Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Češi získají moře?! Internet boří vtipy o připojení ruského Kaliningradu k ČR, vznikla i petice

 • Autor: ČTK,simao,vja - 
  Aktualizováno -
  5. 10. 2022
  13:20
  5. 10. 2022
  07:04

  Recesistické úvahy a petice o vyhlášení hlasování o připojení ruské Kaliningradské oblasti k Česku probudily fantazii (nejen) polských vtipálků. Twitter zaplavily různé komentáře a memy rozvíjející tuto situaci. A Vladimir Putin na nich občas nevychází z údivu, co vše se kolem „české anexe“ Královce děje.

 • 1.Petice, satirické účty i web

  Myšlenka připojení strategické ruské exklávy k České republice již několik dní žije v Česku i sousedním Polsku svým vlastním životem - s nadsázkou na ni reagují i některé státní a veřejné instituce, města či politici.

  Vznikl vlastní twitterový účet, web propagující návštěvu oblasti i petice na vyhlášení referenda o připojení Kaliningradu - česky Královce - k Česku. V pondělí se chystá happening před ruským velvyslanectvím v Praze.

  V souvislosti s tím, že Češi mají získat nové moře, vznikl i parodický účet Námořnictva České republiky. „Vzhledem k úspěšnému referendu a následnému připojení @KralovecCzechia (dříve Kaliningrad) k ČR by byla škoda, aby se naše letadlové lodě, výsadkové lodě, křižníky, torpédoborce a ponorky stále plavili pouze po Vltavě,“ uvádí účet.

 • 2.Původní příspěvek sdílel i europoslanec

  Nynější recesistická akce je reakcí na nedávný postup Ruska, které narychlo uspořádalo mezinárodně neuznaná hlasování v těch částech Ukrajiny, které ovládá nebo okupuje. Poté, co se velká část lidí podle ruských úřadů vyslovila pro připojení k Rusku, Moskva je anektovala.

  Myšlenka, že Česko by si mělo dělat na Kaliningradskou oblast nárok, vychází z historie. Hlavní město regionu, dnešní Kaliningrad, česky Královec a německy Königsberg, založili ve 13. století křižáci na počest českého krále Přemysla Otakara II. Připojení k Česku je tak naprosto legitimní, tvrdí s nadsázkou zastánci této myšlenky. Kaliningrad byl po století součástí Pruska, později Německa, po druhé světové válce oblast připadla Sovětskému svazu.

  Současnou satirickou kampaň za připojení Kaliningradské oblasti k Česku podle médií spustil zřejmě koncem září jeden z polských parodických twitterových účtů, jehož příspěvek následně sdílel europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Vyvolal tím záplavu reakcí.

  „Je čas rozdělit Kaliningrad, aby naši čeští bratři měli konečně přístup k moři,” stojí přitom v původním příspěvku, který sdílel Zdechovský. Tweet sdílel i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, naopak ruské weby toto vtipkování pobouřilo.

 • 3.Královec je náš

  Češi se na sociálních sítích radují, že konečně budou mít přístup k moři, Poláci se zase „těší“ na českou vojenskou přítomnost u Baltského moře nebo další přístup k českému pivu či smaženému sýru.

  Vznikly výzvy nazvané „Make Kaliningrad Czech Again!“, „Kaliningrad is Czechia“ nebo „Královec je náš!“. Lidé také zajímá, jak diskuse na sociálních sítích vnímá Rusko i Západ a zda pochopí, že jde o satiru.

  V pondělí 10. října se před ruským velvyslanectví v Praze koná happening podporující podle organizátorů připojení ruského území k ČR. Během akce chtějí předat ruskému velvyslanci požadavek na vypsání okamžitého referenda o této otázce.

  „Zároveň jsme ochotni ihned poskytnout i výsledky tohoto hlasování. Tento požadavek bude manifestován před velvyslanectvím Ruské federace, jejíž vrchní vládní představitelé právo na sebeurčení národů již jasně podpořili na Ukrajině. Jednoduše se chceme od Moskvy učit,“ dodali ironicky pořadatelé happeningu.

 • 4.Putin se diví: Jaké ahoj?

  To nedávno narychlo uspořádalo mezinárodně neuznaná hlasování v těch částech Ukrajiny, které ovládá nebo okupuje, a když se v pseudoreferendech velká část lidí podle ruských úřadů vyslovila pro připojení k Rusku, Moskva je anektovala.

  Na jednom memu zveřejněném jistým polským uživatelem na twitteru ruský prezident Vladimir Putin s telefonem u ucha chce nejdříve vědět „Jaká je situace v Kaliningradu?“, načež s napjatým výrazem nevěřícně říká „Jaké ´ahoj´?“.

 • 5.Letadlová loď Karel Gott a další polské vtípky

  Poláci se také „těší“ na českou vojenskou přítomnost u Baltského moře. „Česká ponorka Helena Vondráčková se vrací na základnu v Kaliningradu,“ oznamuje jeden příspěvek.

  Naopak z přístavu vyplouvá letadlová loď Karel Gott.

  Jiný zase zachytil to, jak „české vojenské námořnictvo z jaderné ponorky Loupežník Rumcajs poblíž Kaliningradu zabraného Českem pokusně vystřelilo balistickou raketu Maková panenka“.

  Jiná fotografie „ukazuje“ českou ponorku Jožin z bažin, jak blokuje přístup do českého přístavu v Královci (dříve Kaliningradu).

 • 6.Češi se těší na moře

  „Nevím, jestli si všichni uvědomují, že český Kaliningrad otevírá otázku koridoru. Znamená to horské chaty ve Svatokřížských horách (ve středním Polsku - pozn. ČTK), Primátor vařený ve varšavských pivovarech, no a zásadní pokrok v reprodukčních právech na dlouhém pásu na území Polské republiky,“ vyjmenovává kdosi výhody možného pozemního propojení Královce se zbytkem českého území.

  Šíří se i fotomontáž z české předpovědi počasí, kde „rosnička“ na mapě ukazuje právě i „českou enklávu“ v Kaliningradu s příjemnými 22°C.

  V komentáři k mapce fiktivního Královeckého kraje někdo napsal, že „spousta lidí by si chtěla zajet k Čechům k moři. A české ´ahoj´ získává v této perspektivě úplně nový význam“.

 • 7.Vtipkují Lipavský, Němcová i ambasáda USA

  Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) partnerství s našimi baltskými sousedy nikdy nebylo silnější. Diskutující pod jeho příspěvkem se těší, až se dnes na oslavu připojení Královce rozezní napříč Českem sirény.

  „S ohledem na to, že jsme přišli o status druhého největšího města v republice, cítili jsme povinnost postoupit Královci i naši chloubu,“ uvedl oficiální profil města Brna na Twitteru. Královci nabízí svůj jedinečný orloj.

  Americká ambasáda v Praze již pomýšlí na založení českého bojového loďstva. „Nepotřebovali byste také náhodou letadlovou loď?“ ptá se Ministerstva obrany.

  V reakci na dopis ruského velvyslanectví zaslaného do Senátu napsala senátorka Miroslava Němcová (ODS) na Twitter: „Senát PČR má tu čest předat vám dokument o referendu a o přistoupení Královce k ČR. Využíváme této příležitosti, abychom vás ujistili o naší neutuchající podpoře Ukrajiny a o hlubokém opovržení V. Putinem a jeho režimem.

  Video  Projev Vladimira Putina z 30. září 2022  - Videohub
  Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa