Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Ukrajina dala na seznam „sponzorů“ války německý koncern. Neférové a urážející, reaguje Křetínského EPH

Autor: ČTK, for, lig - 
23. března 2023
14:19

Ukrajina dala na svůj seznam „mezinárodních sponzorů války“ německý obchodní koncern Metro AG, který nadále působí v Rusku. Upozornil na to polský server Onet, který zároveň zdůraznil, že „klíčovým podílníkem v koncernu je český oligarcha Daniel Křetínský“ s vazbami na ropný, plynárenský a bankovní sektor ruské ekonomiky. Mluvčí Energetického a průmyslového holdingu (EPH) většinově vlastněného Křetínským na dotaz ČTK sdělil, že společnosti ovládané EPH napojení na ruskou ekonomiku nemají a že podobné tvrzení je „nepravdivé, neférové a urážející“.

Ukrajinská agentura pro předcházení korupci NAZK (s anglickou zkratkou NACP) firmu Metro zařadila na černou listinu už minulý měsíc. Mimo jiné tehdy uvedla, že Křetínský ovládá společnost EPIF, která vlastní 49 procent firmy Eustream podnikající v přepravě ruského plynu do střední a východní Evropy. „Zatímco celý civilizovaný svět odmítá energetické zdroje teroristického státu, vedení Metro Cash & Carry ukazuje, že spolupráce s Ruskou federací nejenže nebude zastavena, ale v budoucnu se zintenzivní,“ uvedla NAZK.

„Přímé nákupy jsme nikdy nerealizovali“

„Obvinění z napojení na ruskou ekonomiku prostřednictvím podílu ve společnosti Eustream je doslova absurdní. Společnost Eustream, ve které má skupina EPH manažerskou kontrolu, provozuje tranzitní plynovod výhradně na území Slovenska. Eustream tedy žádný ruský plyn nekupuje, ale je pouze přepravcem plynu přes území Slovenska. V této roli Eustream navazuje na ukrajinský tranzitní plynovod a veškerý ruský plyn, který Eustream přepravuje na základě objednávek zákazníků z členských států EU, přichází do jeho systému výlučně přes Ukrajinu, která realizuje z tranzitních poplatků významné příjmy,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Firmu Metro AG zapsala NAZK na seznam mezinárodních sponzorů války s vysvětlením, že společnost „nepřestala financovat ruskou agresi“. V souvislosti s podílem Křetínského server Onet poznamenává, že „český oligarcha je také majitelem českého holdingu EPH, který v první polovině loňského roku dosáhl rekordních zisků díky významnému podílu v ruském plynárenském byznysu“.

Mluvčí holdingu se rovněž proti tomuto tvrzení ohradil a uvedl, že „EPH je jeden z mála významných spotřebitelů plynu v regionu (...), který žádné přímé nákupy plynu od ruského dodavatele nerealizuje a nerealizoval“.

Společnost Metro se podle polského serveru zdá být odhodlána pokračovat v podnikání v Rusku, jakkoli mluvčí firmy v prohlášení pro německý rozhlas Deutsche Welle uvedl, že „Metro odsuzuje ruskou invazi na Ukrajinu“. Současně ale podnikání v Rusku hájil: „Po důkladné analýze jsme se rozhodli zachovat činnost ruské pobočky, protože firma nese rovněž odpovědnost za tamních 10.000 pracovníků a mnoho našich zákazníků, kteří si u nás pořizují potraviny.“ Mluvčí také uvedl, že od začátku války firma neuskutečnila v Rusku žádné investice kromě udržování stávajícího byznysu a nadále velmi pozorně sleduje vývoj situace.

EPH upozorňuje, že přítomnost firmy Metro na ruském trhu je rozhodnutím jejího managementu, nikoli akcionářů. „V managementu firmy, který rozhodl o neukončení činnosti v Rusku, naše skupina nemá žádné zástupce,“ poznamenal mluvčí EPH Častvaj. Holding podle něj ruskou agresi opakovaně odsoudil a prostřednictvím svých nadací daroval přes 50 milionů korun na pomoc Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům.

Na seznamu sponzorů války ukrajinské agentury je kromě společnosti Metro 16 dalších firem podnikajících se spotřebním zbožím, včetně americké společnosti Procter & Gamble a francouzského řetězce Auchan, upozornil polský server Onet.

11:31
Dnes

Kauza lidí zabitých, jelikož se při poplachu nedostali do zavřeného krytu, vedla k rychlé reakci. K dnešnímu dni bylo v celé Ukrajině zkontrolováno více než 4800 krytů.

„252 objektů civilní obrany bylo shledáno uzavřenými, 893 bylo nezpůsobilých k použití. Všechna porušení byla zaznamenána. Sepsané akty byly předány odpovědným orgánům k odstranění nedostatků,“ uvedl šéf ukrajinského ministerstva vnitra Ihor Klymenko. Kryty kontroluje více než 5 300 záchranářů, policistů a zástupců místních samospráv. Tyto kontroly budou pokračovat i nadále.

 

10:58
Dnes

Ukrajinská média kritizují video zveřejněné na youtubovém kanálu maďarské vlády, v němž se objevila mapa zobrazující Ukrajinu bez poloostrova Krym. Video kromě toho vyzývá k ukončení války a k řešení konfliktu cestou mírových jednání. Kyjev ale opakovaně upozorňoval, že mírová jednání s Moskvou ve chvíli, kdy ruské síly okupují část ukrajinského území a dál podnikají na Ukrajinu útoky, nejsou z jeho pohledu možná.

„Nastal čas na mír! Desítky tisíc dětí osiřely, stovky tisíc domů jsou zničené, přes deset milionů lidí muselo opustit domovy, ale válka pokračuje a snadno se z ní může stát světová. Už bylo dost války, konec devastace může přinést jen klid zbraní, jen mírová jednání mohou zachránit životy,“ říká ve videu hlas, jehož naléhavost dokreslují sirény, dramatická hudba a znepokojivé záběry zničených měst, jedoucího tanku nebo psychicky zlomených lidí.

Ve videu ale není ani zmínka o tom, že válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko, upozorňují ukrajinská média. Když se v něm na několik vteřin objeví mapa s červeně vyznačenou Ukrajinou, poloostrov Krym je zašedivělý. Oficiálně přitom maďarská vláda anexi Krymu Ruskem neuznala. Rusko poloostrov anektovalo v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014, svou ozbrojenou agresi vůči Ukrajině Moskva naplno rozpoutala loni v únoru.

9:52
Dnes

560 vojáků, 10 tanků, 12 obrněných transportérů atd. Tak vysoké jsou podle generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny ztráty Ruska za poslední den.

Ruské ztráty k 3. 6. podle generálního štábu ukrajinské armády.
Zobrazit celý online

V Česku Křetínský spolu s Patrikem Tkáčem kontroluje společnost Czech News Center, a. s. Ta má v portfoliu mimo jiné i deníky Blesk a web Blesk.cz, Sport, Aha! a E15 nebo časopis Reflex.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa