Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Tisíce lidí truchlily za padlého obránce Da Vinciho (†27): U rakve Zelenskyj i finská premiérka

Aktualizováno -
10. března 2023
17:05
Autor: ČTK - 
10. března 2023
16:36

Tisíce lidí dnes dorazily do centra Kyjeva na rozloučení s padlým ukrajinským obráncem Dmytrem Kocjubajlem známým pod přezdívkou Da Vinci. Pietního shromáždění se zúčastnili i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, finská premiérka Sanna Marinová, která je v ukrajinské metropoli na oficiální návštěvě, nebo velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Informoval o tom server BBC News.

Sedmadvacetiletý Kocjubajlo zemřel tento měsíc při bojích s ruskými invazními jednotkami u Bachmutu na ukrajinském Donbasu.

Kocjubajlo byl na frontě od roku 2014, kdy po ruské anexi Krymu propukla na východě Ukrajiny válka s proruskými separatisty podporovanými Moskvou. Hned v prvním roce svého působení byl v Doněcké oblasti těžce raněn při tankové palbě. V roce 2021 mu Zelenskyj udělil vyznamenání Hrdina Ukrajiny. Kocjubajlova přezdívka podle ukrajinského serveru Hromadske souvisí s tím, že snil o kariéře umělce a studoval na uměleckých školách.

Zádušní mše za Kocjubajla se odehrála v kyjevském chrámu svatého Michala, který je spojován s bojem za ukrajinskou nezávislost. Během lidového povstání na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdanu Nezaležnosti) v roce 2014 v něm vznikl provizorní lazaret pro raněné.

Mezi těmi, kdo dnes přišli položit květiny na Da Vinciho rakev, byli i ukrajinský prezident a finská premiérka, v první řadě byl mj. i ministr obrany Oleksij Reznikov.

Video  Generál Jiří Šedivý: Válku jsem nepředpokládal  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

21:00
Dnes

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pondělního rána.

20:55
Dnes

Tady jsou ještě snímky z mírového summitu ve Švýcarsku. 

20:31
Dnes

V Chakovské oblasti se bojuje i o město Vovčansk, které Ukrajina osvobodila v září 2022, ale Rusové ho v rámci ofenzívy znovu obsadili. Videa na sociálních sítích ukazují, že se Rusové v tamní továrně hromadně vzdávají ukrajinským silám. Podle neoficiálních informací bylo v areálu až 400 okupantů.

 

 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa