Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Zmocněnec Kopečný řešil v Kyjevě pomoc ČR s obnovou Ukrajiny: Půjde hlavně o infrastrukturu a nemocnice

Autor: ČTK, swp - 
15. března 2023
10:26

Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný v Kyjevě jednal o české pomoci při zajišťování potřebných funkcí městské infrastruktury i provozu městských nemocnic. Zmocněnec to sdělil ČTK. Cílem dalších misí na Ukrajinu budou i kontakty mezi českými a ukrajinskými odborníky v oblasti rehabilitace, lékaři v Česku mají podle Kopečného obrovské know-how.

O jednání informoval v úterý kyjevský starosta Vitalij Kličko. Kromě Kopečného byli mezi hosty také zástupci českého byznysu, napsal na facebooku.

Kopečný uvedl, že cílem jeho mise je koordinace českých aktivit při rekonstrukci Ukrajiny. Kyjevský starosta podle něj pogratuloval Česku ke zvolení nového prezidenta Petra Pavla.

„Z hlediska rekonstrukce pak starosta Kličko poznamenal, že například jen v Kyjevě bylo zničeno přes 800 rodinných domů a 470 bytových domů. Pan Kličko poděkoval Česku za dosavadní pomoc, a to nejenom v oblasti dodávek zbraní a dalšího vojenského materiálu. Ukrajina podle něj bojuje nejen za sebe, ale za celou Evropu,“ uvedl Kopečný.

Jednání se týkalo české pomoci při zajišťování funkcí městské infrastruktury, ale i při provozu městských nemocnic. Konkrétní projekty se již na Ukrajině realizují, například ve Lvovské oblasti, kde bylo díky Česku kompletně vybaveno několik operačních sálů v nemocnici Vynnyky, uvedl Kopečný.

„V Kyjevské oblasti jsem navštívil centrální nemocnici ministerstva vnitra, kterou prošlo již více než 2000 zraněných ukrajinských vojáků. Tato konkrétní nemocnice byla od začátku války již pětkrát zasažena ruskými raketami. Pro české organizace, nemocnice i firmy je zde mnoho příležitostí, jak dokázat, že v oblasti zdravotnictví patříme ke světové špičce,“ dodal zmocněnec.

Čeští lékaři mají podle něj obrovské know-hov v oblasti rehabilitace, proto se bude snažit nejen on propojovat tuzemské a ukrajinské odborníky. „V souvislosti s těžkými poraněními můžeme v Česku nabídnout i řadu zkušeností v rámci plastické a rekonstrukční chirurgie,“ uvedl. Kopečný o tom diskutoval se zástupci ukrajinského ministerstva zdravotnictví.

Obnova Ukrajiny musí postupovat podle preferencí a představ samotných Ukrajinců a musí se dít už nyní, navzdory válečnému konfliktu. „Jedině tak můžeme pomoci Ukrajině v jejím vytrvalém boji a zajistit lepší život pro její obyvatele po válce,“ uzavřel.

Ukrajina je od loňského února terčem útoků ruských jednotek. Rusko od loňského podzimu pravidelně podniká vzdušné údery proti ukrajinské energetické infrastruktuře a městům včetně Kyjeva. Zásahy v metropoli Kličko hlásil i minulý čtvrtek při zatím poslední masivní vlně útoků.

14:39
Dnes

Několik dronů se v noci na dnešek pokusilo zaútočit na Ilskou rafinerii v Krasnodarském kraji na jihu evropské části Ruska. Všechny byly zneškodněny a jednomu z největších podniků na zpracování ropy v regionu nezpůsobily žádné škody, uvedla ruská média s odvoláním na oblastní úřady. Útok se podle agentury Interfax odehrál asi hodinu po středoevropské půlnoci.

Zprávy o útoku se nejprve objevily na sociálních sítích. Tvrdily, že část trosek dronů dopadla do areálu podniku, poznamenala BBC na svém ruskojazyčném webu.

Táž rafinerie byla 4. května postižena požárem. Státní agentura TASS tehdy s odvoláním na nejmenovaný zdroj psala, že požár způsobil zásah dronu. Úřady tuto verzi nekomentovaly. Následující den stejná agentura psala o dalším útoku dronu, který podle listu Kommersant poškodil jedno zařízení závodu.

14:13
Dnes

„Starý pitomec senátor Lindsey Graham prohlásil, že USA nikdy neinvestovaly peníze lépe než do zabíjení Rusů. Mýlí se, když to říká. V jeho milované Americe se nejen běžně vraždí obyčejní lidé, ale špinavé peníze se utrácejí i za vraždy senátorů,“ reagoval na slova americého politika v Kyjevě ruský exprezident, nyní místopředseda Bezpečnostní rady Ruska Dmitrij Medveděv.

„Ať si vzpomene na smutný osud Roberta Kennedyho, Hueyho Longa, Clementy Carlose Pinckneyho, Johna Miltona Elliotta, Wayna Owense a dalších amerických politiků,“ vyjmenoval na Telegramu státní i federální politiky zavražděné v průběhu staletí.

Graham na schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským prohlásil: „Nejlépe utracené peníze.“ Na videích, jež se šíří po sociálních sítích, je to střižené hned po jeho větě „...a teď umírají Rusové.“ Nelze poznat, zda to skutečně řekl v této návaznosti.

 

13:28
Dnes

Jevgenij Prigožin, majitel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která bojuje spolu s ruskou armádou na Ukrajině, tvrdí, že jej ruská státní média na příkaz vysokých představitelů z Kremlu záměrně ignorují a neinformují o něm. „Jsem naprosto přesvědčený, že to zakázali,“ uvedl Prigožin s tím, že se ruským státním médiím takový postup vymstí a že je za to lidé vytrestají.

Jevgenij Prigožin se rozhovořil o militarizaci Ukrajiny (23. 5. 2023).
Zobrazit celý online
Video  Prchly před válkou do Česka. Nasťa a Maryana tu prý mají druhou rodinu  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa