Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Ukrajinští uprchlíci se tísní na lodi: Na trajektu v malých kabinkách jich je na 1700

Autor: amb, swp - 
24. listopadu 2022
05:00

Ukrajinští uprchlíci jsou ve Skotsku už od července uvěznění na výletní lodi. Společnost jim dělá rusky mluvící posádka. Na palubě kotvící MS Victoria jsou ubytovaní kvůli nedostatku bydlení v Edinburghu. Rodiny, které utekly před válkou, tak musí přežívat ve stísněných podmínkách.

Několik měsíců se tam nachází až 1700 lidí, pro které je takhle dlouhý pobyt v nedostačujících prostorách nevhodný. Na lodi se nachází 739 kajut a plavidlo podle humanitárního experta Jima Jarvieho nesplňuje stanovené humanitární standardy.

Ubytování na lodi jim navíc stěžuje možnost zažádat o vízum nebo hledat nové ubytování. Loď totiž sotva bude představovat platnou adresu. Děti se nemohou dostatečně zapojit do vzdělávacího procesu, do škol si z lodi těžko podají přihlášku nemluvě o tom, jak se z paluby dopravit do třídy. Dospělí zase nemohou navštěvovat jinak dostupné lekce angličtiny, píše Daily Mail.

„Není divu, že mezi ukrajinskými uprchlíky narůstá frustrace. Několik měsíců je nechali na výletní lodi. Vládnoucí Skotská národní strana musí hrát lépe a najít jim trvalé ubytování, které potřebují a které si zaslouží,“ řekl k tomu mluvčí skotských konzervativců Miles Briggs.

Skotské vízum má přitom už 22 tisíc ukrajinských uprchlíků. Jen téměř 6 tisíc z nich našlo stálé ubytování, mnozí si ho navíc zařídili sami. Necelých 5 tisíc z nich žije v hotelových pokojích. 2 a půl tisíce dalších přebývá na dalších lodích, které u Edinburghu kotví. 2 500 domů přitom stále neprošlo kontrolou, aby v nich mohli uprchlíci bydlet.

Podle skotských labouristů jde o znepokojivé zprávy. Vyvolávají otázky o skandálním selhání Skotské národní strany, která uprchlíkům nedokázala najít bydlení. Podle kritiků je potřeba urychleně vytvořit plán, jak zemi vybavit proto, aby si v ní Ukrajinci mohli zařídit živobytí.

19:20
Dnes

Z Kyjeva dnes zmizel další sovětský pomník. Pracovníci městských služeb odstranili pomník Mykoly Schorse, sovětského polního velitele.

17:13
Dnes

Ukrajinský plavec Mychajlo Romančuk odsoudil rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) povolit neutrálním ruským a běloruským sportovcům účast na olympijských hrách 2024 v Paříži. Novinářům na mistrovství Evropy v krátkém bazénu řekl, že je to „velká, velká škoda pro sportovní svět". Bojkot olympijských her ale navzdory tomu nezvažuje.

„Rusové útočí na ukrajinská města, ukrajinské civilisty, ukrajinské sportovce a ukrajinská sportoviště a teď jim dovolíme účastnit se soutěží. To není normální," uvedl Romančuk, který na OH v Tokiu získal stříbro na patnáctistovce a bronz na osmistovce. Připomněl oběti ruské agrese, která trvá od února 2022. „Více než 400 sportovců v této válce zahynulo. A teď je bereme na olympiádu? Když nedodržujete pravidla, když nedodržujete světový mír, tak jak můžete být připuštěn do závodů?" láteřil.

15:42
Dnes

Ukrajina dnes tvrdě odsoudila ruské plány na uspořádání prezidentských voleb na okupovaných ukrajinských územích a jakékoliv budoucí hlasování označila za neplatné, informovala agentura Reuters. Ruská horní komora parlamentu tento týden odhlasovala, že se volby v Rusku včetně zabraných ukrajinských území uskuteční v březnu příštího roku, přičemž se očekává, že se prezidentem potřetí v řadě stane současná hlava státu Vladimir Putin.

„Vyzýváme mezinárodní společenství, aby důrazně odsoudilo ruský záměr pořádat prezidentské volby na okupovaných ukrajinských územích a zavedlo sankce vůči zapojeným organizacím," uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničí. Varovalo také země, aby k těmto „pseudovolbám" nevysílaly své pozorovatele. Ti by podle ukrajinské diplomacie následně čelili trestní zodpovědnosti.

Zobrazit celý online

Podle vůdce skotských liberálních demokratů Alexe-Cole Hamiltona Skotové otevřeli Ukrajincům náruč, vláda to ale nedokázal podpořit. „Při téhle prakticky zanedbatelné míře by velké množství Ukrajinců mohlo na lodi nebo v hotelu čekat roky,“ dodal.  

Rada Edinburghu řekla, že Ukrajinci na lodi na svůj stav nepodali formální stížnost, komunikovali to prý jen u příslušných organizaci a agentur.

„Skotská vláda poskytuje dočasné ubytování, které je bezpečné a udržitelné, dokud lidé nebudou schopní najít vhodné dlouhodobé bydlení. Nechceme, aby v přechodném ubytování někdo trávil víc času, než je nutné,“ uvedla k tomu skotská vláda.

Zatím probíhá akce na podporu přiřazení lidí mezi dobrovolné hostitele. Ti ale nejdřív musí projít kontrolou.

Video  Výbuch rakety v Polsku: Jak zabránit dalšímu omylu? Dodat Ukrajině moderní systémy, říká analytik  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud