Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

Ukrajinskému vojákovi vybuchla mina před obličejem: Přišel o zrak! Díky kolegům znovu uvidí?

Autor: rix - 
9. ledna 2023
12:00

Obrovskou smůlu měl ukrajinský voják Vladyslav Ješenko v srpnu u města Bachmut. Jeho úkolem bylo zneškodňovat nepřátelské miny, když jedna z nich náhle spustila samodestrukční systém. Výbuch Ukrajinci ošklivě poranil obličej a muž oslepl. Jeho příbuzní a kolegové nyní vybírají peníze na léčbu.

O neštěstí informoval na twitteru ukrajinský válečný zpravodaj Ilja Ponomarenko. „V srpnu poblíž Bachmutu odstraňoval nášlapnou minu PFM-1 a aktivoval se samodestrukční mechanismus,“ potvrdil novinář. Jak dodal, Vladyslav oslepl a civilisté společně s vojáky mu posílají peníze potřebné k rehabilitaci. 

Ukrajinec tak má šanci, že se mu zrak částečně vrátí. „Jeho přátelé a rodina mají šanci mu alespoň částečně obnovit zrak pomocí očních implantátů, to je ale velmi nákladná věc,“ informoval Ponomarenko s tím, že on sám mu s kolegy poslal v přepočtu zhruba 224 000 korun. 

Příspěvek ohledně Vladyslavova osudu vyvolal na sociálních sítích vlnu ohlasů. „Tito mladí muži měli mít úplně jiný osud. Jak lehké by to bylo bez Putina a jeho gangu vrahů,“ napsal jeden z komentujících. „Je to smutné, modlím se za toho sympatického muže,“ dodal další z diskutérů. 

Oblast, kde Vladyslav ke zranění přišel, je jedna z nejnebezpečnějších na frontě. Jak uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, Ukrajina u Bachmutu a Soledaru posílí své pozice. „Bachmut se navzdory všemu drží, Soledar se drží. Jde o jedno z nejkrvavějších míst na frontě,“ uvedl Zelenskyj ve videoprojevu. 

23:01
3. 6. 2023

Prezident Volodymyr Zelenskyj kvýbuchu u města Dnipro na Telegramu uvedl, že k úderu došlo mezi dvěma obytnými domy. „Pod troskami jsou bohužel lidé. Rusko opět dokazuje, že je teroristickým státem,“ napsal.

22:59
3. 6. 2023
!

Výbuch u ukrajinského města Dnipro dnes zasáhl dvoupatrový obytný dům, zranil nejméně 13 lidí a další obyvatelé mohli být uvězněni pod troskami. S odkazem na šéfa oblastní správy to dnes uvedla agentura Reuters.

Mezi zraněnými jsou tři děti, uvedl Serhij Lysak na internetu. V místě severně od Dnipra zasahuje záchranná služba, zpod trosek se zatím podařilo vyprostit jednu osobu. „V obci Pidhorodne byl zpod trosek domu vytažen muž. Stále tam jsou lidé. Pátrací a záchranná operace pokračuje. Celkem bylo zatím zraněno 13 lidí. Tři z nich jsou děti. Jsou to děti ve věku 6, 11 a 15 let,“ řekl Lysak.

Téměř všichni zranění jsou v nemocnici ve středně těžkém stavu. Jedna osoba bude léčena ambulantně. Oběti mají poranění hlavy, střepiny v těle a pohmožděniny. Je jim poskytována veškerá potřebná pomoc, uvedl web Ukrajinska pravda.

21:24
3. 6. 2023

„Na Ukrajině jsme opravili 20 škol a sedm vybavili protiraketovými kryty,“ tweetuje Člověk v tísni. Z jednoho takového sklepního krytu pod školou se ohlásil i youtuber Janek Rubeš, který českou neziskovku vyrazil podpořit.

Zobrazit celý online

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa