Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Ukrajinskému vojákovi vybuchla mina před obličejem: Přišel o zrak! Díky kolegům znovu uvidí?

Autor: rix - 
9. ledna 2023
12:00

Obrovskou smůlu měl ukrajinský voják Vladyslav Ješenko v srpnu u města Bachmut. Jeho úkolem bylo zneškodňovat nepřátelské miny, když jedna z nich náhle spustila samodestrukční systém. Výbuch Ukrajinci ošklivě poranil obličej a muž oslepl. Jeho příbuzní a kolegové nyní vybírají peníze na léčbu.

O neštěstí informoval na twitteru ukrajinský válečný zpravodaj Ilja Ponomarenko. „V srpnu poblíž Bachmutu odstraňoval nášlapnou minu PFM-1 a aktivoval se samodestrukční mechanismus,“ potvrdil novinář. Jak dodal, Vladyslav oslepl a civilisté společně s vojáky mu posílají peníze potřebné k rehabilitaci. 

Ukrajinec tak má šanci, že se mu zrak částečně vrátí. „Jeho přátelé a rodina mají šanci mu alespoň částečně obnovit zrak pomocí očních implantátů, to je ale velmi nákladná věc,“ informoval Ponomarenko s tím, že on sám mu s kolegy poslal v přepočtu zhruba 224 000 korun. 

Příspěvek ohledně Vladyslavova osudu vyvolal na sociálních sítích vlnu ohlasů. „Tito mladí muži měli mít úplně jiný osud. Jak lehké by to bylo bez Putina a jeho gangu vrahů,“ napsal jeden z komentujících. „Je to smutné, modlím se za toho sympatického muže,“ dodal další z diskutérů. 

Oblast, kde Vladyslav ke zranění přišel, je jedna z nejnebezpečnějších na frontě. Jak uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, Ukrajina u Bachmutu a Soledaru posílí své pozice. „Bachmut se navzdory všemu drží, Soledar se drží. Jde o jedno z nejkrvavějších míst na frontě,“ uvedl Zelenskyj ve videoprojevu. 

20:44
Dnes

Další zatýkání mezi ruskými „siloviky“: Ruská média informovala o zadržení Vladimira Vertěleckého z ministerstva obrany, kde má na starosti obranné zakázky.

Vyšetřovatelé uvedli, že ho viní ze zneužití pravomocí. Konkrétně z toho, že v roce 2022 schválil v rámci státní zakázky nedokončenou práci, kvůli čemuž vznikla státu škoda ve výši přes 70 milionů rublů (kolem 18 milionů korun).

19:24
Dnes

Několik stovek lidí dorazilo do horní části Václavského náměstí v Praze na shromáždění evropských stran sdružených ve frakci Identita a demokracie (ID). Mítink pořádalo české opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) jako hlavní akci své závěrečné kampaně před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Předseda Tomio Okamura v projevu kritizoval českou vládu i Evropskou unii kvůli jejich podpoře Ukrajiny nebo postoji k migraci, po něm promluvili zástupci spřízněných evropských stran.

Na Václavské náměstí dorazili i odpůrci SPD a příznivci Ukrajiny. Policisté zajistili tři lidi, které podezírá z přestupku - pokoušeli se házet vajíčka na Okamuru během jeho projevu.

19:11
Dnes

Veteráni i civilisté pokládají květiny ke spontánnímu památníku vojákům padlým ve válce s Ruskem na náměstí Nezávislosti ("majdanu") v Kyjevě.

Zobrazit celý online

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa