Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Ekonom vyvrátil mýty: Ukrajinští uprchlíci Čechům neberou práci, byty ani místa ve školách

Autor: amb, swp - 
13. března 2023
05:00

Po prvních uprchlických vlnách se mluvilo o tom, že ukrajinští utečenci ekonomicky pomohou dalším evropským zemím. Jak je to teď, více než rok po ruské invazi? To Blesk Zprávám řekl ekonom Daniel Münich. „Ekonomiku bez Ukrajinců si představit neumíme,“ uvedl. Vyvrátil také mýty, které kolem uprchlíků v Česku panují. 

„Válka s Ruskem donutila miliony Ukrajinců uprchnout do zahraničí. Kolik se jich vrátí?“ ptá se přímo v titulku ukrajinské médium Kyiv Independent. „Miliony se možná nevrátí,“ „demografická ,katastrofa´“, „Ukrajina potřebuje, aby se její obyvatelé chtěli vrátit domů“ – tak zní mezititulky článku.

Ukrajina se obává, že jí budou chybět obyvatelé, kteří kvůli válce utekli. A oprávněně. Ekonom Daniel Münich uvedl, že odchod ukrajinských uprchlíků se jejich vlasti nevyplatí.

„Jedna věc je, že středně staří a mladí ukrajinští muži, co u nás pracují, chybí v Ukrajinské armádě, pomocných silách nebo v ukrajinské ekonomice. Na druhé straně tito muži svou prací zde zajišťují základní živobytí pro své rodiny a příbuzné zde i doma na Ukrajině. Když se zde mladí Ukrajinci díky vzdělání dobře integrují, budou posléze po konci války chybět při rekonstrukci ukrajinské ekonomiky a chodu státu,“ řekl Blesk Zprávám. Sám věří, že Ukrajina nakonec vyhraje.

Už v prvních týdnech po začátku války na Ukrajině se hovořilo o tom, že naopak Evropě uprchlíci pomůžou. Jak to vidí Daniel Münich dnes?

„Ekonomická výhodnost byla odhadnuta už na jaře roku 2022 pro krizový tým a vládu. Škoda, že se o nich moc nehovoří. Ty ekonomické výhody pro veřejné rozpočty tam v některých scénářích skutečně byly, ale až ve

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa