Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Oblačno, bouřka 27°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Kreml po úspěchu na Donbase začal zvažovat nový útok na Kyjev. „Ukrajince rozdrtíme“

Autor: Mii - 
28. května 2022
12:20

Situace na Donbase je mimořádně špatná, přiznal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusům se daří postupovat oblastí a každý den dobývají stále větší území. Úspěch zde slaví dokonce tak velký, že v Kremlu to rozproudilo úvahy o novém útoku na Kyjev. S odkazem na zdroje z okolí prezidenta Vladimira Putina to napsal zpravodajský server Meduza.

Jak popisuje Meduza, což je jeden z posledních nezávislých ruských serverů, jenž je kvůli své bezpečnosti provozovaný z lotyšské Rigy, vedení ruské armády má ofenzivu na Ukrajině rozdělenou na možné „minimum“ a „maximum“.

Minimum je ovládnutí celého Donbasu. K tomuto záměru se Rusové uchýlili poté, co se celostátní invaze nepovedla, okupanti ani po týdnech tvrdých bojů nedokázali dobýt ukrajinskou metropoli Kyjev, a tak se zaměřili jen na východ země.

Maximum je pak právě dobytí Kyjeva. Rusové ho považují za nejvyšší cíl, kterého lze dosáhnout. A jelikož se jim teď na Donbase daří a ukrajinští vojáci začínají být vyčerpaní, podle Meduzy Kreml opět začal uvažovat o tom, že by se Rusové ke Kyjevu vrátili a zkusili ho znovu získat pod svou kontrolu.

Serveru to potvrdily dva zdroje, které jsou obeznámeny s diskuzí o ruské vojenské strategii. „Nakonec je (Ukrajince – pozn. red.) rozdrtíme. Celá věc bude pravděpodobně hotová na podzim,“ řekl Meduze jeden ze zdrojů. Druhý uvedl, že nová naděje na dobytí Kyjeva zavládla nejen v Kremlu, ale i ve vedení ruské vládnoucí strany Jednotné Rusko, v jejíž čele stojí bývalý premiér Dmitrij Medveděv.

Povolá armáda brance?

Jak přesně by ofenziva u Kyjeva měla vypadat, zdroje nepopsaly a není jasné, jestli si to ujasnil i sám Kreml. Meduza podotýká, že už dříve přinesla informace o ruských velitelích, kteří přiznali, že dobytí ukrajinského hlavního nelze provést „jen s malým prolitím krve“. Pokud by k novému útoku došlo, Rusko by muselo nasadit mnohem vetší počet vojáků.

Zřejmě by v takové situaci muselo sáhnout po brancích, kteří sice na Ukrajině již bojují, ale není jich mnoho. „Zatím bojují převážně smluvní vojáci. Je jich dost na relativně pomalý postup přes Ukrajinu. Ale můžete použít brance, pokud chcete postupovat rychleji. Přece jen je to armáda,“ cituje server kremelský zdroj.

Ten také dodal, že Rusko nevyhlásí všeobecnou mobilizaci, protože se ruští politici bojí negativní reakce mezi obyvateli. Mohla by tím klesnout Putinova podpora, čemuž se chtějí vyhnout.

23:28
1. 7. 2022

Děkujeme, že jste i dnes sledovali naše zpravodajství týkající se ruské invaze na Ukrajinu. O aktuálním dění v okupované zemi vás budeme informovat zase od zítřejšího rána. Prozatím přejeme za celou redakci Blesk Zpráv dobrou noc. 

23:23
1. 7. 2022

Ukrajinské státní společnosti Enerhoatom se po dvou dnech podařilo obnovit spojení mezi systémy v Záporožské jaderné elektrárně a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). S odvoláním na Enerhoatom o tom informovala agentura Reuters. Největší ukrajinskou jadernou elektrárnu během své invaze na Ukrajinu 4. března obsadily ruské jednotky.

22:53
1. 7. 2022

Ukrajinský server TV Nexta sdílel vzpomínku na zesnulou Naděždu a jejího syna Dima (12), kteří byli zabiti při útoku na Oděsu. Server také upozorňuje, že vedle dvou zmíněných obětí dnes bylo zabito dalších 19 lidí. 

Zobrazit celý online

Nový útok na Kyjev podle serveru Rusko zvažuje také proto, že Kreml je přesvědčený, že Západ neudrží svou podporu Ukrajiny v podobě financí a dodávek zbraní. „Dříve nebo později ta pomoc Evropu unaví. Jsou to peníze i zbraně, které sama potřebuje. Jak se přiblíží podzim, bude muset začít vyjednávat (s Ruskem – pozn. red.) kvůli ropě a plynu v rámci příprav na zimu,“ je přesvědčený zdroj.

Druhý zdroj přiznává, že blitzkrieg neboli rychlá válka skutečně na Ukrajině selhala, ale to neznamená, že vítězství Ruska ještě stále není možné. Ukrajina se sama neubrání.

V oficiálních prohlášeních je Rusko opatrné a stále mluví pouze o potřebě „osvobození Donbasu“. Luhansko se mu už podařilo ovládnout z 95 procent, jak popsal gubernátor oblasti Serhij Hajdaj. V noci na sobotu pak ukrajinský generální štáb přiznal, že Rusko dobylo město Lyman v Doněcku, které je důležitou železniční křižovatkou.

Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa