Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Putin: Postupujeme správně, Západ se snaží rozdělit Rusko. Americké Patrioty samozřejmě zničíme

Autor: ČTK, swp - 
25. prosince 2022
18:00

Ruský prezident Vladimir Putin dnes obvinil Západ, že se snaží pomocí ukrajinské krize rozdělit Rusko. Uvedl také, že Moskva je připravena jednat se všemi stranami zapojenými do konfliktu na Ukrajině, Kyjev a jeho západní spojenci prý ale rozhovory odmítají.

„Jsme připraveni jednat se všemi zúčastněnými stranami o přijatelných řešeních, ale je to na nich. My nejsme ti, kdo rozhovory odmítají,“ prohlásil Putin v rozhovoru v programu nazvaném Moskva. Kreml. Putin v ruské státní televizi Rossija 1.

„Domnívám se, že postupujeme správně, bráníme naše národní zájmy, zájmy našich občanů, našich lidí. Nemáme na vybranou, musíme naše občany chránit,“ dodal Putin, podle nějž se „Rusko vždy snažilo všechny spory řešit mírovou cestou“.

Rusko 24. února zahájilo invazi na Ukrajinu, která rozpoutala nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války, uvedla agentura Reuters. Moskva válku na Ukrajině nazývá speciální operací, jejímž cílem je podle ní demilitarizace a „denacifikace“ sousední země a zajištění bezpečnosti Ruska před údajnou rozpínavostí NATO.

Kreml zdůrazňuje, že bude bojovat, dokud svých cílů na Ukrajině nedosáhne. Cílem Kyjeva je osvobodit celé ukrajinské území, včetně Krymu, anektovaného Ruskem na jaře 2014, a Donbasu, kde Rusko od jara 2014 podporovalo proruské síly proti vládě v Kyjevě.

„Samozřejmě, že je zničíme,“ vzkázal Putin ohledně systémů protivzdušné obrany Patriot, které mají na Ukrajinu dodat Američané, jak avizoval i prezident Joe Biden během návštěvy Volodymyra Zelenského v Bílém domě.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes v reakci na Putinovy výroky uvedl, že ruský prezident se musí vrátit do reality a přiznat, že je to Rusko, kdo odmítá jednání. „Rusko jednostranně napadlo Ukrajinu a zabíjí její občany. Rusko nechce jednání, ale snaží se vyhnout odpovědnosti,“ napsal Podoljak na twitteru.

Putin dnes uvedl, že Rusko se v ukrajinské krizi „nemohlo chovat tak cynicky jako Západ“. „Nemohli jsme! Máme jinou filozofii, jiný postoj k životu a k lidem,“ řekl. Po neúspěších na bojišti se ruské síly v poslední době soustředí na raketové a dělostřelecké útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu.

„Geopolitičtí oponenti chtějí Rusko roztrhnout prostřednictvím ukrajinské krize, zatímco cílem Moskvy je sjednotit ruský lid,“ prohlásil také Putin.

Video  Exministr Svoboda o americké návštěvě Zelenského. Jak ovlivní válku na Ukrajině i Putina? 
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud