Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Výzva k mobilizaci přišla i Ruskému obrovi Valujevovi. „Půjdu,“ slibuje boxerský šampion

Autor: Mii, ČTK - 
29. září 2022
17:43

Ani když jste politik a sportovec mezinárodního významu, tak to neznamená, že vám v Rusku do poštovní schránky nepřistane výzva k částečné mobilizaci. Povolávák do armády obdržel i bývalý boxer Nikolaj Valujev (48), světový šampion v těžké váze WBA přezdívaný „Ruský obr“ a poslanec Státní dumy. Do bojů nastoupí, potvrdil pro deník Izvestija.

„Příští týden rozhodně půjdu, objevím se u vojenského úřadu pro mobilizaci,“ cituje Valujeva ruský deník. Agentura APA připomíná, že jako poslanec by mohl z mobilizace uplatnit výjimku, ale o to bývalý boxer neusiluje.

Valujev svou profesionální sportovní kariéru ukončil v roce 2018, když byl zvolen právě do Státní dumy. Voliči jej do dolní komory ruského parlamentu vyslali za vládní stranu Jednotné Rusko, které předsedá Dmitrij Medveděv. V současnosti je členem parlamentního výboru pro turismus a cestovní ruch.

Valujev skončil jako jeden ze statisticky nejúspěšnějších boxerů všech dob. V 53 duelech slavil 50 vítězství, z toho 34 K.O. Dvakrát mu patřil mistrovský pás organizace WBA - poprvé ho ztratil v roce 2007 po své premiérové porážce v profiringu s Uzbekem Ruslanem Čagajevem, a když ho rok nato získal znovu, připravil ho o něj Brit David Haye.

Není jediným (ex)sportovcem, kterého se v Rusku částečná mobilizace dotkla. Povolávací příkaz obdrželi také medailoví krasobruslaři Dmitrij Alijev a Makar Ignatov, ačkoliv nemají žádnou bojovou zkušenost.

Video  Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci obyvatelstva.  - Videohub
Video se připravuje ...

06:30
Dnes

Summit EU se shodl, že Ukrajině je třeba urychleně poskytnout protivzdušnou obranu, vyplývá ze závěrů. 

22:13
17. 4. 2024

Vážení čtenáři, dnešní zpravodajství z války na Ukrajině končí, znovu se přihlásíme ve čtvrtek ráno. Dobrou noc.

22:00
17. 4. 2024

Ukrajinští činitelé v průběhu dopoledne postupně informovali o rostoucím počtu obětí i zraněných po ruském útoku v Černihivu. Předchozí informace hovořily o 16 zabitých a šesti desítkách zraněných. Lomako později napsal, že péči lékařů vyhledalo 78 lidí, přičemž 40 z nich muselo být hospitalizováno. Úřady zároveň uvedly, že čtvrtek bude v Černihivu dnem smutku.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa