Sólista ukrajinského baletu vyměnil piškoty za samopal. Šapovala zabili v Doněcku

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
13. září 2022
10:05

Mezi ukrajinskými dobrovolníky, kteří se rozhodli bránit svou vlast proti ruské agresi, je i nemálo vrcholových sportovců nebo umělců. Baletní piškoty za samopal vyměnil třeba baletní solista z Národní opery Oleksandr Šapoval. Bojoval na frontě v Doněcké oblasti, při jednom ze střetů s ruskými silami zemřel, uvedly na twitteru kanál Nexta a deník The Kyiv Independent.

Podle dostupných informací se Šapoval se svou dobrovolnickou jednotkou pohyboval na frontě u obce Majorske. O jeho smrti informovala v pondělí 12. září zástupkyně šéredaktora ukrajinského listu Ukraina Moloda Valentyna Samčenková. Tanečník byl držitelem ocenění „Čestný umělec Ukrajiny“, působil rovněž jako choreograf.

„Jako dobrovolník se po 24. únoru přidal k ozbrojeným silám a stal se vojákem. Odpočívej v pokoji, náš hrdino,“ objevilo se mezi komentáři k jeho smrti.

Postup protiofenzivy

Ukrajinské síly dál dosahují výrazných úspěchů v protiofenzivě v jihoukrajinské Chersonské oblasti, napsal dnes americký Institut pro studium války (ISW). Rusko podle analytiků navíc není schopné zajistit novou frontovou linii na severovýchodě Ukrajiny, která vznikla bleskovým postupem ukrajinských jednotek.

20:57
Dnes

Státní hrad a zámek Český Krumlov je nově při ozbrojeném konfliktu pod zvýšenou ochranou podle Haagské úmluvy o ochraně kulturního dědictví. Dnes o tom v Paříži rozhodl příslušný výbor Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), na jejímž seznamu světového kulturního dědictví je Český Krumlov zapsaný. Podobnou zvýšenou ochranu měla v Česku dosud jen brněnská Vila Tugendhat. ČTK to dnes sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.

20:00
Dnes

Irské námořnictvo v pondělí zaznamenalo pět dronů pohybujících se poblíž prostoru, kam mířilo letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informoval dnes deník The Irish Times. Ukrajinský prezident v ten den přilétal na oficiální návštěvu ostrovní země. Drony se objevily poblíž irského pobřeží v době, kdy měl kolem prolétnout ukrajinský prezidentský speciál. Letadlo s prezidentem však přiletělo dříve, než bylo plánováno, a drony proto nepředstavovaly bezprostřední nebezpečí.

Není známo, odkud drony pocházely. Jejich dolet a čas ve vzduchu naznačují, že se jednalo o technologicky vyspělá bezpilotní letadla, která ovládali zkušení piloti, uvedly zdroje irského média. Podle úřadů šlo spíše o pokus narušit letový provoz než o možný útok na prezidentské letadlo.

19:50
Dnes

Americká vláda pozastavuje část sankcí proti ruskému ropnému gigantu Lukoil. Zdůvodňuje to snahou umožnit čerpacím stanicím mimo Rusko udržet provoz. O dnešním oznámení Washingtonu informuje agentura AFP.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa