Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Česká a ukrajinská vláda zasednou v Kyjevě. Ministři proberou ruskou agresi i poválečnou obnovu

Aktualizováno -
7. října 2022
13:33
Autor: ČTK - 
7. října 2022
13:01

Čeští ministři se v Kyjevě 31. října zúčastní zasedání ukrajinské a české vlády, jednat budou o dopadech ruské agrese i obnově Ukrajiny. ČTK to řekl mluvčí vlády Václav Smolka. S odkazem na ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala o plánu informoval Deník N.

Do Kyjeva by podle Smolky měla odjet zhruba polovina členů kabinetu podle toho, na jaké agendě se při přípravě setkání politici dohodnou. V podobném formátu a počtu jedná pravidelně česká vláda s partnery z Polska, Slovenska a Izraele. Do Kyjeva pojedou ministři během českého předsednictví EU.aele.

12:11
Dnes

Petr Pavel vystoupil s projevem na plénu Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku. Varoval mimo jiné před vlivem Ruska v evropských zemích. „Síla Evropy spočívá v naší jednotě a zároveň rozmanitosti, to je klíčové směrem k míru a prosperitě. Není překvapení, že naši nepřátelé tohle vědí. Právě proto se neustále snaží podkopávat naše morální a demokratické hodnoty. Proto, aby nás oslabili. Volební kampaň v příštím roce prověří naše demokracie a já doufám, že bude soužit jako příležitost, abychom ukázali, že evropský demokratický duch je skutečně živý,“ uvedl Pavel a sklidil potlesk. Více čtěte zde

11:14
Dnes

Ruské ministerstvo vnitra zařadilo šéfa Gruzínské legie Mamuku Mamulašviliho na seznam hledaných osob. Mamulašvili od začátku ruské invaze bojuje na straně Ukrajiny. 

10:48
Dnes

Britská rozvědka ve svém denním přehledu píše, že Rusko 28. září v Záporoží pravděpodobně sestřelilo jeden ze svých vlastních víceúčelových bojových letounů Su-35S FLANKER M. Ruské ministerstvo obrany se k prohlášení nevyjádřilo. 

Zobrazit celý online

Šmyhal byl ve čtvrtek v Praze účastníkem prvního summitu Evropského politického společenství (EPC). Na Pražském hradě měl možnost debatovat s více než čtyřmi desítkami státníků o válce na Ukrajině, migraci, energetice a ekonomické situaci. Nová platforma zahrnula členské státy Evropské unie, Ukrajinu a také například země západního Balkánu, Británii, či Turecko. Během úvodní části jednání se k politikům připojil videohovorem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Se Šmyhalem se na okraj summitu setkal premiér Petr Fiala (ODS). Česko od počátku ruské invaze na Ukrajinu Kyjev podporuje. Fiala byl mezi první trojicí evropských politiků, kteří po začátku válečného konfliktu hlavní město Ukrajiny navštívili. Česko dosud podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) Ukrajině poskytlo vojenskou pomoc za 4,2 miliardy.

Video  Kyjevská mise: Fiala, Morawiecki a Janša na tiskovce. Evropa vám stojí po boku, ujistil český premiér  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud