Úterý 31. ledna 2023
Svátek slaví Marika, zítra Hynek
Zataženo, sněžení 2°C

Zkáza světa se přiblížila. Hodiny posledního soudu ukazují 90 vteřin do půlnoci

Autor: ČTK - 
24. ledna 2023
20:46

Podle správců symbolických hodin posledního soudu (Doomsday Clock) se svět po loňském roce posunul o deset vteřin blíže k absolutní zkáze. Nově ukazují, že do ní zbývá 90 vteřin, nejméně od vzniku hodin v roce 1947. Hlavním důvodem zkrácení výhledu je válka na Ukrajině, uvedla skupina vědců v prohlášení.

Čas do půlnoci se „zkrátil zejména, ale nikoliv výlučně, kvůli ruské invazi na Ukrajinu a zvýšenému riziku jaderné eskalace“, uvedli správci hodin. Dalšími důvody jsou podle nich klimatická krize, „proud dezinformací o laboratořích na výrobu biologických zbraní na Ukrajině“, testování raket Severní Koreou, obohacování uranu Íránem, časté nehody v biologických laboratořích nebo pokračující šíření covidu-19.

Naposledy se ručička posunula kupředu v lednu 2020, o 20 vteřin. Zhoršení situace podle správců tehdy zavinila neschopnost států dohodnout se na kontrole jaderného zbrojení i zvyšující se nebezpečí změn klimatu. O rok později vědci v souvislosti s pandemií covidu-19 upozornili na nedostatek připravenosti zemí čelit zvýšenému nebezpečí pro planetu, zbývající čas do katastrofy ale nezkrátili.

Pomyslný odpočet k apokalypse je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické hodiny umístěné na Chicagské univerzitě mají sloužit jako upozornění na to, jak je lidstvo blízko zničení planety pomocí nebezpečných technologií. Půlnoc znamená katastrofu globálních rozměrů, jako je jaderná válka či nezvratná změna klimatu.

O každoroční aktualizaci polohy minutové ručičky rozhodují v posledních letech kromě odborníků na fyziku také ekologové a více než desítka nositelů Nobelových cen.

Lomikel ( 25. ledna 2023 07:01 )

Bububu...
A to já se z toho celej třesu, strachy se klepu, ke všem svatejm se modlím a odstěhoval jsem se do sklepa, taková hrrrůůůzzza.
A až bude jaro a teplo, obložím si ten sklípek pytlema s pískem a doufám, že ten příšernej doomsday přežiju.
A kdo se nebojí je gerój Čapájev, správnej ruskej šváb...

diskutujici ( 25. ledna 2023 05:15 )

No a na jaře to zase posuneme o hodinu dopředu a jsme v dupě všeci.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa