Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Mrazivé svědectví z Izjumu. Lékař Jurij operoval jako ve středověku, aby zachránil alespoň někoho

Autor: DVL, swp - 
11. listopadu 2022
05:00

Izjum je město na Ukrajině, které je nyní vzdálené 40 mil od přední linie, musí se však vypořádat s jizvami, které v něm zanechala válka. Z tohoto města, které mělo původně 47 000 obyvatel, zemřelo 1000 lidí. V současné době zde v troskách zůstalo zhruba 14 000 obyvatel, informoval Daily Mail.

Lisa byla šokovaná, zírala na řadu činžovních domů, které kdysi obývaly šťastné rodiny. Přední a zadní konce stále stojí, nicméně z prostředních budov je suť. Zpoza cihel, ohořelého dřeva a pokrouceného kovu trčí knihy, koberce, závěsy a boty. Ve čtvrtém patře jde vidět na oblečení, které je uchované ve skříni bez dveří.

Na tomto místě se odehrál masakr. Životy spousty lidí vyhasly během několika sekund bombardování. Lisa se vrátila domů, aby zjistila, jestli její kamarádka z dětství Olena zemřela společně se svým manželem, dvěma mladými dcerami, rodiči a prababičkou. „Dva roky nazpět jsme s Olenou a spolužáky slavili výročí promoce. Pokud bych věděla, že je to naposledy, co ji vidím, řekla a udělala bych věci o tolik jinak,“ přiznala 30tiletá Lisa. „Jedna věc je slyšet o tom v novinách, ale něco jiného je stát přímo tady, dívat se na budovu a snažit si představit, jaké to asi bylo pro lidi, co tu žili.“

Při útoku zemřelo minimálně 50 lidí. Naříkání lidí, kteří uvízli pod troskami, bylo slyšet tři dny. Těla Oleny a její rodiny ležela v troskách 11 týdnů. Je možné, že některá těla jsou stále pod ruinami. K tomuto útoku došlo v březnu, během brutálního útoku o dobytí Izjumu. Město žilo pod ruským terorem půl roku. V září došlo k jeho osvobození ukrajinskými silami.

Z Izjumu je zničené město plné zničených lidí, je možné ho označit za nejvíce zdevastované město na celé Ukrajině. Jeden muž řekl, že obyvatelé tady žijí v „jeskyních“ uprostřed trosek a čekají na příchod zimy.

Lisa ukázala na zdejší školu. Ta byla také v troskách stejně jako všechny další školy v tomto smutném městě. Na ulici potkala učitelku, která se rozbrečela, když nad ní proletělo letadlo. „Omlouvám se, jsem velmi emotivní. Když teď slyším ten zvuk, rozbrečím se,“ vysvětlila 65tiletá Vera, která vyučuje ukrajinský jazyk. „Pro mě je to strašný zvuk, protože pokaždé, když jsem slyšela letadlo, vylezla jsem ven a všechno bylo v ohni.“

Vyprávěla o tom, že spatřila „přicházející peklo na zem“, když byty byly pod bombardováním a „lidé křičeli ve sklepech, umírali v ohni a vy nemůžete udělat nic, abyste jim pomohli“. Důchodkyně však zdaleka nebyla jediná, která plakala. Spousta mladých žen a starých mužů také plakala, neboť téměř každý si v tomto městě prožil horor.

Před válkou v Izjumu žilo 47 000 lidí. V nedalekém lese byl nalezen masový hrob, ve kterém byli nalezeni lidé se stopami po mučení. Dalších minimálně 37 mužů je nezvěstných, byli totiž sebráni do Ruska. Další lidé utekli po kolaboraci.

„Žijeme v jeskyních“

Nyní se Izjum chystá na blížící se zimu během útoků na energetickou infrastrukturu. „Žijeme tady v jeskyních,“ řekl 48letý stavební dělník Dmytro. „Dokážeme přežít bez vody a elektřiny, protože už jsme si toho tolik prožili. Cokoli nám přijde do cesty, nebojíme se. Nemůže se stát už nic horšího.“

Dmytro přiznal, že lidé trápí zvuky z letadel. „Jsem dospělý muž, ale pokaždé se přikrčím, když slyším ten zvuk. Dokážou přiletět opravdu nízko a spouštět své bomby zase a znova.“

Ulice Izjumu jsou v hrozivém stavu. Všechny budovy jsou nějakým způsobem poškozené, kusy z nich jsou odhozené, okna rozbité, střechy ohořelé. V zemi jsou obrovské krátery. Před nemocnicí stojí varování o minách.

Jedna z přeživších, matka malého dítěte, vyprávěla, jak přišli ruští vojáci do jejího domu, aby zabili jejího manžela kvůli tomu, že byl válečný veterán. „Řekla jsem jim, že přišli pozdě,“ vypověděla 39letá Julia. „Zemřel o týden dříve, takže jsem ho pohřbila u domu.“ Pak potichu promluvila o tom, jak se tři opilí vojáci vrátili zpátky, popadli ji za vlasy a napadli ji se zbraní v ruce. „Znásilnili mě a ponížili,“ řekla. „Od té doby jsem se se svými dětmi až do konce okupace ukrývala.“

Další obyvatelka Izjumu 36letá Anna byla zatčena kvůli neškodné zprávě, kterou našli v jejím telefonu. Musela poslouchat křik lidí, kteří byli mučeni. „Všichni se snažíme zapomenout na to, co se stalo. Můj šéf a jeho žena byli zadrženi na deset dní a mučeni kvůli tomu, že jejich syn pracoval pro bezpečnostní službu. Bylo to hrozivé, nevím, jak to mohli přežít. Byli drženi každý zvlášť. Ona byla znásilněna. Všichni víme o takových případech.“

„Spousta lidí tu trpěla“

Bolest obyvatelstva se zintenzivnila poté, co se ukázalo, že nejhorší rabování a zvěrstva páchala milice z Luhanska, sousedního regionu, kterého se zmocnil v roce 2014 Vladimir Putin. Před měsícem území nelegálně anektoval. „Rusko je jiná země, ale z Luhanska jsou naši lidé. Přišli s takovou nenávistí. To byla ta nejhorší věc, že naši bratři byli schopni s námi jednat takovým způsobem.“

Jeden místní hodnostář promluvil o silném pocitu bezmocnosti. Nejprve se lidé ukrývali ve sklepech, aby unikli explozím, zatímco venku jim hrozilo nebezpečí od mladých násilníků se zbraněmi. „Mohli nás zastřelit nebo zastřelit naše blízké, kdykoli se jim zachtělo,“ vypověděl 61letý šéf spotřebitelského sdružení Andrij Plišan, jehož syn byl zbit.

Úředníci řekli, že hlavními cíli byli státní pracovníci, vojenští veteráni a aktivisté. „Snažili se zbavit všech lidí, kteří odmítali akceptovat Ukrajinu jako část ruského impéria,“ řekl Kostjantyn Petrov, tajemník městské zprávy. Promluvil také o masovém hrobě, který byl po osvobození města objeven. 471 lidí z tohoto hrobu mělo svázané ruce nebo kulku v hlavě. „Velice pravděpodobně zemřeli důsledkem týrání, ale ostřelování lidí v jejich domovech je také zločinem proti lidskosti.“

33letá Oksana Bezpalenková pozorovala své sousedy, jak jsou odváděni s taškami, které nesli na hlavách, a také se svými kočkami, které ruští vojáci stříleli pro zábavu. Její děti viděly někoho ubitého k smrti. „Spousta lidí tu trpěla,“ řekla Oksana. Během bombardování byla těhotná, její dcera se narodila na chodbě poslední fungující nemocnice. Oksana musela vyrazit ven navzdory zákazu vycházení a překonala i vyhrůžky vojáků, že ji zastřelí.

Jediný lékař v celém Izjumu

S narozením dítěte jí pomohl Jurij Kuzněcov, který byl po dobu dvou měsíců jediný doktor, který pracoval v Izjumu. Bojoval o záchranu životů v nemocnici zničené nálety. Tento obětavý úrazový chirurg pracoval neúnavně celé týdny na provizorním operačním sále vytvořeném v chladném a špinavém nemocničním suterénu. „Nejtěžší bylo léčit oběti, které měli poraněný hrudník a kolabovaly jim plíce, dále silné krvácí, extrémní šok z bolesti a snaha stabilizovat rozřezané končetiny,“ řekl. „Neměli jsme anesteziologa, tolik věcí nebylo možných.“

Jednoho dne k němu během tří hodin dorazilo 17 zraněných. Na začátku invaze bylo hodně lidí zraněno kazetovými bombami. V posledních týdnech vedly motýlí miny k amputacím a jeho vlastní dům byl zasažen během osvobozování Izjumu. Není divu, že vypadá unaveně. 55letý Kuzněcov přiznal, že nejtěžší pro něj bylo, když nemohl pacienty zachránit, především ty, které znal. „Každá smrt je strašná, ale zvláště bolestivé je, když toho člověka znáte.“

Vzpomněl si na jednoho přítele, který přinesl svou ženu a prosil ho o pomoc. „Křičel, abych ji zachránil. Měla přímý zásah do srdce, ale lékařská pomoc už byla mimo. Ve stavu šoku přinesl její tělo, když už byla mrtvá.“

Márnice přetékala mrtvolami, pach smrti se kvůli nedostatku elektřiny a zavraždění koronera zintenzivnil.

„Doufám, že se město podaří opravit,“ řekla Lisa. „Lidé říkají, že toto je naše rodné město, naše vlast, nikam nepojedeme a chceme to tu znovu postavit. To mě moc inspiruje.“

21:30
Dnes

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od nedělního rána.

21:25
Dnes

Začaly se objevovat zprávy o tom, že Rusko naverbovalo chudé Kubánce, aby bojovali ve válce na Ukrajině. Mělo tak být učiněno podvodem, kdy byla rekrutům přislíbena práce v Rusku nebo vysoký finanční obnos za účast v boji. Ani k jednomu však nedošlo. „Už jsem ve válce nějakou chvíli a neplatí se nám. Mnoho z mých přátel bylo už zabito,“ vypověděl jeden z obelhaných. Celý článek čtěte ZDE

20:30
Dnes

Ukrajinská společnost Naftohaz v ranním prohlášení uvedla, že při dnešním útoku na její plynárenská zařízení nebyl nikdo zraněn a že útok „nebude mít vliv na poskytování služeb ukrajinským spotřebitelům ani zákazníkům skupiny“.

Rusko v posledních týdnech zintenzivnilo vzdušné útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Rozsáhlé škody utrpěly zejména tepelné elektrárny a přenosová soustava.

Cílem útoků byly v minulosti také podzemní zásobníky plynu, které jsou v hloubce i několika stovek metrů umístěny na západní Ukrajině. Ukrajina má větší skladovací kapacity než kterákoliv jiná země na západ od Ruska a aktivně se snaží přimět evropské obchodníky, aby tam uskladňovali své zásoby.

Zobrazit celý online

Video  Jak se žije Ukrajincům pod útlakem Putina? Expertka o každodenních starostech lidí  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa