Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Češi poskytli domov statisícům Ukrajinců: Primátor Svoboda vyjádřil dík těm, kteří se jich v Praze ujali

Autor: ses, lig - 
24. února 2023
17:23

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu před rokem vyhnal ze svých domovů více než milion civilistů. Představitelé hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) k příležitosti tohoto smutného výročí poděkovali dobrovolníkům a členům neziskových organizací. Poděkovali za pomoc při zvládání uprchlické krize, která přivedla tisíce rodin také do Česka. Na tiskové konferenci svůj vděk vyjádřil také zástupce ukrajinského velvyslanectví a rovněž hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Je tomu přesně rok, kdy v nočních hodinách ruská vojska překročila ukrajinské hranice a ruské rakety začaly dopadat na města po celé Ukrajině. Válka, která ze svých domovů vyhnala přes statisíce civilistů, přivedla významnou část z nich také do Česka, kde se rozhodli dočasně či trvale vyhledat bezpečí. Na pražské Hlavní nádraží se tak v následujících dnech po vpádu ruských vojsk začaly hrnout vlaky plné tisíců rodin, které za sebou doma zanechaly téměř celý život.

V této složité situaci je ale s otevřenou náručí na Hlavním nádraží a v asistenčních centrech přijali pomocníci z řad dobrovolníků, složek IZS a neziskových organizací, aby jim jejich zoufalou situaci co nejvíce usnadnili. K příležitosti tohoto smutného výročí pražský primátor Bohuslav Svoboda společně s hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou a řadou dalších představitelů různých institucí za jejich pomoc poděkovali. Při té příležitosti došlo také k odhalení panelové výstavy fotografií, které události po 24. únoru zachytily.

Video  Ukrajinský dětský pěvecký sbor organizace Kroky dobra zazpíval také českou písničku Ach, synku, synku.  - Blesk
Video se připravuje ...

Pomoc a vděk

Úvodem děkovné tiskové konference zazněly tři písně v podání ukrajinského dětského pěveckého sboru organizace Kroky dobra. Dětský sbor všem přítomným vyrazil dech, když po dvou úvodních písních v ukrajinštině zazněla také píseň Ach, synku, synku v dokonalé češtině. Ve svém proslovu to s údivem vyzdvihl primátor Bohuslav Svoboda. Spolu s ním byl přítomen i jeho první náměstek a předchůdce ve funkci primátora Zdeněk Hřib (Piráti).

„Když jsem slyšel zpívat ukrajinský dětský sbor píseň, která připomíná začátky naší demokracie, co připomíná T. G. Masaryka a všechny principy, na kterých naše země vznikala, musím říct, že je to pro mě opravdu mimořádný zážitek,“ pronesl primátor Svoboda. Kromě toho ve své řeči samozřejmě poděkoval všem zúčastněným složkám a pomocníkům, kteří v hrůzách války pomáhali prchajícím rodinám alespoň trochu žít. „Vážím si každého, komu nebyl osud lidí prchajících před tímto krutým válečným konfliktem lhostejný,“ dodal.

Svůj vděk směrem k dobrovolníkům a neziskovým organizacím vyjádřila také hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková. Zavzpomínala, jak před rokem ještě společně s bývalým primátorem Hřibem celou situaci intenzivně řešili, jelikož jak sama řekla: „Středočeský kraj a Praha jsou spojené nádoby“.

Připomněla, jak se během tří dnů muselo asistenční centrum z Národní knihovny na Mariánském náměstí přesunout do kongresového centra kvůli nízké kapacitě, a řadu dalších výzev, před kterými všichni stáli. „Nikdy nezapomenu na den, kdy jsem vyšla z centra a proti mně šli lidé, kteří v tu chvíli přijeli do České republiky a se kterými jsme se o tři měsíce dříve ještě za mírového stavu setkali v Kyjevě na návštěvě naší partnerské Kyjevské oblasti. Tři měsíce nato jsme se nebavili o spolupráci na krásných kulturních a turistických projektech, ale na poskytnutí pomoci a zázemí,“ zavzpomínala Hejtmanka Pecková

Děkovné řeči ale nepronesli pouze představitelé z Česka, nýbrž také zástupce Ukrajinského velvyslanectví Vitalij Usatyj, který vyjádřil obrovskou vděčnost za pohotovou pomoc a vlídné přijetí ze strany českých obyvatel: „Jménem všech Ukrajinců bych vám rád poděkoval za pomoc, kterou každý mohl vyhledat v asistenčním centru, děkuji dopravci České dráhy za poskytnutí evakuačních vlaků, díky kterým se naši občané mohli pohodlně a zdarma dopravit do bezpečí“.

23:03
30. 5. 2023

Milí čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme dobrou noc.

22:16
30. 5. 2023

Ramzan Kadyrov, prezident Čečenska, slíbil, že se „pomstí v plném slova smyslu“ za nedávný útok bezpilotního letadla na Moskvu. Pohrozil také západní Evropě, že Rusko „zaklepe na dveře například Německa nebo Polska“. Napsala o tom Ukrajinská pravda.

21:25
30. 5. 2023

Ukrajina má zájem, aby britská zbrojovka BAE Systems, vyrábějící tanky Challenger 2, houfnice M777 či bojová vozidla pěchoty Bradley, otevřela opravárenský a výrobní závod na Ukrajině, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj během jednání se zástupci vedení BAE Systems. Jednání prostřednictvím videokonference vedlo k předběžné dohodě, že zbrojovka na Ukrajině otevře svou kancelář, oznámila dnes agentura Unian.

Summit G7: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (21.5.2023)
Zobrazit celý online

Ačkoliv se za rok války situace s přílivem uprchlíků významně stabilizovala, na Hlavním nádraží dodnes fungují dobrovolníci, kteří jsou připravení se o každého, kdo prchá před válkou, postarat a poskytnout mu všechny potřebné. Jejich činnost zde bude připomínat panelová výstava fotografií, které zachycují celou řadu momentů z dob, kdy na Hlavním nádraží přespávaly ukrajinské matky s dětmi často jen v dekách na zemi.

„Pražské Hlavní nádraží se na několik měsíců stalo klíčovým místem pomoci. Museli jsme ve velmi krátkém čase zajistit azyl tisícům prchajících rodin a zároveň bezproblémový chod nejvytíženějšího nádraží v Česku. Podařilo se to jen díky maximálnímu nasazení všech zapojených institucí a dobrovolníků. Za to všem moc děkuji,“ sdělil generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Video se připravuje ...
Další videa