Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký není toho názoru, že by současné nastavení vedlo k přímému zapojení se NATO do konfliktu. „Na povaze konfliktu se ani anexí nic nezměnilo. Zcela určitě to zvyšuje riziko eskalace, ale při zapojení těch stran, které v něm jsou zapojeny už dneska,“ uvedl pro Blesk. Mikulecký nevidí ani prostor pro zapojení jaderných zbraní ze strany Ruska.
„Velice těžko můžeme předpovídat, co se může stát, protože ruský režim se nechová úplně logicky, tak jak používáme logiku my tady na Západě. Takže samozřejmě určité procento toho, že by k nějakému použití třeba taktické jaderné zbraně dojít mohlo, existuje. Ale pořád mluvíme o procentu, není to skutečně nic, co by bylo na stole,“ vysvětlil Mikulecký.
Reálnější nebezpečí než jaderné zbraně
„Já bych řekl jednu věc, kterou jsem tady v českých médiích nikde nezaznamenal. To, že Vladimír Vladimirovič řekne, že tyhle regiony projevily touhu stát se součástí Ruské federace, on je akceptuje a od dnešního dne jsou součástí Ruské federace, to znamená, že se na tyto oblasti vztahuje ruská vojenská doktrína, která říká, že v případě napadení Ruské federace může Ruská federace použít jakékoliv zbraně. To může být spíš psychologie směrem na Západ a na ty lidi, kteří by se rádi s agresorem domluvili. To, co já osobně tam vidím jako velké riziko pro Ukrajinu, není opravdu hypotetické nasazení jaderných zbraní. Ale já se obávám, že dojde k eskalaci konfliktu, že se rozšíří i na celou severní hranici Ukrajiny, a to by pro Ukrajinu mohl být problém,“ hodnotí analytik.
Proč to měl být pro Ukrajinu problém, je pro ně prosté: „Jako má Západ NATO, Rusko má Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, ve které jsou Rusko, Kazachstán, Bělorusko a další. Ale to, co je zásadní, je, že Rusko má dvoustrannou smlouvu o obraně s Běloruskem,“ připomněl, jak Putin pomohl Lukašenkovi k vítězství u prezidentských voleb, které Západ považuje za zfalšované.
„A přece jenom běloruská armáda je zatím nedotčená boji. Není nějak oslabená, ani pokud jde o mužstvo, ani pokud jde o techniku. A pokud by v tuhle chvíli zaútočilo nějakých 200 000 Bělorusů ze severu směrem do ukrajinského vnitrozemí, tak, přestože Ukrajina nikdy neodkryla úplně svou severní hranici, ale z logiky věci tam prostě nemá soustředěno tolik vojáků, tolik techniky a nemá tam ani moderní západní techniku, tak jako ji má přímo na východní frontě s Ruskem, by to pro Ukrajinu znamenalo větší zatížení na zdroje. Jak lidské, tak techniku a mohlo by to znamenat, že by Ukrajina potom byla nucená stáhnout část vojsk, které má na východě,“ upozornil Mikulecký.
„Rád bych, aby se to nestalo.“
„Toho se bojím skutečně mnohem víc než vyprávění o tom, že se budeme strašit jadernými zbraněmi. Protože kromě toho odčerpání těch sil si myslím, že to, co Rusové podcenili v prvních dnech, aspoň tak jak jsme se to učili: První poučka je odříznout protivníkovi zásobování. Většina zásobování Ukrajiny probíhá z Polska. To znamená, útok vedený z Běloruska na severu podél hranic by mohl omezit významně přísun materiálu, ale i dalšího zboží, který potřebujete pro to, aby váš stát fungoval. Protože přes Maďarsko nejde nic, přes Rumunsko minimálně a Slovensko by to nebylo schopné nahradit,“ dodal.
„Hrozně bych si přál, aby se to nestalo, ale pokud se mě ptáte na riziko jaderné války jako eskalace, tak já říkám, že mnohem větší riziko eskalace spatřuju v tom, že dojde k zapojení Běloruska do konfliktu,“ zdůraznil Mikulecký. „ Použití jaderných zbraní ze strany Ruska nedává vůbec žádný smysl. Nezískáte nic. Můžete tím jakoby zastrašit veřejné mínění na Západě, které je ustrašené samo o sobě,“ uvedl analytik.
„Otázka je, nakolik jsme my schopni číst ruskou logiku. Protože ruská mentalita je podle všeho prostě odlišná od té naší. Ale nedává to smysl z žádné strany. Pokud by k tomu Rusové přece jenom někde dospěli, tak by se jednalo o nějaký demonstrativní útok spíš na odlehlém místě nějakou velice slabou náloží. Jenom jako gesto – my se toho nebojíme a teď vám ukážeme, že příště to bude horší. Ale znovu je opravdu nutné zopakovat, že šance je tak promile. To aby tady lidi nebyli ve stresu. Já vím, že pro lidi je jádro asi chytlavější než Bělorusko, ale říkám, já sám se Běloruska bojím víc,“ reagoval na dotaz o možné jaderné eskalaci.