Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 2°C

Syrové fotografie ukazují utrpení v Bachmutu. Zelenskyj: Rusové z města udělali spálené ruiny

Aktualizováno -
10. prosince 2022
14:05
Autor: trm, ČTK - 
10. prosince 2022
05:50

Na jaře byl symbolem ukrajinského boje s ruskými teroristy Mariupol. Přístavní město nakonec padlo a ovládli ho okupanti. Od podzimu je novým symbolem Bachmut, který se Rusové snaží dobýt už řadu měsíců. Podle ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského Rusové Bachmut zcela zničili. Ukrajinci společně s dobrovolníky město, které není podle expertů nikterak strategicky důležité, i přesto dál brání. V Doněcké oblasti probíhají denně těžké boje, péče o zraněné vojáky je složitá. Mimořádně silné fotografie zraněných ukrajinských hrdinů přinesly tento týden světové agentury.

„Okupanti zničili Bachmut, další město na Donbase, které ruská armáda proměnila ve spálené ruiny,“ dodal Zelenskyj. Podle agentury AP ukrajinský prezident neupřesnil, co má na mysli výrazem „zničily“; některé budovy ve městě stále stojí a v ulicích se pohybují obyvatelé.

Do Bachmutu se novináři dlouhé měsíce nedostali, až v posledních týdnech začaly proudit fotografie, které dokládají zkázu města. Drtivá většina domů je neustálými ruskými útoky zničená, přesto v zimě, často bez elektřiny, tepla a vody zůstávají tisíce lidí.

Právě tady probíhají nejtěžší boje. Rusové se snaží Bachmut dobýt skoro půl roku bez valných úspěchů. Putinova armáda ztrácí stovky mužů, jejich těla zůstávají podél silnic nebo v zákopech. Obrovské ztráty mají i ukrajinští obránci. Zraněné z fronty vozí do místní nemocnice. Lékaři péči o ně sotva stíhají. Kromě střelných poranění mají vojáci zničený zrak nebo obří rány od šrapnelů a trpí podchlazením.

V bojích minulý týden zemřela i pětice gruzínských dobrolníků, která bojovala na straně Ukrajiny. „V posledních dnech byla u Bachmutu obklíčena skupina ukrajinských vojáků a gruzínských dobrovolníků. Víme o zraněném gruzínském veliteli a pěti mrtvých gruzínských vojácích,“ napsal šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak na sociální síti Telegram.

Podle gruzínských médií by na ukrajinské straně mohlo bojovat až 1500 občanů Gruzie, ať už těch, kteří na Ukrajině žili před začátkem invaze, tak těch, kteří tam dorazili po začátku války. Podle dostupných informací jsou v oblasti i Češi, zejména záchranné týmy dobrovolníků.

I oni na sociálních sítích popisují dramatické chvíle a snahy zachránit každého, kdo se do jejich péče dostane, a připravit ho tak, aby bylo možné ho přepravit za frontovou linii. 

23:02
31. 1. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od úterního rána.

22:26
31. 1. 2023

Americký ministr zahraničí Antony Blinken při nadcházející návštěvě Číny hodlá mimo jiné hovořit o válce na Ukrajině, o klimatické změně i o armádách obou zemí. Novinářům to dnes řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Blinken Čínu navštíví 5. a 6. února.

21:38
31. 1. 2023

Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2022 vyhrál snímek volného fotografa Vojtěcha Dárvíka Mácy Masakr v Buči. Je ze série fotografií, která dokumentuje válečné události v ukrajinských městech Buča a Irpiň. Mezinárodní porota vítězný snímek vybrala z více než 6000 prací, které do 28. ročníku soutěže přihlásilo 234 autorů z Česka a Slovenska. Lidé si budou moci nejlepší snímky z fotožurnalistické soutěže prohlédnout od středy do konce července v Národním muzeu, kde dnes pořadatelé vyhlásili výsledky.

Zobrazit celý online

Bachmut přitom není strategicky významný, upozorňují experti. „Existuje tu reálná možnost, že dobytí Bachmutu se stalo pro Rusko primárně symbolickým, politickým cílem,“ uvádí v hodnocení britské tajné služby. Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj uvedl, že ruská armáda se všemi silami snaží Bachmut dobýt, aby prokázala „alespoň nějaký úspěch“ a mohla postoupit směrem na Pokrovsk, Slovjansk a Kramatorsk, což jsou poslední velká sídla Doněcké oblasti, která zůstávají pod kontrolou Ukrajiny.

Video  Krvavá válka v zákopech a boje u Bachmutu: Stovky mrtvých a ruské šílenosti, upozorňuje analytik  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa