Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Šéf České pošty přiznal masivní propouštění: O práci přijdou tisíce lidí

Aktualizováno -
15. března 2023
13:34
Autor: ČTK, lig - 
15. března 2023
07:40

Česká pošta letos propustí několik tisíc zaměstnanců. Budou mezi nimi doručovatelé, zaměstnanci na přepážkách i lidé ze správního aparátu podniku, řekl pověřený ředitel pošty Miroslav Štěpán webu Seznam Zprávy. Zároveň potvrdil již dříve zveřejněný záměr uzavřít 300 poboček pošty. V posledních letech je hospodaření České pošty ztrátové. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes ujistil vládu, že v obcích, kde je pouze jedna pobočka pošty, se tyto pobočky rušit nebudou. Novinářům to po jednání kabinetu řekli vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Zájem zejména o listovní a peněžní služby klesl zhruba od roku 2019 až o 40 procent, uvádí Štěpán. Další dramatický úbytek zásilek podle něj způsobila povinnost, aby podnikatelé komunikovali se státem prostřednictvím datových schránek. Podnik proto navrhuje snížení počtu poboček ze stávajících 3200 na 2900.

Na rušení poboček bude muset pošta podle Štěpána reagovat také propuštěním oblužného personálu. „V první fázi k 1. červenci se bavíme o nižších jednotkách tisíc,“ uvedl. Půjde o zaměstnance přepážek, pěší poštovní doručovatele i ty, kteří doručují listovní zásilky autem. Třetí skupinou bude část administrativně-správního aparátu pošty.

Štěpán také potvrdil již dříve zveřejněný plán uzavírání poboček, který je nyní v meziresortním vládním připomínkovacím řízení. Omezení pobočkové sítě by se mělo týkat Prahy, všech krajských měst a drtivé většiny okresních měst. Naopak v malých obcí s jedinou pobočkou pošta zůstane. „Na rovinu ale říkám, že nadále platí, že naším strategickým a dlouhodobým zájmem je vyřešit poskytování poštovní služby formou tzv. Pošta Partner,“ řekl Seznam Zprávám.

ČP v posledních letech hospodaří se ztrátou. Loni státní podnik vykázal ztrátu 1,5 miliardy korun. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), pod jehož resort pošta spadá, minulý týden řekl, že pokud podnik nenastartuje transformační kroky, může se ke konci roku dostat do insolvence.

Kde se pošty rušit nebudou?

Zároveń Rakušan ujistil vládu, že v obcích, kde je pouze jedna pobočka pošty, se tyto pobočky rušit nebudou.

„Tam, kde dnes máme v obcích a městech pouze jednu pobočku, tam se ta pobočka rušit nebude,“ řekl Jurečka. Případná redukce se bude týkat lokalit, kde jsou v obci dvě a více poboček. „Nedojde ke zhoršení dostupnosti služeb České pošty, nedojde ke zhoršení dostupnosti na venkově,“ dodal.

„Ministr vnitra nás dnes ubezpečil, že ty kroky jsou opravdu nezbytné, aby se podařilo udržet služby České pošty v podobě, která bude zároveň ekonomicky únosná. Tak, aby se zároveň podařilo garantovat, že na všech místech, kde dnes pobočky České pošty jsou, nejméně jedna zůstane,“ řekl k vývoji v podniku Kupka.

Jurečka: Předchozí vláda situaci neřešila

Jurečka doplnil, že problémy v České poště už vznikly v předchozím období. Bývalý ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) podle Jurečky situaci řešil s tehdejším premiérem Andrejem Babišem (ANO), ale jeho požadavky na řešení podfinancování pošty nebyly naplněny. „Dnes vyřešit úlohu, jak tu Českou poštu stabilizovat, bohužel díky tomu, že čtyři roky předtím to vláda Andreje Babiše adekvátně neřešila, je velmi náročné,“ řekl Jurečka.

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) už před jednáním vlády řekl, že problém pošty vznikl už v minulosti a nyní je ho třeba řešit. Jednu z možností vidí v digitalizaci, kdy by část poštovní agendy, například tu spojenou s provozováním CzechPointů, mohly převzít automatické terminály.

Štěpán je přesvědčený, že pošta není schopna existovat pouze z vlastních příjmů, a bude proto potřebovat finanční podporu z externích zdrojů. „Buď to můžou být komerční externí zdroje, nebo to mohou být veřejné finanční zdroje, případně to můžou být nějaké garance a záruky na komerční zdroje,“ řekl Seznam Zprávám. Dodal, že půjde o částku vyšší něž jedna miliarda korun.

V posledních letech ČP hospodaří v červených číslech. Předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Loni přitom získala po schválení Evropskou komisí úhradu nákladů na poskytování základních služeb od státu za poslední čtyři roky ve výši šest miliard korun. Finance musela z velké části použít na splacení provozních úvěrů.

Video  Česká pošta zdraží SIPO i dopisy. Ceny služeb pro rok 2023 přehledně  - Videohub
Video se připravuje ...

egyptanka ( 16. března 2023 09:07 )

Poštu už skoro vůbec nepoužívám. Nedivím se že krachuje. Bude ji třeba opravdu zeštíhlit. Tam kde je jen jedna,ta se musí zachovat.

e.lesanova ( 15. března 2023 19:51 )

Od revoluce ČP připomínala pomalé, ale jistě tunelování, aby to dopadlo, tak jak to dopadá. Naprosté nesmysly na úkor toho, co člověk logicky od pošty očekává. Odměny manažerům však zůstávaly, co?

dostojevskij ( 15. března 2023 13:29 )

VZDUCH.

zuzakirsch ( 15. března 2023 13:07 )

Nechali konkurenci, aby ve velkých lukrativnich městech dělala totéž, přitom ze zákona musí Česká pošta obhospodařovat i poslední ztratovou vesnici.

1tigrusenka ( 15. března 2023 12:50 )

Problém je ten, že manažeři většinu prachů rozkradou a na makáče už toho pak zbyde jen velmi málo. Vím to dobře z dřívějška, když jsem píchala se šéfem záchranky. Ten měl prachů a vyživoval si mně velmi dobře.

Zobrazit celou diskusi