Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Oblačno 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

USA uvalily sankce na občana Slovenska: Pro Rusy měl shánět zbraně z KLDR

Autor: ČTK, swp - 
30. března 2023
20:15

Americké ministerstvo financí dnes oznámilo, že uvalilo sankce na slovenského občana, který se podle něj pokusil zprostředkovat prodej severokorejských zbraní Rusku. Ašot Mkrtyčev (v anglickém přepisu ministerstva financí USA jako „Ashot Mkrtychev“) údajně koncem roku 2022 a začátkem letošního roku spolupracoval se zástupci KLDR, od kterých se měl pokusit získat kolem 20 druhů zbraní a munice a ty posléze prodat Rusku výměnou za „komerční letadla, suroviny a další zboží“ pro Severní Koreu. Rusko bylo podle informací amerického ministerstva připravené dohodu uzavřít a obdrženými zbraněmi a municí nahradit vybavení, které ztratilo v bojích na Ukrajině.

„Rusko na Ukrajině od začátku války (24. února 2022) přišlo o více než 9 000 kusů těžké vojenské techniky. Částečně i díky mezinárodním sankcím a exportním omezením se (ruský prezident Vladimir) Putin snaží stále zoufaleji tuto techniku nahradit,“ okomentovala opatření ministryně financí Janet Yellenová. Ruská jednání s lidmi jako Mkrtyčev podle Yellenové ukazují, že Putin se obrací na dodavatele „poslední instance“, jako jsou KDLR a Írán.

Sankce amerického ministerstva financí znamenají pro Mkrtyčeva zmrazení jeho veškerého majetku ve Spojených státech. Postih pak podle ministerstva může čekat i instituce či osoby, které by mu mohly pomoci sankce obejít nebo s ním uzavřou „určité transakce“.

O možných dodávkách zbraní z KLDR do Ruska informoval Bílý dům už loni v listopadu. USA tehdy uvedly, že mají informace o tajných dodávkách značného množství dělostřeleckých granátů z KLDR do Ruska a americká rozvědka o tomtéž informovala už loni v září. Severokorejská tisková agentura KCNA to tehdy s odvoláním na nejmenovaného představitele ministerstva obrany KLDR popřela a uvedla, že Severní Korea neprodala Rusku zbraně a nemá to v plánu ani v budoucnu.

Muž stejného jména, bývalý obchodník se zbraněmi ázerbájdžánského původu, Ašot Mkrtyčev přitom figuruje v několika slovenských kauzách z uplynulých 15 let.

Slovenský server Pluska.sk v roce 2021 připomněl, že Mkrtyčev byl obžalovaný z objednávky vraždy v roce 2002, kterou měl údajně odstranit konkurenta v obchodě se zbraněmi a vojenským materiálem. Do vězení však Mrktyčeva poslal soud v Prešově jen za maření spravedlnosti, údajný podíl na vraždě mu prokuratura neprokázala, plyne z textu serveru Nový čas z roku 2010, kdy už byl tento muž opět na svobodě.

Ruské velvyslanectví ve Washingtonu ani severokorejské zastoupení při OSN zatím nereagovalo na žádost o komentář, uvádí Reuters.

23:43
14. 4. 2024

Drazí čtenáři, pro tuto chvíli končí online přenos k situaci na Ukrajině, pokračuje opět ráno. Dobrou noc.

21:35
14. 4. 2024

Andrew Coté, jednatel americké společnosti BRINC Drones, která dodává Ukrajině vybavení, se domnívá, že použití dronů na Ukrajině lze přirovnat k nasazení tanků v první světové válce. „Je to dost patová situace. Pokud jste v otevřeném terénu, tak budete pronásledováni,“ podotkl Coté.

22:05
14. 4. 2024

„Během minulého týdne použili ruští teroristé proti Ukrajině téměř 130 bezpilotních letounů Šáhid; naštěstí se nám podařilo naprostou většinu z nich zachytit. Použito bylo také více než 80 ruských raket a téměř 700 naváděných leteckých bomb,“ prohlásil ve večerním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Je třeba vynaložit veškeré úsilí, aby se válečné zlo nerozšířilo po celém světě, ať už v Evropě, na Blízkém východě, nebo jinde. Jsem vděčný všem, kteří si to uvědomují. Každý, kdo může zachránit životy, tak musí učinit. Každý, kdo má možnost omezit potenciál teroru, tak musí učinit. Ukrajina, Blízký východ i zbytek světa si stejnou měrou zaslouží spravedlivý a spolehlivý mír.“

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa