Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Máša (12) nakreslila obrázek podporující Ukrajinu, skončila v dětském domově. Jejímu tátovi hrozí vězení

Autor: tsv - 
24. března 2023
16:53

Dvanáctiletá Máša Moskalevová z ruského města Jefremov ve škole nakreslila obrázek podporující Ukrajinu, její otec nyní čeká na rozsudek v domácím vězení, zatímco holčička byla převezena do dětského domova bez možnosti jakéhokoli kontaktu s rodinou. Muž čelí obvinění z diskreditace ruské armády kvůli protiválečným příspěvkům na sociální síti, dále mu bylo ruskými úřady vytčeno, že svou dceru vychovává špatně.

Dívka na papíře vyobrazila matku s dítětem bránící Ukrajinu před přilétávajícími ruskými raketami. Obrázek doplnila ukrajinskou vlajkou s popiskem „Sláva Ukrajině“ a ruskou vlajkou s popiskem „Ne válce“. Kresbu odevzdala učitelům v dubnu loňského roku, načež škola okamžitě zavolala policii. Dívčin otec Alexej požádal o pomoc tamní členku městské rady Olgu Podolskajovou.

„Policie začala vyšetřovat Alexejovy sociální sítě,“ uvedla Podolskajová pro server BBC. „Řekli mu, že svou dceru vychovává špatným směrem.“ Alexejovi nyní hrozí trest odnětí svobody na základě obvinění z diskreditace ruské armády, své dny dočasně tráví v domácím vězení bez možnosti kontaktu s dcerou. Dívka byla po incidentu převezena do dětského domova.

„Mášu nikdo neviděl od prvního března,“ konstatovala Podolskajová. „A to navzdory našemu úsilí získat přístup k danému dětskému domovu a zjistit, jak se jí daří. Ruské autority chtějí, aby všichni sekali dobrotu. Nikdo nemá dovoleno mít vlastní názor. Pokud nesouhlasíte s tím, co si někdo myslí, tak si nečtěte jejich příspěvky na sociálních sítích, ale nezatýkejte toho člověka a neposílejte jejich dítě do dětského domova.“

Problémy by bez obrázku nebyly

Alexej nyní může komunikovat jen se svým právníkem, vyšetřovatelem a vězeňskou službou. „Velmi se bojí, protože jeho dcera není s ním,“ konstatoval právník Vladimir Biljenko. „Všechno v bytě mu ji připomíná. Bojí se, co by se jí mohlo stát. Jestli měly úřady na otce opravdové dotazy, měly si ho pozvat a získat jeho prohlášení. Pozvat měly i Mašu a promluvit si s ní. Nic z toho se nestalo, prostě se rozhodly ji poslat pryč.“

„Dle mého názoru, kdyby na Alexeje nebyla uvalena tato administrativní a kriminální obvinění, tohle by se nedělo,“ pokračoval advokát. „Zdá se, jako by byl sociální úřad touto rodinou posedlý. Myslím si, že je to čistě z politických důvodů. Rodina začala mít problémy až po tom, co dívka nakreslila ten obrázek.“

15:19
5. 6. 2023

Ukrajina si vytvořila v Rusku síť agentů a sympatizantů, kteří pro ni provádějí sabotážní akce namířené proti ruským cílům. Také jim začala dodávat bezpilotní letouny, aby s nimi mohli podnikat útoky, uvádí americká televize CNN na svých internetových stránkách s odvoláním na vícero zdrojů obeznámených s informacemi amerických tajných služeb ohledně této věci.

Američtí činitelé se domnívají, že proukrajinští agenti působící uvnitř Ruska provedli začátkem května útok za pomocí dronů, jehož cílem se stal Kreml. Bezpilotní letouny byly vypuštěny z ruského území, spíše než aby letěly z Ukrajiny až do Moskvy. Podle zdrojů v USA má Ukrajina v Rusku buňky specializované na sabotáže, které zčásti tvoří lidé sympatizující s Ukrajinou a částečně jsou to operativci dobře vycvičení pro tento způsob vedení války.

Kyjev jim zřejmě dodává drony vyráběné na Ukrajině. Podle dvou činitelů, na které se CNN odvolává, nic nenasvědčuje tomu, že by některý z útoků bezpilotních letounů na ruském území z posledních týdnů provedl dron dodaný Ukrajincům Spojenými státy.

15:18
5. 6. 2023

Slovenská prokuratura podle listu Denník N podala obžalobu na exministra spravedlnosti Harabina za to, že schvaloval ruskou invazi na Ukrajinu.

14:49
5. 6. 2023

V éteru ruské Rostovské, Belgorodské a Voroněžské oblasti zazněl falešný projev ruského prezidenta Vladimira Putina vybízející místní obyvatele k evakuaci do hloubi Ruska kvůli „vpádu ukrajinských ozbrojených sil“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle státních agentur vše označil za dílo hackerů, kteří do vysílání pustili falešnou „Putinovu řeč“, než se podařilo situaci ve vysílání opět dostat pod kontrolu. Projev se dál šíří v podobě videa po sociálních sítích.

Kompletní online

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa