Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Vánoční zázrak. Ukrajinský uprchlík po operaci získal zrak a poprvé uviděl svou ženu i dceru

Autor: ČTK, swp - 
29. prosince 2022
21:27

Polští lékaři úspěšnou operací vrátili zrak uprchlíkovi z Ukrajiny, který pořádně neviděl tři desetiletí. Serhij Sydorenko až teď poprvé uviděl svou manželku a dceru a těší se, že po návratu do vlasti uvidí i syna, napsal polský list Gazeta Wyborcza na svém webu. Případ zaujal také ukrajinská média.

„Nikdy nezapomenu, jak se podíval ženě do očí, nezapomenu na výraz štěstí v jeho už zdravých očích. Byla to výjimečná chvíle,“ řekl profesor Edward Wylengala, který operaci v Katovicích vedl. Díky profesorově týmu pětapadesátiletý Sydorenko znovu vidí, zrak se mu vrátil den po transplantaci americké umělé rohovky.

Ukrajinec přišel o zrak před 30 lety za okolností, o kterých dodnes nechce mluvit. Prozradil jen, že při výbuchu měl popálené oči a viděl jen stíny předmětů, lidí v pohybu či světlo. Snažil se žít co možná nejnormálněji. Už po ztrátě zraku se seznámil s Tamarou, se kterou má dvě děti. Získal také dvě medaile v judu na paralympijských hrách v Sydney a Pekingu. Celou dobu hledal doktory, kteří by mu pomohli, ale na Ukrajině neuspěl.

Vše změnila až válka, před kterou Sydorenkova rodina utekla do Polska. Dočasný domov našla v Katovicích, ležících nedaleko hranic s Českem a Slovenskem. Tamní lékaři, kteří od roku 2014 léčí ukrajinské vojáky s poškozeným zrakem, po vyšetření usoudili, že operace je možná.

Sydorenko hovoří o zázraku. Je vděčný za pomoc a říká, že díky lékařům dostal nový život. Se ztrátou zraku se nikdy nesmířil. O svém štěstí ale nechce moc mluvit, aby ho nezakřikl.

23:17
23. 2. 2024

Vážení čtenáří, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra ráno. Přejeme vám dobrou noc.

22:30
23. 2. 2024

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes večer vyrazí vlakem do Kyjeva, kam s ní v sobotu ráno přijede i italská premiérka Giorgia Meloniová, předseda belgické vlády Alexander De Croo a kanadský premiér Justin Trudeau. Setkají se s prezidentem Volodymyrem Zelenským a uctí památku vojáků, kteří zahynuli v této válce. De Croo, jehož země v současnosti předsedá Radě EU, chce podle Reuters ujistit Zelenského, že může nadále počítat s podporou evropského bloku.

21:23
23. 2. 2024

Česká delegace se zúčastní pondělního jednání evropských lídrů a vládních představitelů o Ukrajině v Paříži, které organizuje francouzský prezident Emmanuel Macron. Na dotaz ČTK dnes svou účast potvrdil poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Naopak účast premiéra Petra Fialy (ODS) a prezidenta Petra Pavla tiskové odbory Úřadu vlády ČR i Hradu dnešní dotaz ČTK nepotvrdily. Podle serveru Seznam Zprávy se Fiala pondělní akce zúčastní. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vpodvečer v České televizi (ČT) v pořadu Interview následně uvedla, že premiér Fiala v pondělí do Francie poletí.

Zobrazit celý online

Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa