Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Fiala na Filipínách vzpomínal na Baťu. Prezident ho vítal s poctami, řešili i Tchaj-wan

Aktualizováno -
17. dubna 2023
14:46
Autor: ČTK, Mii - 
17. dubna 2023
08:26

České firmy mohou Filipínám nabídnout inovativní a efektivní řešení například v oblasti letectví, obranného průmyslu, logistiky či dopravy, uvedl při dnešním zahájení podnikatelského fóra v Manile premiér Petr Fiala. Připomněl přitom, že české společnosti mají v zemi tradici, zhruba před 90 lety na Filipínách například otevřela svou továrnu firma Baťa. Poté se Fiala setkal s filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším, se kterým diskutoval o Západofilipínského moře, situaci v Tchajwanském průlivu a válce na Ukrajině.

Premiér uvedl, že v podnikatelské delegaci, která ho doprovází, je zastoupen mimo jiné výrobce letadel Aero Vodochody, skupina Omnipol, zbrojovka Excalibur Army, která se specializuje na výrobu, vývoj a opravy vojenské techniky, včetně tanků, obrněných vozidel či raketometů, nebo společnost STV Group produkující munici.

Fiala před odletem na svou desetidenní asijskou cestu připomněl, že český export na Filipíny dosáhl v loňském roce 55 milionů dolarů (přes 1,1 miliardy Kč), zatímco z Filipín se dovezlo do ČR zboží za 600 milionů dolarů. „Chci v zemi podpořit projekty, které pomohu tento objem navýšit, ale především na straně exportu,“ řekl premiér.

Dlouhý: Filipíny mají solidní hospodářský růst

Jako perspektivní zemi pro obchodní spolupráci vnímá Filipíny i prezident české Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Je to země jihovýchodní Asie která má více než 100 milionů obyvatel, má v posledních dvou letech poměrně solidní hospodářský růst a je otevřená zahraničním investicím,“ řekl dnes v Manile Dlouhý ČTK a dalším českým médiím.

„Je tady několik sektorů, které jsou zajímavé. První je sektor obranného průmyslu. Oni jsou vázáni především na americké dodávky zbraní, nicméně mají zájem o některé dodávky naše, ať je to Colt CZ v oblasti ručních zbraní, letadla nebo dodávky pro letadla, je tady také společnost Excalibur. Dále je to zemědělství a potravinářství, energetika a infrastruktura, ale máme tady třeba paní (Zuzanu) Petrofovou, vývozce pian, která má na Filipínách poměrně velký trh,“ dodal.

Premiér i prezident Hospodářské komory také zmínili záměr zvýšit počet filipínských pracovníků v České republice. Podle Dlouhého chybí v ČR mimo jiné kvalifikovaní řemeslníci, řidiči nákladních vozů a autobusů, stavební dělníci a lidé v oblasti služeb. Filipínští pracovníci ve stavebnictví a ve službách mají přitom ve světě dobrou pověst, podotkl Dlouhý. Většímu přílivu dělníků z Filipín ale podle Dlouhého brání početní limity, které stanovuje ministerstvo vnitra či zahraničí.

Oslava 50 let vzájemných vztahů

Posléze se Fiala setkal s filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším. Prezident Filipín na společné tiskové konferenci uvedl, že s českým předsedou vlády diskutovali mimo jiné o problematice Západofilipínského moře, situaci v Tchajwanském průlivu a válce na Ukrajině.

Při zmínce o Západofilipínském moři Marcos poukázal na část Jihočínského moře, v němž projevuje stále větší rozpínavost Čína. Číny se týkala i zmínka o Tchajwanském průlivu, kde Peking v poslední době pořádá často vojenské manévry, čímž reaguje na diplomatické aktivity ostrova, který považuje za svou provincii.

„Zdůraznili jsme, že obě země ctí demokracii, lidská práva a vládu zákona,“ prohlásil rovněž Marcos po jednání s českým premiérem.

Fiala uvedl, že Manila a Praha slaví 50 let vzájemných vztahů, a vyjádřil naději, že jeho návštěva přispěje k jejich dalšímu rozvoji. „Naše země slaví 50 let vzájemných vztahů, ale naše vztahy jsou mnohem delší,“ podotkl Fiala a připomněl, že filipínský hrdina boje za nezávislost José Rizal se blízce přátelil a radil s českým profesorem Ferdinandem Blumentrittem a že čeští vojáci pomáhali za druhé světové války bránit Manilu.

Členové Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) a Evropské unie jsou přirozenými přáteli, řekl také Fiala. To, že na Filipínách zahajuje svou cestu po šesti asijských zemích, podle českého premiéra ukazuje důležitost Filipín pro Českou republiku.

Video  Fiala pro Blesk: Důchodovou reformu prostě udělat musíme! A ne strkat hlavu do písku.  - David Polák, Karel Kopáč
Video se připravuje ...

jajas ( 18. dubna 2023 09:46 )

Schillerka anglicky neumí, taky to nikdy netvrdila a proto nikde anglicky nemluvila. Na rozdíl od Fialového představitele česka, který se hrne do všech zahraničních cest, ale s tou svou "profesorskou" anglinou je akorát tak pro smích...

jajas ( 18. dubna 2023 09:44 )

No on možná anglicky něco rozumí, proslov mu napíše někdo povolanější, ale jeho přednes to pak celé zabije....

Stepan Bandera ( 18. dubna 2023 08:44 )

To upocené čelo a výraz vyplašeného kuřete. To je koště.

Stepan Bandera ( 18. dubna 2023 08:43 )

Fiala anglicky vůbec nerozumí, to předvedl při zpackaném předsednictví EU. S bídou přečte projev a výslovnost je katastrofální.

Radek Kychdes ( 17. dubna 2023 20:53 )

Mimo jiné i zbraně. Jsme malá zem na větší různé exporty. Těšme se co máme. I na Zbrojovku po komunistech.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud