Sobota 20. července 2024
Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav
Oblačno 27°C

Zelenskyj přiznal potíže. Očekávanou protiofenzivu brzdí nedostatek zbraní a munice

Autor: ČTK - 
25. března 2023
20:20

Ukrajina zatím nemůže zahájit novou protiofenzivu, protože pro ni nemá dostatek zbraní a munice. Podle serveru Kiyv Independent to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj japonskému deníku Jomiuri šimbun.

Zelenskyj připustil, že situace na na frontě východě Ukrajiny momentálně není dobrá kvůli „nedostatku munice“. Ruské síly podle něj denně vypálí třikrát více střel než ukrajinští vojáci.

„Za takových podmínek je (naše vojáky) nemůžeme vyslat,“ uvedl ukrajinský prezident, podle nějž se protiofenziva neobejde bez těžkých zbraní včetně stíhaček. „Čekáme na munici od našich partnerů,“ dodal s tím, že Ukrajina mezitím na útok připravuje své vojáky.

Britské ministerstvo obrany ve dnešní svodce k situaci na ukrajinském válčišti uvedlo, že ruská ofenziva u města Bachmutu - epicentra bojů na východě Ukrajiny v posledních měsících - z velké části ustala kvůli krajnímu vyčerpání ruských sil. Londýn připouští, že velké ztráty při své obraně má u Bachmutu také Ukrajina.

Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj tento týden uvedl, že Ukrajina se chystá využít velkých ztrát a celkové vyčerpanosti ruských sil. Možnost ukrajinské protiofenzivy v nadcházejících dnech či týdnech zmiňují také některé ruské zdroje.

Státy Evropské unie se začátkem týdne shodly na společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu, které se při obraně proti ruské agresi nedostává zejména dělostřeleckých granátů. Dohoda má pomoci také k nezbytnému navýšení výroby v evropských zbrojovkách.

11:05
Dnes

Při nočním ruském úderu u města Izjum v Charkovské oblasti zahynuli dva lidé a další čtyři byli zraněni. Zhruba 50 budov bylo poničeno. Podle počátečního vyšetřování ukrajinských úřadů do oblasti dopadly tři ruské rakety Iskander, píše agentura AFP.

9:50
Dnes

Výbuchy slyšeli v noci na dnešek také obyvatelé Kyjeva. Podle místních úřadů protivzdušná obrana „ničila nepřátelské bezpilotní prostředky“. Trosky nejméně jednoho dronu dopadly do obydlené oblasti ukrajinské metropole.

9:31
Dnes
9:31

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zastřelení bývalé ukrajinské poslankyně Iryny Farionové odsoudil a uvedl, že dostává pravidelně informace o průběhu vyšetřování a pátrání po pachateli.

Zobrazit celý online

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa