Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Tisíce lidí truchlily za padlého obránce Da Vinciho (†27): U rakve Zelenskyj i finská premiérka

Aktualizováno -
10. března 2023
17:05
Autor: ČTK - 
10. března 2023
16:36

Tisíce lidí dnes dorazily do centra Kyjeva na rozloučení s padlým ukrajinským obráncem Dmytrem Kocjubajlem známým pod přezdívkou Da Vinci. Pietního shromáždění se zúčastnili i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, finská premiérka Sanna Marinová, která je v ukrajinské metropoli na oficiální návštěvě, nebo velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Informoval o tom server BBC News.

Sedmadvacetiletý Kocjubajlo zemřel tento měsíc při bojích s ruskými invazními jednotkami u Bachmutu na ukrajinském Donbasu.

Kocjubajlo byl na frontě od roku 2014, kdy po ruské anexi Krymu propukla na východě Ukrajiny válka s proruskými separatisty podporovanými Moskvou. Hned v prvním roce svého působení byl v Doněcké oblasti těžce raněn při tankové palbě. V roce 2021 mu Zelenskyj udělil vyznamenání Hrdina Ukrajiny. Kocjubajlova přezdívka podle ukrajinského serveru Hromadske souvisí s tím, že snil o kariéře umělce a studoval na uměleckých školách.

Zádušní mše za Kocjubajla se odehrála v kyjevském chrámu svatého Michala, který je spojován s bojem za ukrajinskou nezávislost. Během lidového povstání na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdanu Nezaležnosti) v roce 2014 v něm vznikl provizorní lazaret pro raněné.

Mezi těmi, kdo dnes přišli položit květiny na Da Vinciho rakev, byli i ukrajinský prezident a finská premiérka, v první řadě byl mj. i ministr obrany Oleksij Reznikov.

Video  Generál Jiří Šedivý: Válku jsem nepředpokládal  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

23:01
Dnes

Prezident Volodymyr Zelenskyj kvýbuchu u města Dnipro na Telegramu uvedl, že k úderu došlo mezi dvěma obytnými domy. „Pod troskami jsou bohužel lidé. Rusko opět dokazuje, že je teroristickým státem,“ napsal.

22:59
Dnes
!

Výbuch u ukrajinského města Dnipro dnes zasáhl dvoupatrový obytný dům, zranil nejméně 13 lidí a další obyvatelé mohli být uvězněni pod troskami. S odkazem na šéfa oblastní správy to dnes uvedla agentura Reuters.

Mezi zraněnými jsou tři děti, uvedl Serhij Lysak na internetu. V místě severně od Dnipra zasahuje záchranná služba, zpod trosek se zatím podařilo vyprostit jednu osobu. „V obci Pidhorodne byl zpod trosek domu vytažen muž. Stále tam jsou lidé. Pátrací a záchranná operace pokračuje. Celkem bylo zatím zraněno 13 lidí. Tři z nich jsou děti. Jsou to děti ve věku 6, 11 a 15 let,“ řekl Lysak.

Téměř všichni zranění jsou v nemocnici ve středně těžkém stavu. Jedna osoba bude léčena ambulantně. Oběti mají poranění hlavy, střepiny v těle a pohmožděniny. Je jim poskytována veškerá potřebná pomoc, uvedl web Ukrajinska pravda.

21:24
Dnes

„Na Ukrajině jsme opravili 20 škol a sedm vybavili protiraketovými kryty,“ tweetuje Člověk v tísni. Z jednoho takového sklepního krytu pod školou se ohlásil i youtuber Janek Rubeš, který českou neziskovku vyrazil podpořit.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa