Ukrajinská „Johanka z Arku“ zapózovala ve svatebním: Ostřelovačka se provdala za muže, kterého potkala na frontě

Autor: Darina Jíchová, rc, swp - 
17. října 2022
15:52

V tisku se jí říká „kyjevská Johanka z Arku“ a Jevhenija Emeraldová (31) Ukrajinu brání s puškou v ruce. Na frontě našla ale i štěstí, životního partnera Jevhena Stypanjuka, se kterým si na bitevním poli u Charkova řekli své „ano“. 

Jevhenija se vdávala v elegantní bílé robě se závojem. Svatební šaty ale doplnila o manželovu maskáčovou bundu, a dokonce zapózovala i s ostřelovací puškou, kterou místy na fotkách vyměnila za kytici, kterou měla uvázanou z obilí. I to se stalo symbolem ruské války na Ukrajině. Obřad se konal v lese u města Charkov.

 

Manžela poznala hned na počátku války letos v únoru, zamilovali se do sebe a v srpnu oznámili zasnoubení. V době války není na co čekat, proto se rozhodli, že ani svatbu nebudou odkládat.

Jevhenija má dceru z předešlého vztahu, před vpádem ruských vojsk pracovala jako klenotnice. Žena je tváří ukrajinské statečnosti a odboje, snad i proto v ní mnozí vidí ukrajinskou verzi francouzské hrdinky ze Stoleté války. Pro svatbu si snoubenci podle britského Daily Mail vybrali symbolický den – brali se v pátek na ukrajinský svátek známý jako Den obránců, Ukrajinci ten den uctívají veterány.

Jevhenija svatební snímky a video sdílela na svém instagramu. „Dnes jsem se oficiálně stala manželkou vojáka,“ komentovala Jevhenija. „Nemůžu si představit perfektnější svatbu,“ dodala. „Chápeme, že každý den může být náš poslední, proto jsme nechtěli život odsouvat na později,“ prohlásila nevěsta.

18:30
Dnes

Během masivního ruského útoku na Ukrajinu v noci na 5. října byly nad Lvovskou oblastí zaznamenány nejméně tři čínské průzkumné satelity typu Yaogan 33 a jeden optický satelit Yaogan 34, které podle serveru Militarnyi proletěly nad regionem devětkrát mezi půlnocí a dopolednem.

Satelity Yaogan se pohybují na nízké oběžné dráze ve výšce kolem 700 kilometrů a umožňují pravidelné snímkování území. Oficiálně Čína tvrdí, že tyto satelity slouží pro výzkum a prevenci přírodních katastrof, a odmítá obvinění, že by byla zapojena do vojenských aktivit. Experti však upozorňují, že tyto systémy mohou mít radarovou i radioelektronickou špionážní funkci. Ukrajinská rozvědka už dříve uvedla, že Rusko od Číny získává satelitní data, jež využívá k cílení útoků na strategické cíle v Ukrajině.

17:50
Dnes

Vyšetřovací výbor Ruské federace oznámil, že v nepřítomnosti odsoudil více než tisíc zahraničních žoldnéřů, kteří bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil. Podle prvního zástupce předsedy výboru Eduarda Kaburnějeva bylo od roku 2014 zahájeno 8167 trestních řízení souvisejících s činností ukrajinských úřadů. Při agresi podle něj utrpělo zranění přes 27 000 civilistů a 7240 lidí zahynulo, včetně 225 dětí. Celkem bylo dosud odsouzeno 674 osob.

Zvláštní pozornost se podle Kaburnějeva věnuje stíhání zahraničních bojovníků. V současnosti čelí obvinění v nepřítomnosti 1004 cizinců, jenž působili na straně Ukrajiny. Vyšetřování v posledních dvou týdnech skončilo u žoldnéřů z Finska, Švédska, Brazílie, Velké Británie či Španělska. Z celkem 185 uzavřených případů padlo 145 rozsudků. Informaci zveřejnil kanál News of Donbass.

16:40
Dnes

Podle agentury Reuters bojuje na Ukrajině po boku ruských sil až 5000 Kubánců. Vyplývá to z interních dokumentů americké diplomacie, jež se snaží oslabit odpor vůči dlouholetému embargu USA na Kubu. Washington tvrdí, že kubánská vláda podporuje ruské válečné tažení, zatímco Havana dříve jakékoli zapojení popřela. Spojené státy se podle ČTK snaží přesvědčit další země, aby se při hlasování na Valném shromáždění OSN o odsouzení embarga alespoň zdržely.

Reuters uvádí, že Kuba po Severní Koreji přispěla do války největším počtem bojovníků. Havana trvá na tom, že s náborem žoldnéřů nemá nic společného, a v roce 2023 prý rozbila síť obchodníků s lidmi lákajících Kubánce do Ruska pod záminkou práce. Obyvatele vede k účasti především zoufalá ekonomická situace, již kubánský režim připisuje embargu, zatímco USA ji dávají za vinu korupci a nekompetenci vlády.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa