Česko součástí „čtvrté říše“, pokus o vraždu Putina a kolaps EU: Bláznivé předpovědi lidí z Kremlu
Nejbližší kolegové ruského prezidenta Vladimira Putina včetně ministra zahraničí Sergeje Lavrova přišli s predikcemi na příští rok. Česká republika a další země se podle nich spojí s Německem do „čtvrté říše“, NATO se pokusí o vraždu ruského vůdce, Británie se znovu připojí k Evropské unii a způsobí její kolaps a Severní Irsko se připojí k Irské republice. S bizarními předpověďmi se připojil i bývalý prezident a aktuální místopředseda Bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv, podle kterého se rozpadnou Spojené státy v důsledku občanské války.
Medveděv veřejně prohlásil, že Putin čelí přímé hrozbě, konkrétně se o jeho zavraždění mají pokusit členské země Severoaltantické aliance (NATO). Kromě toho dále uvedl, že by se v příštím roce mohly od USA oddělit státy Kalifornie a Texas po rozpoutání občanské války. Mezi jeho predikce patří i vize o kolapsu EU, který zapříčiní opětovné připojení Velké Británie.
Exprezident Medveděv dále hovořil o vítězství miliardáře Elona Muska v amerických prezidentských volbách, načež by byl dosazen do čela států, které budou po občanské válce spadat pod republikánskou vládu.
Vznik čtvrté říše a gilotinový útok na Kreml
S vlastními předpověďmi kromě dalších Putinových přátel a kolegů přispěl i Lavrov, ministr své předtuchy sdělil státní zpravodajské agentuře TASS. V roce 2023 nás podle něj čeká „vznik čtvrté říše složené z Německa, Polska, České republiky, Slovenska, Rumunska, zbytků Ukrajiny s centrem v Kyjevě a dalších vyvrhelů“. Čtvrtou říši by mohly doplnit i pobaltské země.
Lavrov se mimo jiné přidal k tvrzení Medveděva a pro TASS uvedl, že USA otevřeně plánují zabití ruského vůdce. „Washington je napřed před ostatními, anonymní funkcionáři z Pentagonu přímo vyslovili výhrůžky o tom, že na Kreml vyšlou gilotinový útok, což je popravdě vyhrožování pokusem o zavraždění ruského prezidenta,“ pronesl. Na jeho slova upozornil britský server DailyMail.
„Pokud někdo opravdu má takové nápady, tak by se měl dotyčný zamyslet nad možnými následky takových plánů,“ dodal Lavrov. „Politický směr Západu, který je namířen na naprosté potlačení Ruska, je extrémně nebezpečný. Nese to s sebou riziko přímého ozbrojeného konfliktu jaderných mocností.“

Po konstruktivním jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem obdržela Ukrajina všechny nezbytné politické signály ohledně obnovy dodávek vojenské pomoci, řekl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj novinářům v Římě.
Zelenskyj podle agentury Reuters uvedl, že Ukrajina má k dispozici harmonogram a podrobnosti o nadcházejících dodávkách zbraní. Ocenil také účast představitelů Spojených států na schůzce zemí podporujících Ukrajinu.
„Teď pracujeme na tom, aby na Ukrajinu vše dorazilo včas. Na tom všem jsme se domluvili,“ prohlásil prezident podle serveru RBK-Ukrajina. Ukrajina od února 2022 čelí ozbrojené agresi sousedního Ruska a dodávky západních zbraní, především z USA, jsou pro napadenou zemi zásadně důležité.

Koalice ochotných, tedy zemí podporujících Ukrajinu, chce podle premiéra Petra Fialy (ODS) přimět Rusko k jednání o míru na Ukrajině. Dnešní jednání, kterému předsedali britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron, bylo dosud největší a poprvé se zúčastnily i Spojené státy, informoval Fiala na síti X. Jednání se týkalo vojenské podpory Ukrajiny a ekonomického tlaku na Rusko, informoval úřad vlády.
Fiala se stejně jako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, německý kancléř Friedrich Merz či zmocněnec USA pro Ukrajinu Keith Kellogg se připojil přes video. „Chceme Rusko přimět k jednání o míru! Dnes proběhlo dosud největší jednání v rámci koalice ochotných. Sešlo se přes třicet zemí a jednání se dokonce poprvé zúčastnily i Spojené státy,“ uvedl Fiala.