Ruský trenér spálil pas a přidal se k ukrajinské armádě: Vše zdokumentoval na sociálních sítích

Autor: jel - 
16. listopadu 2022
05:00

Kondiční trenér Soso Glonti měl ruské a gruzínské občanství. Vyrůstal v Petrohradě a většinu svého života prožil v Rusku. Když však začala válka na Ukrajině, Soso se ihned vydal na cestu z Moskvy do Kyjeva. Tam spálil svůj ruský pas a připojil se k ukrajinské armádě. Nyní v rozhovoru popsal, co ho k tomu vedlo.

Na zveřejněném videu Soso pálí nejprve svůj ruský pas, později i ruské peníze, celou dobu za ním visí ukrajinská vlajka. Své video zakončil větou, kterou pronesl na počátku války člen pohraniční stráže Hadího ostrova Roman Hrybov: „Ruská válečná lodi, jdi do pr*ele“.

Video  Soso Glonti spálil svůj ruský pas a rozhodl se jít bojovat za Ukrajinu  - Instagram
Video se připravuje ...

Kondiční trenér na svých sociálních sítích také dokumentoval svou cestu do Kyjeva a pobyt v ukrajinské armádě. Nyní poskytl rozhovor pro ruskojazyčný televizní kanál Nastojaščije Vremja, který vznik díky rozhlasové stanici Svobodná Evropa.

„Vyrostl jsem v Petrohradě, od čtyř do jednadvaceti jsem tam žil. Pak jsem tři roky bydlel v Moskvě. Žil jsem celý život v Rusku, vnímal jsem tamní propagandu, byl jsem součástí systému,“ sdělil Soso. Dodal, že pak začal nad věcmi přemýšlet jinak. „Ptal jsem se sám sebe, jestli je vše skutečně tak, jak nám říkají.“

Co se týče války, měl Soso hned od začátku velice jasný názor na to, kdo je v právu. Jednání, které vede ke smrti lidí, považuje za špatné.

Na sociálních sítích se trenér proslavil svými fitness videi, ale časem svůj obsah zaměřil na kritiku ruské vlády. Už v roce 2021 se účastnil protivládního protestu. „Přestaňte mě bít, vy haj*lové. Přestaňte mi dávat elektrické rány,“ křičí na videu z tohoto protestu, na němž ho odvlékají těžkooděnci.

Na stranu Ukrajiny se přidal hned na počátku války a byl při náročných počátečních bojích o Kyjev. Účastnil se také bojů o Irpiň, Buču nebo Hostomeľ. Sám říká, že chce zůstat na Ukrajině „až do konce“.

22:05
4. 11. 2025

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování online zpráv k dění na Ukrajině. Pokračuje zase od rána, teď přejeme klidnou noc.

21:38
4. 11. 2025

Německo darovalo Ukrajině dva systémy protivzdušné obrany Patriot, oznámil v úterý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém projevu na summitu o rozšíření EU. Jeho prohlášení citovala agentura Interfax-Ukrajina.

„Rád bych vyjádřil svou vděčnost Německu. Nedávno nám dodali dva systémy Patriot a my je zvládáme,“ řekl Zelenskyj. Ukrajinský prezident opakovaně prohlásil, že systémy Patriot jsou nezbytné pro obranu Ukrajiny proti ruským leteckým útokům. Pravidelně nastoluje otázku poskytnutí dalších systémů Patriot Kyjevu během setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Zároveň, jak v úterý informoval Handelsblatt, Německo stále nepovažuje za možné přesunout rakety dlouhého doletu Taurus do Kyjeva. Tuto pozici zastával bývalý německý kancléř Olaf Scholz, stejně jako současný premiér Friedrich Merz.

20:44
4. 11. 2025

Rusko podle prezidenta Vladimira Putina nikoho neohrožuje a svůj jaderný potenciál rozvíjí podle svých dřívějších oznámení. Šéf Kremlu to podle agentury TASS řekl při udělování vyznamenání konstruktérům nových zbraní Burevestnik (Buřňák) a Poseidon.

„Naše země nikoho neohrožuje,“ řekl Putin. „Rusko stejně jako jiné jaderné státy rozvíjí svůj jaderný potenciál, rozvíjí svůj strategický potenciál,“ uvedl také a dodal, že jde o projekty, které Rusko oznamovalo už dávno.

Kreml koncem října ohlásil úspěšný test střely Burevestnik s atomovým pohonem, která je schopná nést jadernou hlavici, a také zkoušku podvodní zbraně Poseidon, jež má podle Moskvy rovněž atomový pohon a také může nést jadernou nálož. Krátce po tomto ruském oznámení americký prezident Donald Trump řekl, že nařídil obnovit testy amerických jaderných zbraní, stejně jako to dělají ostatní jaderné mocnosti.

Putin dnes také řekl, že už běží sériová výroba raket Orešnik, které údajně mohou dosahovat rychlosti přes 13 000 kilometrů za hodinu. Ruská armáda tuto zbraň s šesti hlavicemi poprvé použila loni v listopadu při útoku na ukrajinské Dnipro v rámci takzvané speciální operace. Tak Moskva nazývá invazi na Ukrajinu.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa