Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Ředitel školy Viktor (†57) se synem bránili Bachmut proti Rusům: Došlo k obrovské tragédii

Autor: rix - 
24. března 2023
19:26

Ředitel školy v Popasné Viktor Šulik se se synem Denysem po začátku ruské okupace vydali bránit Ukrajinu. Společně nasazovali svůj život napříč zemí, až skončili v těžkými boji sužovaném Bachmutu. Tam došlo ke strašlivé tragédii. Vystudovaný historik Viktor po jednom z ruských útoků zemřel. Jeho syn Denys popsal naprosté rozčarování, ale také smutnou reakci své maminky Valentyny. 

Na okraji Bachmutu se při jeho obraně Viktor s Denysem ocitli v červenci minulého roku. Reportérce deníku The Guardian se Viktor svěřil, co si o invazi myslí. „Lidé musí pochopit, že nás sem přišli zničit. Je to cyklus dějin,“ zlobil se se zbraní v ruce. 

Situace u Bachmutu se v novém roce radikálně zhoršila. Na místě stále pokračují kruté boje. Ty jsou zřejmě nejkrvavější za celou dobu války. Ač měli Rusové v plánu dobít město během pár týdnů, o strategické místo se bojuje už dlouhé měsíce. 

Na začátku října byli Viktor a jeho syn Denys přemístěni do továrny na předměstí obléhaného města, jen několik set metrů od ruských sil. Bylo jim řečeno, aby prohledali továrnu a posbírali všechna těla, která našli, což také udělali. Pak jim bylo řečeno, aby shromáždili těla za hranicemi továrny, ještě blíže k nepřátelským liniím.

V tu chvíli je spatřili ruští vojáci a ihned zahájili palbu. Táta a syn se běželi ukrýt zpět do továrny. „Pokud se odsud dostaneme, bude to zázrak,“ pronesl tehdy Viktor směrem k Denysovi. Druhý den ráno začali Rusové znovu střílet. Dělostřelecký náboj zasáhl dveře suterénu. 

Na místě propukl požár a posléze začali lidé uvnitř panikařit. Otec se ve snaze zachránit spolubojovníky od Denyse oddělil. „Můj otec byl uprostřed suterénu,“ uvedl syn s tím, že se tátu vydal hledat. Jeho tělo našel zavalené jiným mužem. „Vytáhl jsem ho ke vchodu do sklepa,“ popsal s tím, že všude vybuchovala munice. 

Tátovi již bohužel nebylo pomoci. Denys byl úmrtím svého otce zdrcen. Vyšel před továrnu, sundal si neprůstřelnou vestu a jen si lehl na zem. Chtěl si oddychnout a vzpamatovat se. Místo toho spatřil nepřátelský dron. Ten zahájil palbu. Denys se naštěstí stihl schovat, utrpěl ale zranění. 

Téměř o dvanáct hodin později byli Denys a zbývající muži evakuováni z továrny do nemocnice. Viktorovo tělo vyzvedli záchranáři o dva dny později. Ukrajinec druhý den zavolal matce Valentyně z nemocnice, aby jí řekl, že je zraněný a Viktor je mrtvý. „Řekni mi, že to není pravda,“ plakala.

„Pořád chci prostě zvednout telefon a zavolat mu. Nebyl to jen otec mých dětí. Byli jsme oba naprosto stejní,“ zoufala si Valentyna s tím, že dva měsíce nemohla přestat plakat.

21:21
Dnes

Rozpory v prohlášení ruských představitelů komentoval na telegramu chersonský novinář Kosťantyn Ryženko, který připisuje zodpovědnost za zničení přehrady právě okupačním silám. Zpočátku si podle něj Rusové mohli myslet, že zničili jen malou část areálu vodní elektrárny, díky čemuž zaplavili nedaleké ukrajinské pozice. Ryženko si všiml, že ruští prováleční blogeři v jednu chvíli jásali, že voda zatopila pozice ukrajinských vojáků na ostrovech u Chersonu. Ve chvíli, kdy si podle něj Rusko uvědomilo závažnost katastrofy, ostře změnilo tón a začalo klást destrukci vodního díla za vinu Ukrajině.

20:57
Dnes

„Ruská armáda zničila osm německých tanků Leopard při odrážení útoků Ozbrojených sil Ukrajiny,“ uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Později ruská média zveřejnila i záběry z destrukce.

 „Je zde však několik nuancí: Zničeny nebyly tanky, ale postřikovací traktor John Deere 4830, a video bylo natočeno v loňském roce,“ konstatuje kanál Nexta TV.

20:34
Dnes

„Kulminace povodně z rozlití přehrady Kachovka nastane 7. června ráno,“ cituje The Kyiv Independent energetickou společnost Ukrhydroenergo. Podle ředitele Ukryhdroenergo Ihora Syroty za dva až čtyři dny nádrž přestane existovat. Ke stabilizaci povodňové hladiny v postižených oblastech dojde podle něj pravděpodobně v následujících čtyřech až pěti dnech.

Zobrazit celý online

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa