Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Kreml po úspěchu na Donbase začal zvažovat nový útok na Kyjev. „Ukrajince rozdrtíme“

Autor: Mii - 
28. května 2022
12:20

Situace na Donbase je mimořádně špatná, přiznal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusům se daří postupovat oblastí a každý den dobývají stále větší území. Úspěch zde slaví dokonce tak velký, že v Kremlu to rozproudilo úvahy o novém útoku na Kyjev. S odkazem na zdroje z okolí prezidenta Vladimira Putina to napsal zpravodajský server Meduza.

Jak popisuje Meduza, což je jeden z posledních nezávislých ruských serverů, jenž je kvůli své bezpečnosti provozovaný z lotyšské Rigy, vedení ruské armády má ofenzivu na Ukrajině rozdělenou na možné „minimum“ a „maximum“.

Minimum je ovládnutí celého Donbasu. K tomuto záměru se Rusové uchýlili poté, co se celostátní invaze nepovedla, okupanti ani po týdnech tvrdých bojů nedokázali dobýt ukrajinskou metropoli Kyjev, a tak se zaměřili jen na východ země.

Maximum je pak právě dobytí Kyjeva. Rusové ho považují za nejvyšší cíl, kterého lze dosáhnout. A jelikož se jim teď na Donbase daří a ukrajinští vojáci začínají být vyčerpaní, podle Meduzy Kreml opět začal uvažovat o tom, že by se Rusové ke Kyjevu vrátili a zkusili ho znovu získat pod svou kontrolu.

Serveru to potvrdily dva zdroje, které jsou obeznámeny s diskuzí o ruské vojenské strategii. „Nakonec je (Ukrajince – pozn. red.) rozdrtíme. Celá věc bude pravděpodobně hotová na podzim,“ řekl Meduze jeden ze zdrojů. Druhý uvedl, že nová naděje na dobytí Kyjeva zavládla nejen v Kremlu, ale i ve vedení ruské vládnoucí strany Jednotné Rusko, v jejíž čele stojí bývalý premiér Dmitrij Medveděv.

Povolá armáda brance?

Jak přesně by ofenziva u Kyjeva měla vypadat, zdroje nepopsaly a není jasné, jestli si to ujasnil i sám Kreml. Meduza podotýká, že už dříve přinesla informace o ruských velitelích, kteří přiznali, že dobytí ukrajinského hlavního nelze provést „jen s malým prolitím krve“. Pokud by k novému útoku došlo, Rusko by muselo nasadit mnohem vetší počet vojáků.

Zřejmě by v takové situaci muselo sáhnout po brancích, kteří sice na Ukrajině již bojují, ale není jich mnoho. „Zatím bojují převážně smluvní vojáci. Je jich dost na relativně pomalý postup přes Ukrajinu. Ale můžete použít brance, pokud chcete postupovat rychleji. Přece jen je to armáda,“ cituje server kremelský zdroj.

Ten také dodal, že Rusko nevyhlásí všeobecnou mobilizaci, protože se ruští politici bojí negativní reakce mezi obyvateli. Mohla by tím klesnout Putinova podpora, čemuž se chtějí vyhnout.

22:07
24. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:32
24. 5. 2024

Bývalý šéf ukrajinské daňové služby Roman Nasirov byl propuštěn z vazby na kauci 55 milionů hřiven (asi 1,4 milionu USD), informoval protikorupční soud.

20:52
24. 5. 2024

Ukrajinské síly získaly „bojovou kontrolu“ nad oblastmi, kterými ruské jednotky tento měsíc podnikly vpád do severních částí Charkovské oblasti, uvedl ve svém dnešním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje o tom agentura Reuters. Zelenskyj dnes centrum napadeného regionu a druhé největší ukrajinské město Charkov navštívil.

„Našim vojákům se nyní podařilo převzít bojovou kontrolu nad pohraniční oblastí, kterou vstoupili ruští okupanti,“ citovala agentura Zelenského slova.

Zobrazit celý online

Nový útok na Kyjev podle serveru Rusko zvažuje také proto, že Kreml je přesvědčený, že Západ neudrží svou podporu Ukrajiny v podobě financí a dodávek zbraní. „Dříve nebo později ta pomoc Evropu unaví. Jsou to peníze i zbraně, které sama potřebuje. Jak se přiblíží podzim, bude muset začít vyjednávat (s Ruskem – pozn. red.) kvůli ropě a plynu v rámci příprav na zimu,“ je přesvědčený zdroj.

Druhý zdroj přiznává, že blitzkrieg neboli rychlá válka skutečně na Ukrajině selhala, ale to neznamená, že vítězství Ruska ještě stále není možné. Ukrajina se sama neubrání.

V oficiálních prohlášeních je Rusko opatrné a stále mluví pouze o potřebě „osvobození Donbasu“. Luhansko se mu už podařilo ovládnout z 95 procent, jak popsal gubernátor oblasti Serhij Hajdaj. V noci na sobotu pak ukrajinský generální štáb přiznal, že Rusko dobylo město Lyman v Doněcku, které je důležitou železniční křižovatkou.

Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa