Úterý 5. března 2024
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Připravuje Rusko další velkou mobilizaci? Čím dál víc regionů předvolává vojáky v záloze

Autor: tsv, ČTK - 
17. března 2023
15:11

Vojenské správy ve stále větším počtu ruských regionů si masově předvolávají vojáky v záloze. Úřady tvrdí, že jde jen o plánované upřesňování údajů a záznamů v dokumentech. Kreml ujišťuje, že se nechystá druhá vlna mobilizace rezervistů do „speciální vojenské operace“ na Ukrajině. Záložáky si předvolávají na vojenské správy už ve 43 z 85 regionů, uvedl obránce lidských práv Pavel Čikov. Funkcionáři ovšem dále tvrdí, že se o přípravu na mobilizaci nejedná.

Nejvíce otázek budí podle Čikova povolávání vojáků v záloze na vojenská cvičení, což je krok, který se smí konat až po vydání výnosu prezidenta. A takový dosud nebyl, anebo přinejmenším nebyl zveřejněn.

Rusům v tuto chvíli chodí do schránek rozkazy k aktualizaci kontaktních údajů, povolání do armády jim ale dle gubernátorů oblastí nehrozí. Podle výzkumné pracovnice amerického think-tanku Dary Massicotové ovšem může opak být pravdou. 

Ohlásí mobilizaci?

"Jsem toho názoru, že budou muset dřív nebo později ohlásit další mobilizaci,“ uvedla Massicotová. „Otázkou je, jak to udělají. První možnost představují konstantní malé povolávací vlny, druhou možností je pak obrovská, masivní mobilizace,“ podotkla. 

Jak oznámil server Ura.ru, nad příští mobilizací údajně dohlíží bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Komisař: Není to nová vlna mobilizace

„Děláme to jen proto, abychom u občanů spadajících pod brannou povinnost upřesnili osobní údaje, jako je jejich rodinný a zdravotní stav, úroveň vzdělání a další okolnosti, které mají vliv na povolání občana ze zálohy do ozbrojených sil. Je to nezbytná plánovaná procedura, s mobilizací nemá nic společného. Prosíme občany, aby se neznepokojovali. Není to nová vlna mobilizace. Pozvání na vojenskou správu se týká jen upřesnění údajů,“ řekl serveru Orenday oblastní vojenský komisař Dmitrij Kilejev.

„Žádné takové diskuze se nevedou,“ uklidňoval rovněž kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Dle informací serveru byly mimo jiné již stanoveny mobilizační kvóty a mnohé regiony začaly posílat mužům povolávací rozkazy, autority přitom vydávání takových rozkazů odmítají. „Zdůrazňujeme, že jediným cílem těchto událostí je jednoduše aktualizovat armádní registrační data vedená náborovými kancelářemi,“ zveřejnily úřady na sociální síti Telegram.

O nové vlně předvolání na vojenskou správu dříve informovali například obyvatelé Voroněže, Lipecku, Penzy a dalších částí Ruska.

Při vysvětlování se úřady často odvolávají na nepřesnosti a chyby, které vyšly najevo při částečné mobilizaci z loňského září. Údaje o vojácích v záloze je proto nutné upřesnit a také digitalizovat databáze, vysvětlují úřady. Putinův mluvčí Peskov vše označil za „obvyklou praxi“. 

Jen návrh pro dobrovolníky

Massicotová konstatovala, že zatím není jasné, zda se jedná o povolávací rozkazy, nebo opravdu jen o pokus o získání aktuálních kontaktních údajů potřebných pro potenciální nadcházející mobilizaci. Gubernátor Udmurtska, jednoho z ruských států, v televizi prohlásil, že se má jednat spíše o ‚povolávací návrh‘ pro dobrovolníky, kteří „chtějí bránit vlast a její zájmy“.

Rusko se dlouhodobě potýká s katastrofickými ztrátami, země měla dosud na základě odhadů Ozbrojených sil Ukrajiny přijít o více než 160 tisíc vojáků, přičemž odhad Spojených států je ještě vyšší. Dle informací USA mělo na Ukrajině zemřít na 200 tisíc okupantů, informoval server RadioFreeEurope.

21:42
4. 3. 2024

Ruský úder v Doněcké oblasti zabil dva záchranáře a další tři zranil, když hasili požár způsobený předchozím útokem, uvedl ministr vnitra Ihor Klymenko.

21:21
4. 3. 2024

Bývalý ruský prezident a nynější místopředseda Bezpečnostní rady Ruské federace Dmitrij Medvěděv na ruském Světovém festivalu mládeže uvedl, že hranice Ruska nemají konec a Ukrajina je Rusko. 

„Náš prezident se o našich hranicích vyjádřil přesně a výstižně. Hranice Ruska nikde nekončí. Speciální vojenskou operaci určitě dovedeme do logického konce. Do konečného vítězství. Do kapitulace neonacistů. Jednání jsou možná s nějakými novými lidmi, až uznají realitu, která se vyvinula na místě (na Ukrajině) v důsledku akcí našich chrabrých ozbrojených sil. Ukrajina je bezpochyby Rusko,“ nechal se slyšet.

20:52
4. 3. 2024

Generální ředitel společnosti Rostec Sergej Čemezov řekl, proč Rusové nepoužívají v bojových operacích jejich „technologicky nejvyspělejší“ tank T-14 Armata. „Z hlediska funkčnosti je samozřejmě daleko lepší než stávající tanky, ale je příliš drahý, takže ho armáda nyní pravděpodobně nepoužije. Je pro ni jednodušší nakoupit další T-90,“ prohlásil Čemezov.

Kompletní online

Ruští představitelé i před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu veřejně popírali, že by se Moskva chystala přepadnout sousední zemi. Sám Putin před rokem ženám sliboval, že nepošle do bojů na Ukrajině ani muže procházející povinnou vojenskou službou v armádě ani nepovolá do boje vojáky ze zálohy.

„Zdůrazním, že bojových akcí se neúčastní a nebudou účastnit vojáci procházející základní vojenskou službou. Nebude se konat ani dodatečné povolávání záložníků. Stanovené úkoly řeší pouze profesionální vojáci. Jsem přesvědčen, že spolehlivě zajistí bezpečnost a mír pro lid Ruska,“ prohlásil Putin u příležitosti loňského Mezinárodního dne žen.

Už v září ale ruský prezident vyhlásil částečnou mobilizaci, při které úřady povolaly do armády statisíce mužů. Část z nich podle otevřených zdrojů zakrátko přišla o život na frontě na Ukrajině, aniž se dočkala důkladnějšího výcviku. Mluvilo se i o povolancích, kteří na Ukrajině padli.

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa