Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Zmocněnec Kopečný řešil v Kyjevě pomoc ČR s obnovou Ukrajiny: Půjde hlavně o infrastrukturu a nemocnice

Autor: ČTK, swp - 
15. března 2023
10:26

Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný v Kyjevě jednal o české pomoci při zajišťování potřebných funkcí městské infrastruktury i provozu městských nemocnic. Zmocněnec to sdělil ČTK. Cílem dalších misí na Ukrajinu budou i kontakty mezi českými a ukrajinskými odborníky v oblasti rehabilitace, lékaři v Česku mají podle Kopečného obrovské know-how.

O jednání informoval v úterý kyjevský starosta Vitalij Kličko. Kromě Kopečného byli mezi hosty také zástupci českého byznysu, napsal na facebooku.

Kopečný uvedl, že cílem jeho mise je koordinace českých aktivit při rekonstrukci Ukrajiny. Kyjevský starosta podle něj pogratuloval Česku ke zvolení nového prezidenta Petra Pavla.

„Z hlediska rekonstrukce pak starosta Kličko poznamenal, že například jen v Kyjevě bylo zničeno přes 800 rodinných domů a 470 bytových domů. Pan Kličko poděkoval Česku za dosavadní pomoc, a to nejenom v oblasti dodávek zbraní a dalšího vojenského materiálu. Ukrajina podle něj bojuje nejen za sebe, ale za celou Evropu,“ uvedl Kopečný.

Jednání se týkalo české pomoci při zajišťování funkcí městské infrastruktury, ale i při provozu městských nemocnic. Konkrétní projekty se již na Ukrajině realizují, například ve Lvovské oblasti, kde bylo díky Česku kompletně vybaveno několik operačních sálů v nemocnici Vynnyky, uvedl Kopečný.

„V Kyjevské oblasti jsem navštívil centrální nemocnici ministerstva vnitra, kterou prošlo již více než 2000 zraněných ukrajinských vojáků. Tato konkrétní nemocnice byla od začátku války již pětkrát zasažena ruskými raketami. Pro české organizace, nemocnice i firmy je zde mnoho příležitostí, jak dokázat, že v oblasti zdravotnictví patříme ke světové špičce,“ dodal zmocněnec.

Čeští lékaři mají podle něj obrovské know-hov v oblasti rehabilitace, proto se bude snažit nejen on propojovat tuzemské a ukrajinské odborníky. „V souvislosti s těžkými poraněními můžeme v Česku nabídnout i řadu zkušeností v rámci plastické a rekonstrukční chirurgie,“ uvedl. Kopečný o tom diskutoval se zástupci ukrajinského ministerstva zdravotnictví.

Obnova Ukrajiny musí postupovat podle preferencí a představ samotných Ukrajinců a musí se dít už nyní, navzdory válečnému konfliktu. „Jedině tak můžeme pomoci Ukrajině v jejím vytrvalém boji a zajistit lepší život pro její obyvatele po válce,“ uzavřel.

Ukrajina je od loňského února terčem útoků ruských jednotek. Rusko od loňského podzimu pravidelně podniká vzdušné údery proti ukrajinské energetické infrastruktuře a městům včetně Kyjeva. Zásahy v metropoli Kličko hlásil i minulý čtvrtek při zatím poslední masivní vlně útoků.

16:34
Dnes

K české muniční iniciativě se podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) formálně připojila Litva, přispěje 35 milionů eur. Celkem se zapojilo 18 zemí, peníze poslaly čtyři.

16:21
Dnes

Ruský prezident Vladimir Putin varoval šéfa Severoatlantické aliance (NATO) Jense Stoltenberga a takzvaný kolektivní Západ před povolením ukrajinských útoků na vojenské cíle v Rusku pomocí západních zbraní. Západ by měl podle něj vědět, s čím si zahrává. Prezident před odletem z Taškentu po návštěvě Uzbekistánu zopakoval svá varování ohledně eskalace války na Ukrajině do globálního konfliktu, uvedla agentura TASS. Rusko podle Putina debatu na Západě bedlivě sleduje.

15:44
Dnes

Řada západních podniků, včetně firem Avon Products, Air Liquide a Reckitt, stále zůstává v Rusku, a to navzdory dříve ohlášeným plánům na odchod z tohoto trhu. Důvodem jsou rostoucí překážky pro opuštění Ruska, ale i fakt, že aktivita ruských spotřebitelů se zotavuje. Informuje o tom dnes na svých internetových stránkách list Financial Times (FT).

Zobrazit celý online
Video  Prchly před válkou do Česka. Nasťa a Maryana tu prý mají druhou rodinu  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa