky předávané kyjevskému neonacistickému režimu,“ dodala Zacharovová.

Obvinila také „kolektivní Západ“, že se snaží konflikt na Ukrajině protahovat a co nejvíce uškodit Rusku, dokonce i když kvůli tomu bude nutné bojovat „do posledního Ukrajince“.

Zacharovová uvedla, že ještě před vypuknutím konfliktu Rabat uzavřel kontrakt s českou společností Excalibur Army na modernizaci 130 tanků T-72B, které Maroko zakoupilo na přelomu století v Bělorusku. Po modernizaci bylo 56 tanků vráceno severoafrickému království.

Zbývajících 74 kusů česká strana podle ruské mluvčí „de facto vyvlastnila“, aby je předala Ukrajině, přičemž Maročané „byli postaveni před hotovou věc“. Tím z nich v očích Bělorusů také udělali viníky nedodržení závazku, že bez souhlasu dodavatele nepředají tanky třetí straně. Vyjádření společnosti Excalibur Army se ČTK snaží získat.

Rusko ospravedlňuje vpád svých vojsk do sousední země potřebou „denacifikovat“ Ukrajinu. V jejím čele ale stojí prezident se židovskými kořeny a krajní pravice v ukrajinské politice podle výsledků voleb sehrávala jen zcela okrajovou roli. Kyjev a Západ pokládají ruskou invazi za ničím nevyprovokovanou agresi. Boje si podle odhadů vyžádaly životy desítek tisíc vojáků a tisíců civilistů a miliony lidí vyhnaly z domovů.

„S lítostí pozorujeme, že se z ruského ministerstva zahraničí stalo ministerstvo lží a války,“ reagoval pro Blesk mluvčí české diplomacie Daniel Drake.

Dezinformace nemá cenu komentovat, řekl ČTK v reakci na slova Zacharovové mluvčí Excalibur Army Andrej Čírtek.

Video  Ministryně Černochová: Ukrajina jako brutální budíček! A co Putinovy hrozby jadernými zbraněmi?  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa